UA / RU
Підтримати ZN.ua

Хто захистить кримські курорти?

Сезон відпочинку розпочався. Охочі оздоровитися на вітчизняних курортах мають право розраховувати на призначену їм дещицю комфорту й уваги.

Автор: Надія Гоцуєнко

Сезон відпочинку розпочався. Охочі оздоровитися на вітчизняних курортах мають право розраховувати на призначену їм дещицю комфорту й уваги. А в тих, хто стоїть «за кадром» організації нашого відпочинку й лікування, зав­дання непросте - як не те щоб не зазнати збитків, а просто вижити?

Південний берег Криму - це понад 250 сонячних днів на рік, гори, які не пропускають з півночі холодні вітри, і, звичайно, море. Тут особливий мікроклімат, що дозволяє розглядати ці місця як велетенський інгаляторій. Тільки в санаторіях ПБК застосовуються технології оздоровлення, які включають природно-фізіотерапевтичні комплекси. Тут активно й успішно діють немедикаментозні програми лікування бронхітів, гіпертонічної хвороби, пост­інфарктної реабілітації, остеохондрозу, артрозо-артритів, хронічного стресу, ішемічної хвороби серця тощо.

Не слід забувати й про робочі місця теж. Адміністрація курортів у колективних договорах гарантувала працівникам постійну зайнятість, оплату підвищення рівня кваліфікації, матеріальну допомогу, надання адресної допомоги працівникам за станом здоров’я і пенсіонерам, виплату допомоги при народженні дитини і на поховання, матеріальні заохочення на інших підставах та інші соціальні пільги.

Та з кожним роком зберегти наявний потенціал дедалі складніше. Основні проблеми - земельні відносини, стосунки з місцевими органами влади при отриманні погоджень на проведення будівельних і ремонтних робіт, функціонування пляжів, реєстрація прав власності. Очевидним є земельне та майнове самоправство, коли «недоторканні» намагаються заволодіти рекреаційними комплексами, не гребуючи нічим у досягненні своєї мети.

Ветерани кримських курортів і голови первинних профспілкових організацій дочірніх підприємств ЗАТ «Укрпроф­оздоровниця» у місті Ялта, яким не байдужа доля ялтинських оздоровниць, не витримавши сваволі й беззаконня, які, на їхню думку, творять на профспілковому курорті голова Федерації профспілок України В.Хара та його помічник І.Шкіря, вирішили звернутися по допомогу й захист до президента України В.Яну­ковича. Працівники курортної галузі покладають надії не тільки на гаранта Конституції. Копії свого звернення вони також спрямували прем’єр-міністрові України М.Азарову, голові Радміну АРК В.Джарти, голові Федерації незалеж­них проф­спілок Криму Н.Казь­миній. Звернулися вони і в DT.UA.

«Народні депутати В.Г.Хара, І.М.Шкіря та їхні найближчі помічники В.М.Горбатов, О.В.Кленін та інші змушували керівників підлеглих підприємств втілювати в життя сумнівні схеми продажу путівок, закупівлі товарно-матеріальних цінностей, чим втягли систему в судові справи й нескінченні перевірки підприємств фіскальними органами, - йдеться у зверненні, яке підписали 95 осіб. - Усі їхні дії, приховувані за словоблудством про гуманне ставлення до людей та збереження власності, на ділі перетворюються на обман і призводять до рейдерського захоплення майна профспілок приватними структурами. Цих осіб цікавлять не долі тисяч працівників курорту, а тільки продаж майна, яке створювалося на народні гроші».

Як стало відомо, керівників, які висловлювали невдоволення ситуацією, що склалася в 2008-2010 роках, звільнили. Серед них - директор ДП «Санаторій «Курпати» О.Зайцев, директор ДП «Санаторій «Ясная поляна» В.Давтян, головний лікар ДП «Санаторій «Україна» В.Тимошенко. На їхні місця призначили нових людей, яким, на думку ветеранів курортної галузі Криму, байдужа подальша доля оздоровниць, які мають усесвітню популярність. Як результат - Ялта, широко відома й улюблена на території пост­радянського простору Всесоюзна оздоровниця й перлина Криму, втрачає свою привабливість.

«Колективи профспілкових санаторіїв до захоплення панами Харою і Шкірею жили в рамках законів. Санаторії були бюджетоутворюючою галуззю міста-курорту. Так, тільки за останні три роки десять підприємств Ялтинського курорту перерахували в бюджети всіх рівнів і в позабюджетні фонди (Пенсійний і фонди соціального страхування) понад 130 млн. грн. На жаль, новопризначені керівники оздоровниць не церемоняться зі співробітниками, які пропрацювали в санаторіях по 15 і більше років. Їм не потрібні грамотні фахівці й професійні кадри, вони просто викидають їх на вулицю, залишаючи без права на працю (і це на сезонному курорті). У санаторіях «Україна», «Ясная поляна», «Курпати» на місце звільнених професіоналів приймають працівників з інших регіонів України, готових працювати за нічліг, убоге харчування й мізерну зарплату, якої до того ж не виплачують.

У санаторії «Ясная поляна» призначений замість В.Ц.Давтяна новий директор М.О.Пєтухов практично звільнив усіх кваліфікованих працівників. Майно профспілок (спальні корпуси, канатну дорогу тощо) здав в оренду за заниженими ставками приватним структурам, за спиною яких стоїть І.М. Шкіря. Крім того, протягом останніх двох років М.О.Пєтухов перераховує на рекламні цілі значні кошти телеканалу, засновником якого є той-таки Шкіря. Очевидно, забувши про те, що понад шість місяців 2010-го працівники санаторію не отримували зарплати.

Торік ЗАТ «Укрпроф­оздоровниця» за вказівкою ФПУ передала в оренду на 25 років спальний корпус №4 санаторію «Україна» ТОВ «Росичі». Відтоді санаторій «Україна» з рентабельного підприємства перетворився на збиткове, бо ТОВ «Росичі» всі доходи по всьому санаторію (а не тільки по корпусу №4) забирає у свою кишеню, залишаючи витрати оздоровниці. Водночас санаторій «Україна» перебуває в податковій заставі.

Від санаторію «Курпати» практично залишився тільки корпус «Дружба», решту об’єктів ЗАТ «Укрпрофоздоровниця» здало в оренду.

Щоб легше було чинити беззаконня, пани Хара і Шкіря вживають термінових заходів для банкрутства та ліквідації дочірнього підприємства «Ялта­курорт», яке протягом 80 років було керівною та організуючою ланкою в системі санаторно-курортної галузі профспілок України, працюючи з прибутком».

Голови первинних профспілкових комітетів оздоровниць переконані, що втілювана в життя політика профспілок України стосовно санаторно-курортної галузі породила в колективах кримських курортів ситуацію, коли працівники пишуть заяви про вихід з членів профспілки й висловлюють недовіру Партії регіонів. За дорученням своїх трудових колективів профспілкові лідери наполегливо просять допомогти зупинити свавілля в галузі й стати на захист інтересів трудящих, у яких іще жевріє надія на виконання обіцянок, що їх президент, як гарант Конституції, давав при своєму обранні. Вони просять захистити кримські оздоровниці від руйнування, не позбавляти громадян України можливості зміцнювати здоров’я в їхніх улюблених санаторіях, захистити інтереси трудових колективів, які несуть благородну місію оздоровлення сотень тисяч людей.

Виходить, що унікальні умови ПБК не повністю використовуються для рекреації, а розвиток галузі, пов’язаний з поняттям «курортно-туристичне обслуговування», не може задовольнити зрослі запити людей. Останні неабияк здивувалися б, довідавшись, які неподобства кояться на вподобаних ними курортах. Тільки кому вигідна така антиреклама і хто захистить наші курорти?