UA / RU
Підтримати ZN.ua

Україна «відправить у космос» 2,58 млрд грн

Нова програма передбачає змішане фінансування - 1,12 млрд грн з держбюджету, ще 1,46 млрд грн - від інвесторів. Найбільше (415 млн грн) мають намір витратити на зондування Землі з космосу. Ще 178 млн грн передбачено на дослідження Сонячної системи і 42 млн грн - на використання космосу в "інтересах національної безпеки і оборони". При цьому участь українських космонавтів у міжнародних орбітальних проектах не передбачається.

Кабінет міністрів вніс у Верховну Раду законопроект "Про затвердження Загальнодержавної цільової науково-технічної космічної програми України на 2013-2017 роки".

Мова йде про використання космічного потенціалу для розвитку суспільства, забезпечення національної безпеки і оборони, захист геополітичних інтересів держави. При цьому участь українських космонавтів у міжнародних орбітальних проектах не передбачається.

Ця програма стала вже п'ятою в історії незалежної України. Її цілі схожі з тими, які ставилися на 2008-2012 роки (при цьому програма була профінансована державою всього на 30%).

"Проекти у цій сфері поки не цікаві вітчизняним інвесторам, прибуток у них може бути тільки довгостроковим, а інших мотивацій держава поки не має", - розповів газеті «Коммерсантъ-Украина» заступник начальника управління космічних наукових досліджень і телекомунікаційних систем Державного космічного агентства Ярослав Стефанишин .

- Чи стане Україна перспективною космічною державою?

Найбільше (415 млн грн) мають намір витратити на зондування Землі з космосу. Так, в 2015 році планується запуск супутника "Січ-2-1" для оцінки стану озимих культур, дистанційного контролю снігового покриву, класифікації поверхні ландшафту, виявлення лісових і степових пожеж. Апарат буде запущений ракетою-носієм "Циклон-4" з космодрому Алкантара у Бразилії.

Трохи менш витратна стаття програми (385 млн грн) передбачає випробування і введення в експлуатацію космічного ракетного комплексу "Циклон-4", розробку комплексу нового покоління Antares та сприяння комерційній експлуатації ракет-носіїв "Зеніт-3SL", "Зеніт-2SLБ", "Зеніт-3SLБ", "Дніпро".

Окрім того, 162 млн грн буде витрачено на створення космічних систем телекомунікації та навігації, зокрема на завершення проекту "Либідь", розпочатого в 2009 році. Супутник зв'язку планувалося вивести на орбіту у вересні 2011 року. Його виготовленням займається канадська компанія MacDonald Dettwiler & Associates, яка отримала від експортного агентства Канади кредит під держгарантії України в розмірі $254,6 млн терміном на 10 років.

Однак, за словами Стефанишина, українська сторона вчасно не заплатила Міжнародному союзу електрозв'язку за виділену частоту для супутника, що спричинило зміну орбітальної позиції і необхідність доопрацювання супутника. Тому запуск був відкладений орієнтовно на грудень 2013 року.

Ще 178 млн грн передбачено на дослідження Сонячної системи і 42 млн грн - на використання космосу в "інтересах національної безпеки і оборони".

Експерти сходяться на думці, що передбаченого фінансування недостатньо.

"Вивести супутник на орбіту коштує від 500 млн до 700 млн грн, а забезпечити піврічну роботу космонавта на міжнародній космічній станції - мінімум $150 млн. Проводити космічні експерименти з дослідження, скажімо, Місяця ми плануємо не раніше 2025 року, і то лише з навколомісячній орбіти", - заявив Ярослав Стефанишин.

Перший космонавт незалежної України Леонід Каденюк вважає, що країна могла б заробляти гроші, надаючи послуги з дистанційного зондування землі: "Наші супутники можуть це робити. Таких програм немає у багатьох країн колишнього СРСР - Азербайджану, Вірменії, Грузії, прибалтійських держав, і вони могли б замовляти у нас цей моніторинг. Україна розвинулася як космічна країна, у нас є повний цикл відпрацювання космічної діяльності, але ми можемо втратити цей статус, якщо продовжать фінансувати програми за залишковим принципом". !zn

Читайте також:

Академік Ярослав Яцків: без космосу в нас немає майбутнього

Запуск першого українського супутника зв'язку відклали на 2014 рік

Українська експедиція в Чорному морі перевірить гіпотезу про всесвітній потоп

Політ другого українського космонавта буде коштувати $ 150 мільйонів