UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Крокодил" в Україні. Аптечна наркоманія набирає обертів

Асортименти наркотичних засобів, які використовуються у світі, стрімко змінюється, і Україна - не виняток. І хоча опіати, насамперед у вигляді макової соломки, а також марихуани з конопель, продовжують лідирувати, завдяки низці обставин, аптечна наркоманія, особливо в містах, стала набирати обертів.

Автор: Сергій Гордієнко

Наркоманія в Україні протягом останніх п'яти років нестримно змінюється. Вона молодіє, прагне до гендерної рівності і, найголовніше, змінює пріоритети у виборі наркотичних засобів - справжнім раєм для наркоманів тепер стали аптеки. Це джерело отримання "кайфу" відрізняється відносною доступністю, дешевизною і, найголовніше, легальністю, тобто відсутністю кримінальної відповідальності. Саме в аптеках наркозалежні купують легальні наркотики - "Терпінкод", "Коделак", "Нурофен плюс" та інші кодеїновмісні препарати, призначені для знеболення і лікування кашлю. На них "підсіли" близько 80% лікарських наркоманів. Денна доза - дві-три коробки. І якщо на вулиці валяються порожні упаковки від цих ліків - значить, у найближчій аптеці їх відпускають без рецепту. Є любителі інших аптечних продуктів: ефедриновмісних препаратів, транквілізаторів, снодійних, антигістамінних, протинабрякових і навіть деяких дієтичних засобів.

Регуляторні органи багатьох країн намагаються контролювати оборот перерахованих препаратів, переводячи їх до групи рецептурних або підконтрольних наркотичних засобів. Така політика призводить до того, що починають страждати сотні тисяч пацієнтів, які потребують постійного прийому цих ліків, і які не винні в тому, що ці самі препарати "вподобали" наркозалежні. За даними Міжнародного комітету ООН з контролю за наркотиками, Україна посідає 78-е місце у світі за показником доступності знеболюючих засобів для населення.

Для дотримання балансу інтересів пацієнтів і ефективності боротьби з наркоманією в Україні була розроблена Стратегія державної антинаркотичної політики до 2020 р.

У світі зараз нараховується близько 250 млн хворих на наркоманію (4% населення), від якої щодня помирають 330 осіб. В американському міжнародному антинаркотичному центрі називають ще страшнішу цифру: мільярд наркоманів. Україна в цій жахливій статистиці проходить окремим рядком. Офіційно на обліку в МВС перебувають близько 150 тис. наркоманів, про їх число поза реєстрацією можна тільки здогадуватись.

За даними міжнародних організацій ВООЗ і UNAIDS, тільки ін'єкційних наркоманів у нас близько 425 тисяч, а за підрахунками різних незалежних експертів, в Україні вживають наркотики від 1 до 1,5 млн людей і їх число щорічно збільшується на 8-10%. За офіційними даними Мінздоров'я, тільки важкі наркотики вживають 550 тис. людей. Щорічно від наркоманії в Україні гине близько тисячі осіб, тоді як незалежні експерти вказують на смертність 10-12 тис. осіб.

А від наркоманії і пов'язаних з нею хвороб - ВІЛ/СНІД, вірусні гепатити, специфічні онкозахворювання, туберкульоз - в Україні помирають 120 тис. осіб на рік.

За даними Управління ООН з наркотиків і злочинності за 2012 р., найбільша кількість наркозалежних - у США. 56% наркоманів світу зареєстровані саме там, а це 12% (близько 18 млн чоловік) усього населення країни. Наркомани США вживають близько 86% усіх вироблених у світі наркотиків. Злочини, скоєні наркоманами - крадіжки, грабежі та вбивства, - майже половина від загальної кількості злочинів. Політика США, спрямована проти розповсюдження наркотиків, досить жорстка: тут можна отримати строк не тільки за вживання або зберігання наркотиків, а й за спробу їх придбання. Американська антинаркотична програма розгортається за двома напрямами: намагання зменшити споживання наркотиків шляхом пропаганди і роз'яснювальної роботи; обмеження іноземних поставок.

Нові наркотики змінюють свідомість людей настільки, що перетворюють їх на зомбі, роботів, слухняних виконавців чужих бажань або ж на лютих монстрів. Зі США надходило кілька повідомлень про появу зомбованих людей, які вважалися лагідними й доброзичливими, доки не спробували сигарет "подих диявола" або солі. Один із таких накинувся на бомжа і вигриз більшу частину його обличчя. Другий викликав поліцейських, а коли ті приїхали, почав калічити себе ножем, вирізати власні внутрішні органи й кидати їх в ошелешених поліцейських.

У Росії офіційно - 550 тис. хворих на наркоманію. Однак, на думку головного нарколога МОЗ РФ Євгена Брюна, досвід вживання наркотиків мають 3–4 млн чол. А за даними моніторингу наркоситуації в країні, близько 8,5 млн осіб із різною регулярністю вживають наркотики. Хоча б раз у житті спробували їх 18,5 млн російських громадян. Щорічно через вживання наркотиків та пов'язані з ними захворювання, насамперед ВІЛ/СНІД, у Росії помирає 100 тис. чол. Це цифри, порівнянні із загальносвітовими.

До речі, на думку спеціалістів, відлік епідемії наркоманії в Росії розпочався з 1991 р., коли Єльцин підписав закон про скасування кримінальної відповідальності за вживання наркотиків. Багато наркоманів казали, що якби за вживання їм світила стаття, вони б сто разів подумали, пробувати чи ні.

На думку президента України Віктора Януковича, тотальна наркоманія і алкоголізм - найбільша загроза національній безпеці країни, що знищує націю та народ. Це страшніше, ніж Чорнобиль, безробіття і навіть економічні кризи. Ще на початку своєї каденції, у липні
2010-го, глава держави доручив зробити контрольну закупку наркотиків через Інтернет. Легкість придбання дозволила оцінити боротьбу з незаконним обігом наркотиків в Україні як "критично незадовільну". Перепало силовим структурам і МОЗ.

Відповідальність за боротьбу з наркобізнесом в Україні поділяють силові структури - МВС, СБУ, Державні прикордонна і митна служби. У
1993 р. створено комітет з контролю за наркотиками при МОЗ. У контролі за обігом лікарських наркотичних засобів в аптечній мережі та лікувальних установах бере участь Держслужба України з лікарських засобів.

Для координації зусиль органів виконавчої влади і громадських організацій у боротьбі з наркоманією було створено Національну координаційну раду боротьби з наркоманією при Кабміні. Правонаступником комітету з контролю за наркотиками стала Держслужба України з контролю за наркотиками.

У структурі МВС головні функції боротьби з наркотиками виконує Управління боротьби з незаконним обігом наркотиків (УБНОН). На запитання кореспондента DT.UA відповів начальник управління, полковник міліції Олег Школьний.

- Олеже Михайловичу, що змінилося в уподобаннях українських наркоманів за останні п'ять років? У світі на зміну важким класичним наркотикам прийшли дешевші, а головне – доступніші: дизайнерські, натуральні чи кустарно перероблені лікарські препарати, так звані "солі для ванн", курильні суміші, синтетичні канабіноїди, включно з "джівіашем", цифрові наркотики.

- Справді, асортименти наркотичних засобів, які використовуються у світі, стрімко змінюється, і Україна - не виняток. І хоча опіати, насамперед у вигляді макової соломки, а також марихуани з конопель, продовжують лідирувати, завдяки низці обставин, аптечна наркоманія, особливо в містах, стала набирати обертів. У 2009-му курильні суміші, спайси, "сіль для ванн" або просто сіль буквально підірвали молодіжне наркосередовище. Якщо у США і Європі про макову соломку ніхто навіть не чув, то в нас вона ще в пошані, особливо серед так званих убогих наркоманів і в сільській місцевості. Але аптечна наркоманія в містах уже витісняє вуличну, і тисячі молодих наркоманів воліють ковтати таблетки, а не колотися брудною "ширкою".

- Голова комітету ВР із питань охорони здоров'я Тетяна Бахтєєва визнає, що окремі аптеки роблять бізнес на молодих наркоманах. Як приборкати аптечну наркоманію? Розширювати списки рецептурних і підконтрольних препаратів чи посилити контроль над відпусканням ліків в аптеках? У чому причина перетворення молодих людей на активних аптечних шоперів?

- Переведення лікарських засобів у розряд рецептурних не вирішує проблему. Досвід свідчить, що провізор завжди знайде можливість відпустити рецептурний засіб без рецепта перевіреній клієнтурі. Причому рецептурний статус дає привід продати його за завищеною ціною.

Аптечна наркоманія стрімко наростає з ряду причин. Наркозалежний не порушує закон, а легка доступність і дешевизна остаточно визначають його переорієнтацію на аптеки.

- Наведіть ще приклади закордонної і вітчизняної лікарської наркоманії.

- В економічно благополучній Європі тепер популярний "Субітекс". Там він коштує 1 євро за таблетку. В Україні, залежно від регіону, - 200–
400 грн, а в місцях позбавлення волі - до 800 грн. Його полюбляє "золота" молодь. Для порушення кримінальної справи необхідно впіймати споживача або розповсюджувача з добовою дозою, що перевищує 10,5 таблеток.

Із аптечних препаратів спочатку найпопулярнішим був "Трамадол", але 2008 р. його ввели до списку наркотичних засобів із суворим обліком та кримінальною відповідальністю, й інтерес до нього різко впав. Ні аптекарі, ні споживачі наркотиків більше не хочуть ризикувати.

Зараз найсильнішим і найнебезпечнішим став так званий "крокодил", що прийшов до нас з Росії і перебирається в Європу. Це саморобний наркотик на базі кодеїн- або кодтерпінвмісних ліків, наприклад від кашлю, що вільно продаються в аптеках. Нескладними маніпуляціями з нього отримують неочищений дезоморфін, що за наркотичною дією переважає морфін у 20 разів, але через токсичні домішки дуже небезпечний і буквально з перших днів застосування призводить до прижиттєвого розпаду тканин - гниття. Протягом року наркоман гине.

"Крокодил" ще називають наркотиком для бідних, або пролетарським, оскільки приготування його досить дешеве. "Крокодиляча" наркоманія набула великого поширення після 2005-го і тепер перебуває на другому місці після героїнової.

Однією з причин "крокодилячої" наркоманії є також те, що у 2000-х роках розпочалася активна боротьба з наркотиками, внаслідок чого з великих міст зникли героїн, кокаїн тощо. Це примусило наркоманів шукати інші шляхи отримання задоволення.

- Чому наркотик назвали "крокодил"?

- Через специфічний зовнішній вигляд хворих. Після того, як у наркоманів руйнуються вени, вони змушені колоти його у м'язи. І в місці ін'єкції виникають виразки та ерозії, покриті спочатку гнійною кіркою і лусочками, а шкірний покрив в уражених місцях стає схожим на шкуру крокодила.

- Невже наркомани не усвідомлюють жалюгідності свого стану, коли починають живцем гнити?

- Усвідомлюють, але не в змозі щось змінити. Уже буквально після двох-трьох ін'єкцій виникає сильна психологічна, а потім і фізична залежність. Від "крокодила" кайф нетривалий, нові дози потрібні кожні дві години, а отже, і нові пригоди в їх пошуку, як правило – кримінальні.

- Які ще аптечні новації модні серед споживачів наркотиків і перебувають під контролем УБНОН та інших контрольних структур?

- Дуже популярний "Тропікамід" - очні краплі, також доступний для молодих людей наркотик. Викликає швидке звикання і при систематичному застосуванні дуже токсичний. Його часто змішують з "Нурофеном плюс" та деякими іншими анальгетиками і жарознижувальними засобами. "Тропікамід" теж швидко руйнує організм, особливо імунну систему, печінку, очі, шкіру, викликаючи галюцинації, короткочасну непритомність, а в абстинентний період - паніку або агресивність. За наслідками він страшніший від героїну. Необоротні зміни в організмі настають за лічені місяці. Середня тривалість життя становить два роки. Є прибічники "Оксиконтина", знеболювального засобу для лікування онкозахворювань, який у збільшених дозах імітує дію героїну.

У пошані в наркоманів "Терпінкод", ефедринвмісні препарати, амфетаміни, транквілізатори та психостимулятори і вже згадувані противокашльові засоби на основі кодеїну і декстрометорфану. Ефедрин і псевдоефедрин використовуються для приготування винта (первітину) і мульки (меткатинону), але ця група колись дуже популярних саморобних наркотиків уже поступається "крокодилу".

- Як справи з іншими новими наркотиками, солями для ванн і курильними сумішами. Що це таке, звідки вони беруться і які на вигляд?

- Солі для ванн та курильні суміші з'явилися в Україні порівняно недавно і стрімко поширилися у 2005–2009 рр. завдяки легальності продажів та агресивному маркетингу. Барвисто оформлені пакетики різної ємності легко можна було придбати через Інтернет, у кіосках, магазинах курильних аксесуарів, на автозаправках та імпровізованих торгових розкладках. Продавці запевняли, що це безпечні засоби, які позитивно впливають на настрій та працездатність.

До складу солей входять мефедрон та його аналоги, що є синтетичними стимуляторами центральної нервової системи. За дією - це щось середнє між амфетаміном і екстазі. Під дією мефедрону люди стають параноїками, схильними до насильства, нервовими. У декого виникають галюцинації. Наркотик приймають у вигляді ванн або примудряються вводити перорально або внутрівенно. Уже після першого прийому виникає психологічна залежність. Тривале вживання призводить до розпаду органів і деградації особистості.

Курильні суміші, або спайси, проникали в Європу з
2004-го по 2006-й, а в Україні набрали стрімкого поширення з 2007-го по 2009-й, доки
2010-го не потрапили під заборону. Заборона обігу ароматизованих спайсів на території сусідніх із Україною держав у грудні 2009 р. призвела до масового контрабандного ввезення їх у нашу країну. Особливо хутко на спайс "підсіли" молоді люди - школярі й студенти. Курильні суміші складаються або з чистої рослинної сировини, і тоді для їх виробництва використовуються листя, насіння, коріння, стебла чи квіти різних рослин. Найпопулярніший - шавлія провидців (сальвія або блакитний лотос). Для посилення вираженого психотропного ефекту натуральну сировину піддають хімічній обробці - найчастіше cинтетичними аналогами канабіноїдів. За силою галюциногенного ефекту синтетичні канабіноїди переважають природні у п'ять і більше разів, а залежність від них розвивається вдвічі швидше. Основною діючою речовиною таких сумішей найчастіше була сполука "джівіаш" JWH-018. На зміну канабіноїдам CP47, 497, HU-210 і JWH-018 згодом прийшли RCS-4, RCS-8, АВ-001, JWH-205 і JWH-250, багато інших.

Вже готові курильні суміші фасуються в різнобарвні пакетики розміром 5х7,5 см і масою близько 3 г.

Під впливом спайсів людина втрачає контроль над своєю поведінкою. Такий стан сам собою небезпечний для життя, - неадекватність вчинків та небезпечна для інших поведінка часто призводить до нещасних випадків.

Дизайнерські наркотики - збірний термін для всіх груп нових наркотичних засобів, які розробляються з метою обійти чинне законодавство і є синтетичними замінниками того чи іншого натурального наркотика. Щорічно у світі з'являється до 50 нових наркотиків. Вважають, що основна їх маса синтезується в Китаї, де добре розвинена структура фармацевтики, а також у Голландії та Латинській Америці.

Цифрові наркотики - комбінація звуків так званої третьої частоти, ідентична коливанням мозку при наркотичному сп'янінні, викликаному різними наркотиками. Вони розповсюджуються замовленнями через Інтернет, але користувачів - одиниці, і контролюючі органи ще не розпочали боротьбу з черговою напастю.

- Правоохоронні органи закривають точки продажу, припиняють діяльність безлічі інтернет-ресурсів, які рекламують і торгують курильними сумішами. Поява нових спайсів та боротьба з ними нагадує нескінченну гру в наздоганялки. Ми розширюємо списки заборонених наркотичних засобів, але тут-таки з'являються нові, і, доки спеціалісти їх ідентифікують, вони продаються легально. Зрозуміло, закон "відпочиває" стосовно нових, не внесених до заборонного списку, засобів, які, попри те, мають виражену наркотичну дію. Чи не можна законодавчо спрацювати на випередження, як це вже стали робити в ряді країн?

- Справді, у ряді країн прийнято вдалі законодавчі формулювання, які забороняють обіг засобів із потенційною наркотичною активністю. Так, наприклад, в Австрії забороняють речовини на основі схожості хімічних структур, в інших країнах за основу беруть біологічну (наркотичну) дію без прив'язки до конкретної формули. У Росії - інша тактика. Нові речовини з наркотичною дією на основі тих або інших сигналів беруть у карантин і чекають введення їх у заборонні списки. МВС України вже виходило з такими ініціативами до відповідних депутатських комітетів.

- Який портрет типового українського споживача наркотиків?

– У загальній масі це молоді люди віком від 15 до 27 років. 74% наркозалежних ніде не працюють і не вчаться. Майже 2% - учні технікумів та ПТУ. 0,4% - студенти вузів. 73% споживачів наркотиків - міські жителі, однак частка сільської молоді поступово зростає.

Разом із "омолодженням" наркоманії останніми роками спостерігається постійний рівень зростання кількості жінок, які зловживають наркотичними засобами і психотропними речовинами. У зв'язку з цим народжується дедалі більше неповноцінних дітей із різними фізичними вадами. А це вже реальна небезпека, з якою не порівняти навіть людські втрати у сфері немедичної наркотизації. Йдеться про загрозу генофондові населення України.

Важливий чинник зростання рівня молодіжної наркотизації - те, що в цьому середовищі зловживання наркотиками й психотропами стало престижним і є ознакою причетності окремої частини молоді до особливої субкультури.

Наркотики та психотропи стали неодмінними атрибутами молодіжних зібрань, вечірок, дискотек, концертів модних музичних груп. На поширення наркоманії та психотропоманії серед молоді впливає й реанімація так званого сатанинського наркотизму (неформальні молодіжні субкультури).

До 80% усіх вуличних злочинів скоюються наркозалежними особами. Кожна п'ята кримінальна справа, розглянута судами у 2012-му і 2013 рр., пов'язана з наркотиками, а в окремих регіонах кількість таких кримінальних справ сягає 40%.

Найбільше наркоманів зафіксовано на півдні та сході України, у Криму, Дніпропетровській, Донецькій, Луганській, Одеській областях і в м. Києві.

- За якими критеріями поведінки і зовнішнього вигляду можна здогадатися, що школяр прилучився до наркотиків?

- Підлітки вживають наркотики з цікавості та небажання виділятися в компанії, яку вибрали. Там, де діти залишені напризволяще, а батьки й педагоги не знаходять часу, щоб розповісти про наслідки вживання наркотиків, стрімко зростають ряди наркоманів. Діти заможних батьків починають із екстазі, середньозабезпечених - з марихуани, бідних - із клею. Уважні батьки можуть помітити неадекватну поведінку, зміну моторики й мови, розширені чи, навпаки, звужені зіниці очей, непояснимі веселощі чи, навпаки, ступор. У лексиконі з'являються незрозумілі слова, дитина перестає розуміти предмет, стає тупою і байдужою.

- Які на вигляд розповсюджувачі наркотиків?

- Переважно це молоді люди віком старші 29 років, які не працюють і не вчаться, а також раніше засуджені. Крім того, їхня діяльність часто має організований характер. За 7 місяців 2013 р. органи внутрішніх справ направили в суд 21 кримінальне провадження щодо діяльності організованих злочинних наркоугруповань.

- Що можете сказати про наркозлочинність та її розкриття?

- У 2012 р. за злочини, пов'язані з наркотиками, було притягнуто до відповідальності 29 тис. чол., понад 1% яких - неповнолітні.

У 2012 р. міліція виявила 448 випадків схиляння до вживання наркотиків. Шість тисяч торговців наркотиками притягнуто до кримінальної відповідальності, за рік затримано
93 неповнолітніх у стані наркотичного сп'яніння.

У 2012 р. правоохоронці вилучили близько 8 т наркотичних речовин, у тому числі 5 т марихуани, понад 2 т макової соломки, понад 30 кг амфетамінів, що відповідає 12,6 млн наркотичних доз.

Упродовж 2010–2012 рр. органами внутрішніх справ України виявлено 155 400 злочинів у сфері незаконного обігу наркотиків, 56 100 злочинів (36%) із яких - тяжкі та особливо тяжкі. Із загальної кількості скоєних злочинів 47 600 пов'язані зі збутом наркотиків, що становить 30,09% таких злочинів.

За 7 місяців 2013 р. органи внутрішніх справ розкрили
20 800 кримінальних злочинів у сфері незаконного обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів або прекурсорів, 5 600, або 26,7%, яких - кримінальні злочини, пов'язані з продажем наркозасобів.

У загальній кількості злочинів у сфері незаконного обігу наркотиків зафіксовано збільшення збуту. Якщо у 2005–2009 рр. частка таких злочинів становила 27,5%, то у 2010–2012 рр. - 30,09%.

Удосконалюються злочинні схеми у сфері незаконного обігу наркотиків, використовуються інформаційні технології з безконтактним отриманням препаратів і переведенням грошей на банківські рахунки. З допомогою Інтернету наркодилери приймають заявки від потенційних покупців, зокрема через соціальні мережі "ВКонтакте", "Одноклассники", різні форуми.

Значні зусилля докладаються до налагодження тісної співпраці з правоохоронними органами інших держав. Зокрема, між МВС України та Федеральною службою РФ з контролю за обігом наркотиків у 2011 р. укладено Угоду про співробітництво в боротьбі з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин та їх прекурсорів.

- Як ще боретеся з виробництвом та розповсюдженням класичних наркотиків? Наведіть конкретні приклади.

- У зв'язку з дешевизною і простотою виробництва найпоширенішим наркотиком є екстракт опіумної соломки. Так, 2010 р. МВС змогло виявити й ліквідувати 5700 незаконних посівів маку та конопель, внаслідок чого було заведено
3042 кримінальних та 1155 адміністративних справ. Щорічно співробітники відділу боротьби з незаконним обігом наркотиків на території України проводять оперативно-профілактичні заходи під умовною назвою "МАК".

У Херсонській області ліквідували з розмахом поставлене фермерське виробництво конопель. Ми зробили контрольну закупку 40 кг готової висушеної марихуани на 200 тис. грн за мінімальною ціною 5 грн за 1 г. Стали розбиратися далі й побачили високотехнологічне виробництво з крапельним зрошенням кожного куща. На 47 га орендованої землі було висаджено 1500 кущів сортової марихуани під посіяні соняшник і кукурудзу. Загальна вартість наркотичного врожаю оцінювалася сумою 800 тис. грн, при мінімальній ціні 5 грн за 1 г. У Києві ціна вп'ятеро вища. Щоб заробити 800 тис. грн на пшениці, потрібно продати її 650 т, засіявши 200 га та вклавши набагато більше зусиль.

Крім того, у Херсонській області накрили підпільну лабораторію з виготовлення амфетамінів. У Житомирській області пристойний з вигляду хлопець найняв квартиру й освоїв там виробництво амфетамінів по 100 г на день. У Луганській області виявили плантації конопель вище людського зросту з велетенськими шишками.

Як і в інших країнах, в Україні є місцеве виробництво наркотиків. З початку року задокументовано 52 лабораторії, які виготовляли наркотичні засоби, не тільки амфетаміни, а й ацетильований опій, дезоморфін ("крокодил"), тобто найпоширеніші серед наркоспоживачів. Останнім часом актуальне вирощування марихуани методом гідропоніки з використанням селекційних сортів із Голландії з високим вмістом канабіноїдів.

- Чи існують державні посіви опіумного маку й конопель? Для чого їх використовують, як охороняють?

- Обмежену кількість маку та конопель справді вирощують. Ця сировина використовується у фармацевтичній та харчовій промисловості. Коноплі служать стратегічною сировиною у виробництві літаків, текстильній промисловості та деяких інших галузях народного господарства. Природно, як плантації, так і виробничі майданчики ретельно охороняються і відомчою охороною, і контролюючими підрозділами МВС. Однак із виробничою метою використовують сорти конопель, які практично не містять наркотичної речовини.

У рамках угоди з країнами СНД проводиться міждержавна комплексна операція "Канал", до якої залучені правоохоронні органи республік Вірменія, Білорусь, Казахстан, Киргизстан, Таджикистан та Російської Федерації.

При проведення оперативних заходів, спрямованих на виявлення та припинення діяльності осіб, причетних до організації шляхів контрабандного переміщення наркотиків, створюються мобільні групи з метою відпрацювання залізничного, повітряного транспорту й автошляхів.

- Чи є витоки наркотичних і психотропних засобів суворого обліку з лікувальних установ та аптек? І як ви боретеся з легальною аптечною наркоманією?

- Ми постійно це фіксуємо. Непоодинокі випадки продажу рецептурних наркотичних і знеболювальних засобів, психотропів в аптеках. Як правило, такі точки швидко виявляємо через наплив у них специфічного контингенту. Тільки в Києві у провадженні близько
10 кримінальних справ, пов'язаних із незаконним продажем наркотичних та сильнодіючих препаратів.

Недавно ми впіймали на гарячому власника мережі аптек, вилучивши з його машини партію підконтрольних наркотичних засобів як неврахований товар. Ми його довго вели, відстежили маршрути розвезення та виявили спільників. У кожній аптеці в темі були один-два провізори, котрі регулярно реалізовували поставлений товар.

Типова схема, коли головна сестра онкологічної клініки виписує рецепти на наркотики "мертвим душам", а медсестра отримує їх у спеціалізованій аптеці, що має ліцензію. До речі, таких аптек стане більше - близько 20%. У зв'язку з новою постановою Кабміну спрощено порядок отримання ліцензії та вимоги до таких аптек.

Сьогодні нам не зовсім зрозуміло, що робити з комбінованими кодеїновмісними препаратами, які дають 60–70% прибутку підприємствам-виготовлювачам. Завод випускає обсяг продукції відповідно до заявки та продажу попередніх років, наприклад, 5 млн. упаковок. А є ще аналогічна продукція в конкурентів. Таким чином, кожен має з'їдати по пачці на день в епідсезон. Але реально стільки для лікування кашлю та бронхітів не потрібно. Постає запитання: куди йде продукція?

Доводиться працювати і з банальним бандитизмом, нападом наркоманів на аптеки та лікувальні установи. Останній випадок - напад на медсестру в Криму, коли наркоман забрав 90 сильнодіючих таблеток.

- Однак, на думку головного нарколога України Анатолія Вієвського, проблема зі зловживаннями громадянами України лікарськими засобами, які містять наркотики, включно з тими, котрі містять кодеїн, швидше, надумана й не перевищує 0,09% для всіх препаратів і 15% для кодеїновмісних із числа вилучених із незаконного обігу. І це з посиланням на статистику МВС.

- Мені відома ця статистика. Але ви правильно додали - "з числа вилучених із незаконного обігу". А хто полічить, скільки лікарських наркотиків проскочило наш контроль?

- Ваше ставлення до замісної терапії, зокрема до метадону. Що дали пілотні проекти?

- Справді, в нашій державі запроваджено ЗПТ як один із методів підтримуючої терапії наркозалежних. Цей метод передбачає контрольоване вживання хворим із синдромом залежності від опіоїдів спеціального медичного препарату. Ним може бути препарат метадонової або бупренорфінової групи. Останній менш токсичний, проте дорожчий, і його рекомендують вагітним. В Україні з'явився й таблетований морфій, у ряді країн його використовують для ЗПТ.

Представники МВС не заперечували проти запровадження ЗПТ, однак наголошували на необхідності застосування закордонних лікарських засобів, що потребує виділення бюджетних коштів. З іншого боку, зазначений метод стане профілактикою поширення ВІЛ/СНІДу і гепатиту, зменшить витрати на лікування цих небезпечних захворювань серед споживачів наркотиків.

Що ж до ефективності застосування такого методу для лікування, то тут оцінку мають робити лікарі. Нам відомі розбіжності в думках різних спеціалістів. Пілотні проекти проводитимуться на базі відповідних медичних установ Полтавської, Харківської областей та м. Києва.

- Чи проводиться ЗПТ у місцях позбавлення волі?

- Ні, проводиться детоксикація, щоб легше вийти зі стану ломки.

- Олеже Михайловичу, а почім, як мовиться, нині опіум для народу?

- Залежно від величини гаманця, наркоман купує під свої уподобання наркотики за такими цінами в перерахунку на 1 г зілля: марихуана - 30 грн, макова соломка - 6 грн, опій - 250 грн, героїн - 1200 грн, кокаїн - 1800 грн, метадон - 2000 грн, гашиш - 250 грн, амфетамін - 300 грн.

- Які основні статті Кримінального Кодексу України застосовуються до незаконного обігу наркотиків?

- Стаття 309. Незаконне виробництво, виготовлення, придбання, зберігання, перевезення чи пересилання наркотичних засобів, психотропних речовин або їх аналогів без мети збуту - передбачає позбавлення волі від 3 до 8 років, залежно від того, перший це випадок затримання чи повторний, і чи було залучено неповнолітніх.

Стаття 307. Ті ж самі дії, які, однак, доходять до збуту зазначених засобів, передбачають покарання від 4 до 12 років із конфіскацією майна, якщо це повторний випадок або залучалися неповнолітні.

- Від якої кількості заборонених засобів, виявлених під час затримання, настає кримінальна відповідальність? І які дії споживача наркотиків допомагають уникнути покарання?

- Кримінальна відповідальність настає від виявлення в особи більш ніж добової дози. Однак якщо наркозалежний стає на облік у наркологічну клініку і проходить лікування, то його можуть звільнити від кримінальної відповідальності.

- Як змінюється наркополітика в Україні та у світі? Ми рухаємося шляхом жорсткішання законодавства чи, навпаки, лібералізації? Як більше сприймається нині споживач наркотиків - як хворий чи злочинець?

- У жовтні 2010 р. ВР України внесла зміни до кодексів України – про адміністративні правопорушення та Кримінального - про посилення відповідальності за незаконний обіг наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, отруйних і сильнодіючих засобів. Законом встановлюється кримінальна відповідальність за використання коштів, отриманих від незаконного обігу перелічених засобів, а також дається можливість закривати заклади, в яких вживають або розповсюджують наркотики.

Для створення цілісної системи протидії наркоманії і наркозлочинності МВС України з участю громадськості та європейських експертів розробив Концепцію реалізації державної політики у сфері протидії поширенню наркоманії, боротьби з незаконним обігом наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів на 2011–2015 рр. Розпорядженням Кабміну від 22 листопада 2010 р.
№ 2140-р затверджено План її реалізації.

27 серпня нинішнього року Кабінет міністрів України затвердив Стратегію державної політики щодо наркотиків на період до 2020 р., розроблену Державним комітетом України з контролю за наркотиками та узгоджену з МВС.

Стратегія передбачає досягнення балансу в наркополітиці держави між каральними заходами за незаконний обіг наркотиків та забезпеченням їх доступності для медичних потреб, впровадження практики застосування лікувальних заходів як альтернативи кримінальному покаранню до наркозалежних осіб.

Профілактика наркоманії, особливо в дитячому та молодіжному середовищах, - пріоритетний напрям соціальної політики держави.

Віце-прем'єр-міністр Костянтин Грищенко доручив МОЗ України розробити проект Концепції державної політики на 2014–2015 рр., який передбачав би підвищення доступності знеболювальних наркотичних засобів, які використовуються для медичних потреб, наприклад, для полегшення стану онкологічних хворих, хворих на СНІД чи з тяжкими травмами, лібералізував би ставлення до споживачів і, навпаки, посилював відповідальність розповсюджувачів наркотиків.

Якщо звернутися до світового досвіду, то й тут прозирає розумний баланс. Жорстка наркополітика Польщі, коли ув'язнювали за будь-яку кількість знайдених наркотиків, була визнана екс-президентом Кваснєвським помилковою й тепер гуманізується. Навпаки, у Голландії ліберальна політика щодо наркотиків повністю провалилася. Країна поступово перетворилася на наркостолицю Європи з її загальновідомим наркотуризмом і, більше того, стала місцем роботи міжнародних наркоділків, оскільки відповідальність за виготовлення та розповсюдження великих партій наркотиків тут слабка.

- Яким ви бачите майбутнє України: чи перетнемо ми критичну межу поширеності наркоманії серед молоді, чи вдасться якщо не повністю впоратися з цим національним лихом, то хоча б стабілізувати ситуацію? Що для цього потрібно?

- Ми вже спостерігаємо позитивні зміни у тих навчальних закладах, де постійно проводиться грамотна антинаркотична пропаганда, де піклуються про дозвілля молоді, створюючи гуртки за інтересами та спортивні секції, де культивується мода на здоровий спосіб життя. У таких закладах ми реєструємо спад правопорушень, біля них не побачиш зграйок молоді, яка курить.

Я також вважаю, що необхідно розширити мережу медичних установ, у яких би забезпечувалося лікування наркохворих. Нині в Україні є близько 7 тис. ліжко-місць і водночас на обліку в медустановах перебуває 72 тис. таких осіб, тоді як на обліку у МВС перебуває близько 150 тисяч. У ЗМІ необхідно активніше прищеплювати антинаркотичну культуру серед населення, не замовчувати цю тему вдома, на навчанні, на роботі, проводити пропаганду невживання. За кордоном широко використовуються тести на наркотики при зарахуванні в навчальні заклади й на роботу. Хоча я - представник силового відомства, проте чітко розумію, що самими каральними методами стосовно споживачів наркотиків епідемію наркоманії не подолати.