UA / RU
Підтримати ZN.ua

СМЕРТЬ ГЕРОЯ

На 82-му році життя в Чернігові помер льотчик — один із небагатьох, стосовно кого слово «легендарний» у жодному разі не було б перебільшенням...

Автори: Володимир Фоменко, Ілля Хоменко

На 82-му році життя в Чернігові помер льотчик — один із небагатьох, стосовно кого слово «легендарний» у жодному разі не було б перебільшенням.

«Молодчій Олександр Ігнатійович,.. двічі Герой Рад. Союзу (1941, 1942), генерал-лейтенант авіації... Здійснив 311 бойових вильотів, зокрема — на бомбардування Берліна, Кенігсберга, Данцига...» (Військовий енциклопедичний словник, М., 1984).

«... У червні 1941 — мол. лейтенант. Під час війни заст. ком. ескадрильї 420-го, 740-го авіаполків далекої дії. Заст. ком. ескадрильї 2-го гвард. авіаполку... Знищив багато живої сили й бойової техніки пр-ка в р-нах Дем’янська, Пскова, Новгорода, Курська, Брянська, Кенігсберга, Будапешта, Берліна... Бронзове погруддя у Ворошиловграді. Твори: «У палаючому небі Києва», К. 1973; «Літаки ідуть у ніч», 2 вид. К., 1983». (Велика Вітчизняна війна 1941—1945, енциклопедія, М., 1985).

Авіація далекої дії, двічі Герой у перші воєнні роки, повітряні рейди на Берлін... Що до цього можна додати? Військові об’єкти в районі фашистської столиці він бомбив у сорок другому, коли пів-Європи було ще окуповано Гітлером, а Черніговом їздила спеціальна машина-душогубка зондеркоманди.

Коли-небудь, напевно, про радянську далеку авіацію знімуть фільм, сильніший за «Перл-Харбор». Про бомбардувальники Іл-4 і ПЄ-8, сконструйовані, щоб донести на недосяжних для зеніток висотах бомбове навантаження до стратегічних цілей у тилу ворога, але кинутих на початку війни на штурмування передової. Зовсім не пристосовані для таких завдань, позбавлені бронезахисту повітряні велетні були приречені на загибель, але йшли в бій — штурмовиків і пікірувальників бракувало. Багато пілотів, котрі повторили подвиг Миколи Гастелло, билися саме на таких машинах.

Про рейди в саме серце Третього рейху, які потребували неймовірної сміливості та ювелірного розрахунку. Запасу пального ледве вистачало на шлях додому, найменша помилка загрожувала посадкою на ворожій території.

Про те, зрештою (є така теорія, не підтверджена, але й не спростована), що якби Радянський Союз до початку 40-х створив ефективну стратегічну авіацію — Великої Вітчизняної війни могло б і не бути. Гітлер не ризикнув би нападати на державу, здатну знищити його військово-промисловий потенціал із повітря.

…Стратегічна авіація в СРСР з’явилася лише після Другої світової. Величезна заслуга Олександра Ігнатійовича Молодчія в тому, що він стояв біля витоків створення цієї грізної сили, сприяючи її становленню. Ніхто з істориків не сумнівається: саме стратегічний паритет озброєнь світових держав дозволив людству втриматися від чергового сплеску воєнного божевілля.

Олександр Ігнатійович Молодчій жив винятково скромно. У президіях не засідав. Використовувати своє ім’я в політичних іграх не дозволяв. Соромно писати про це, але пенсію наша розкрадена країна навіть йому, двічі Герою, вчасно платила не завжди. Про подвиги Олександра Ігнатійовича більшість чернігівців дізналася лише з некролога...

Його ім’я присвоєно українському важкому бомбардувальнику ТУ-22М3 і надзвуковому міжконтинентальному ракетоносцю ТУ-160 ВПС Росії.

Попрощатися з ветераном приїхали з усіх куточків України та з-за кордону. У день, коли Молодчія прийняла чернігівська земля, небо над містом було чистим та ясним.