UA / RU
Підтримати ZN.ua

14 пасток: експерти розповіли, як людство може довести себе до зникнення

Люди надто розслабилися у своєму домінуванні.

Людство швидко йде шляхом технологічного та медичного прогресу, через що може здатися, що наше майбутнє обіцяє нам лише процвітання. Але якщо копнути трохи глибше, виявляється, що наш успіх не такий очевидний.

Вчені з Університету Стокгольма розповіли про «14 еволюційних пасток», до яких може потрапити людство. І, зрештою, це може призвести до нашої загибелі, повідомляє Science Alert.

Читайте також: Кліматична криза вбиває людей із проблемами психіки — дослідження

На думку вчених, частково проблема у тому, що людство розслабилося. Домінування нашого виду може спричинити небезпечні наслідки. Зараз ми живемо в епоху полікризи, коли численні загрози – від змін клімату до глобальних пандемій – можуть рано чи пізно покласти край епосі антропоцену.

З 14 можливих еволюційних пасток п'ять науковці назвали глобальними. Це спрощення (системи стають надто спеціалізованими для адаптації); зростання задля зростання; перевищення (використання більшої кількості ресурсів, ніж може забезпечити Земля); поділ (міжнародні конфлікти) та зараження (наприклад, інфекційні захворювання).

Ще п'ять дослідники назвали технологічними пастками. Це прив'язка до інфраструктури (як у випадку з викопним паливом), хімічне забруднення, екзистенційні технології (такі як ядерна зброя), автономність технологій (включаючи штучний інтелект) та дезінформація.

Чотири, що лишилися, назвали структурними пастками. Це короткостроковість, надмірне споживання, біосферна роз'єднаність і втрата соціального капіталу, коли весь цифровий світ відсікає соціальну взаємодію та потенційно сприяє подальшому поділу.

За оцінками вчених, 12 з цих пасток вже знаходяться на просунутій стадії. Тільки технологічна автономія та втрата місцевого соціального капіталу ще не перетворилися на серйозні проблеми. Ще тривожніше те, що ці пастки посилюють одна одну. Тобто велика ймовірність, що ми потрапимо не в одну пастку.

Дослідники зазначають, що картина здається доволі похмурою, але поки що не варто здаватися. Вони вважають, що зараз настав час активної трансформації, коли людство має докладати зусиль для руху в іншому напрямку.

Людство недалекоглядне, як вид, але воно також креативне, винахідливе і готове до співпраці. І це дає надію на те, що наша доля ще не вирішена наперед.

Раніше вчені заявили про те, що викопне паливо, яке ми спалюємо сьогодні, завтра може стати смертним вироком для багатьох людей. Аналіз 180 статей, присвячених смертності від змін клімату, показав, що найближчим століттям від кліматичних катастроф може загинути щонайменше мільярд людей.