У селищі Відрадне (Велика Ялта) біля входу на територію Південнобережного відділення агрофірми «Магарач» 10 грудня проходить пікет проти її ліквідації і знищення історичних та наукових будівель. Ялтинці вважають, що зачищену територію буде приєднано до розкішної вілли, яку в народі називають «дачею Януковича».
Учасники пікету - колишні співробітники агрофірми - тримають в руках плакати з написами: «Руки геть від «Магарача» ,«Президент, не розширюйте межі «Межигір'я» за рахунок «Магарача», повідомляє Центр журналістських розслідувань.
За словами учасників акції протесту, вже у понеділок має розпочатися повна зачистка території відділення АФ «Магарач». «Представники будівельної компанії, якій доручено провести демонтаж, розповіли нам, що їм поставлено завдання знести будівлю винзаводу і всі споруди на фізіологічному майданчику. На наше запитання - що буде з історичним підвалом? - нам відповіли, що, швидше за все, в нього заб'ють все будівельне сміття», - розповів голова Наукового товариства виноградарів і виноробів України Тагір Рамазанов.
- Зачистка «Магарача»
«Історія Магарача, яка веде свій початок з 1828 року з установи Магарачського училища виноградарства і виноробства, може бути перервана, а Україна втратить цю сторінку своєї історії. Ми розуміємо, що на цьому замовники і виконавці цього злочину не зупиняться, і під загрозою опиняться виноградники, в тому числі останні 14 гектарів мускату білого «Магарача», які знаходяться на схилі над будівлею заводу. Окрім того, у ділових колах обговорюється інформація про плани продажу будівель самого інституту «Магарач» в центрі Ялти, які також є пам'ятником культурної спадщини», - йдеться в заяві громадських організацій Наукове товариство виноградарів і виноробів України та Громадянський комітет Великої Ялти.
Учасники акції протесту звернулися до міністра агрополітики Миколи Присяжнюка, в.о. президента Національної аграрної академії наук України Василя Петриченка, директора «Магарача» Анатолія Зотова з вимогою негайно зупинити процес знищення інституту, ліквідацію Південнобережного відділення його агрофірми, руйнування історичних будівель, підвалу. Вони вимагають також оприлюднення всіх розпорядчих документів, на підставі яких була вивезена унікальна колекція і відбувається ліквідація «Магарача» у Відрадному.
Нагадаємо, територія заводу НІВіВ «Магарач» у Відрадному прилягає до дачі Януковича. Розкішна вілла, відома в народі як «Чайний будиночок», була побудована у Відрадному на місці старої ампелографічної колекції «Магарача», від ділянки під якою президія Академії аграрних наук добровільно відмовилася.
У 2003 році уряд Криму передав її в оренду на 49 років Міжрегіональному промисловому союзу під протекторатом тоді ще правої руки Віктора Януковича і куратора Криму Антона Пригодського. У 2008 року уряд Криму задовольнив звернення МПС про розірвання договорів оренди на обидві ділянки загальною площею 2,05 га і передало їх ТОВ «Пансіонат сімейного типу». Засновниками ТОВ є структури, близькі до сина президента Олександра Януковича. !zn
Читайте також:
Кримська влада хоче приватизувати державні санаторії