Раніше віце-прем'єр Сергій Тігіпко пропонував ввести фінансову відповідальність підприємств і фізосіб-СПД за нелегальний найм співробітників і встановити гарантовану мінімальну зарплату для низки професій.
Як відзначають у ФПУ, два з трьох законопроектів в цілому погоджено Міністерством соцполітики - окрім гарантованого рівня зарплат. Доопрацьовані документи передбачають введення штрафів для найманих працівників у розмірі 10-20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (170-340 гривень) за фактичне виконання трудових зобов'язань без оформлення трудових відносин. Окрім того, зміни до Кодексу про адміністративні правопорушення передбачають відповідальність керівництва підприємств за нелегальне надання роботи, у тому числі іноземцям без наявності дозволу на працевлаштування. Штраф становитиме 50-250 неоподатковуваних мінімумів доходів (850-4250 гривень), а сама компанія за таке порушення трудового законодавства повинна буде заплатити 35 мінімальних зарплат за кожного неоформленого працівника (35,14 тисячі гривень). При розрахунку даних санкцій уряд вирішив відмовитися від прив'язки до НМ - у першому варіанті штраф становив 2 тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів (34 тисячі гривень). Запропоновано і збільшення покарання за виплату зарплати у розмірі, нижче встановленого законом - з 11,9 тисячі гривень до 12,048 тисячі, пише «Коммерсант-Украина».
Також законопроекти передбачають перегляд санкцій за порушення встановлених термінів виплати пенсій, стипендій, зарплат або їх виплату не в повному обсязі. У порівнянні з діючими санкціями, їх максимальний розмір збільшується з 1700 до 2550 гривень. Це менше, ніж пропонував С.Тігіпко. За словами директора департаменту розвитку соцстрахування ФРУ Юрія Кузового, при узгодженні з документів було виключено майже всі норми, які не стосуються нелегальної праці. «Мета реформи - зайнятися тими роботодавцями, які працюють «в чорну», і поки не чіпати тих, які хоча б частину зарплати платять офіційно», - пояснив Кузовий. Тому санкції за ці порушення для підприємств - 150 не оподатковуваних податком мінімумів доходів - було виключено, як і підвищення штрафів за порушення або невиконання умов колективного договору (вони залишилися незмінними - 50-100 неоподатковуваних мінімумів доходів).
У прес-службі Мінсоцполітики законопроекти не коментували, бо ще не завершено процес переговорів. «Це консенсусне рішення. Не виключено, що в середині вересня проекти буде винесено на розгляд уряду», - сказало джерело у міністерстві. Як заявив заступник голови Федерації профспілок Сергій Кондрюк, профспілки категорично не згодні з останнім варіантом реформи. Покладання відповідальності за нелегальне працевлаштування на працівника, на його думку, є нелогічним. «Кодекс законів про працю дозволяє співробітнику приступати до своїх обов'язків без письмового укладення договору. Легальність залежить тільки від роботодавця», - говорить Кондрюк. Тому у ФПУ пропонують переглянути цю норму. «Ми оформимо свої пропозиції, тому що дані законопроекти лише точково, не набагато покращать ситуацію, а потрібна системна робота», - резюмував він.