На північному заході Единбурга у районі Квінсферрі при будівництві автомобільного мосту через річку Форт були виявлені останки доісторичного житлового будинку, побудованого більше 10 тисяч років тому.
«Роботи з будівництва моста, покликаного сприяти розвитку Шотландії в майбутньому, допомогли зрозуміти її минуле», - коментує відкриття міністр транспорту Шотландії Кіт Браун.
Знахідка виглядає як овальний котлован глибиною близько півметра і довжиною не менше семи метрів. Розташовані в котловані стовпові ями призначалися для зміцнення стін і даху будівлі в землі. Окрім того, археологи виявили безліч кремнієвих інструментів, наконечники стріл і навіть шкаралупу лісового горіха.
«Це рідкісне відкриття дозволить нам краще дізнатися про те, як жила доісторична людина на півночі Великобританії в районі річки Форт, - розповідає Ед Бейлі з компанії Headland Archaeology, що координує розкопки. - У даний час роботи тривають, і незабаром ми сподіваємося відтворити детальну картину мезолітичного способу життя».
Нинішня споруда була населена щонайменше у 8240 до нашої ери, що було встановлено за допомогою радіовуглецевого методу датування.
Сліди стародавнього вогнища вказують на те, що в приміщенні підтримувалося тепло. За словами вчених, будова призначалася для виживання в холодні зимові місяці. Для утеплення даху та стін, ймовірно, використовувалися мох, торф або дерен.
Близько 10-12 тисяч років тому в Європі добігала кінця остання льодовикова епоха. Зростання температури і танення льодовиків призвели до підвищення рівня світового океану. Великобританія стала островом, відокремившись від Ірландії і континентальної Європи.
Зміна клімату призвела до збільшення площі лісів. В епоху, що передує неолітичній революції, древню Британію населяли напівкочові групи мисливців-збирачів, які імовірно і були мешканцями стародавнього дому.
Відзначимо, що настільки древні будинки на території Великобританії знаходили і раніше. Наприклад, Ховікський будинок, побудований близько 9500 років тому, або найдавніша будова у Стар-Карр, яка має вік більше 10 тисяч років. !zn
Читайте також:
Болгарські археологи розкопали скарби родини Олександра Македонського (ВІДЕО)
У Південній Африці науковці виявили найдавніші знаряддя праці, які використовувалися 71 тисячу років тому (ФОТО)
Археологи розкопали стародавнє місто Європи, побудоване до винаходу колеса