UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вчені запропонували синє світло як альтернативу кави - підбадьорює і допомагає не заснути за кермом

Синя світлодіодна лампа підтримує у водіїв бадьорість і не дає заснути під час переїзду, показав експеримент французьких і шведських учених. Вони вважають такий спосіб прийнятним замінником кави.

Синє світло допомагає водіям не втрачати пильність при тривалих нічних переїздах. Воно дає приблизно такий самий результат, як і 200 мг кофеїну.

До таких висновків прийшли вчені з французького Національного центру наукових досліджень разом з колегами зі Стокгольмського університету після проведеного експерименту.

Дослідники спиралися на той факт, що синє світло збуджує гангліонарні клітини сітківки, які відправляють сигнал в область мозку, відповідальну за ясність свідомості, пильність і швидкість реакції.

- Через 70 років на Землі може не залишитись кави - вчені

В експерименті взяли участь близько п'ятдесяти чоловіків тридцяти з лишнім років. Вони повинні були проїхати по 400 км, причому тричі рух здійснювався вночі.

Нічні поїздки траплялися з інтервалом у тиждень і тривали з години ночі до початку шостої ранку; протягом цього часу водії робили 15-хвилинну перерву.

У кабіні у них була встановлена синя світлодіодна лампа. Для порівняння ефективності синього світла деяких шоферів просили випити кави - перед поїздкою або під час перерви. Нарешті, в якості плацебо використовувалася декофеїнізована кава. Щоб оцінити, наскільки людина зберігає пильність, психологи вважали, як часто водії з'їжджають на узбіччя або перетинають центральну лінію розмітки.

Як встановили автори роботи, без допінгу водії у середньому 26 разів намагалися виїхати на зустрічну смугу або з'їхати на узбіччя. З кавою число таких спроб падало до 13. Синє світло давало приблизно той самий результат, що і 200 міліграм кофеїну: з синьою лампою водії втрачали пильність у середньому 15 разів за ніч.

Щоправда, 17% добровольців сказали, що синє світло саме по собі незручне. Але в цілому такий спосіб підбадьоритися виглядає зручною альтернативою каві.

У майбутньому дослідники збираються дізнатися, чи впливає синє світло на жінок і літніх людей. !zn

Читайте також:

Нейробіологи передали текст на сітківку ока сліпого пацієнта

Особливості зорової кори мозку впливають на сприйняття дійсності

Вчені: Кава зранку полегшує хронічний біль