UA / RU
Підтримати ZN.ua

У Канаді палеонтологи знайшли найдавніший вид рогатих динозаврів

Палеонтологи виявили в провінції Альберта на заході Канади останки раніше невідомого виду динозаврів Xenoceratops foremostensis.

Палеонтологи виявили на заході 3останки одного з найстародавніших рогатих ящурів, що мешкали на території Канади в кінці крейдяного періоду, 78 мільйонів років тому.

«Приблизно 80 мільйонів років тому великі рогаті динозаври в Північній Америці пережили «еволюційний бум». Xenoceratops показав нам, що навіть дуже древні цератопсіди володіли гігантськими рогами. Форма цих костистих наростів ставала все більш вигадливою у міру появи нових видів рогатих динозаврів», - заявив керівник групи вчених Майкл Райан з Музею природної історії штату у місті Клівленд (США).

Райан і його колеги вивчали скам'янілості цератопсід, виявлені в околицях канадського містечка Формост в кінці 50 років групою канадських палеонтологів під керівництвом Уонна Ленгстона. Згодом останки рогатих ящурів були передані в Музей природи в Оттаві, де вони були заховані в запасники і відтоді не вивчалися професійними вченими.

- Вчені визнали, що не зможуть клонувати динозаврів

Досліджуючи ці скам'янілості, палеонтологи натрапили на незвичайний фрагмент черепа динозавра, не схожого на інших представників цератопсід. Учені вивчили структуру кістяного «коміра» і прийшли до висновку, що він належав до числа найбільш примітивних центрозаврів, одного з підвидів цератопсід, що населяли Північну Америку на зорі еволюції рогатих ящурів.

Новому динозавру присвоїли ім'я Xenoceratops foremostensis, що означає «дивний рогатий ящур з Формоста». Цей динозавр був досить великою твариною - його маса могла досягати двох тонн, а довжина - шість метрів. «Дивина» Xenoceratops foremostensis пояснюється тим, що він володів не одним, а трьома рогами, що не було характерною рисою центрозаврів.

За розрахунками палеонтологів, вік їхньої знахідки складає 78 мільйонів років. Це робить нового рогатого ящура найдавнішим з цератопсід, виявлених на території Канади і, можливо, Північної Америки.

Райан і його колеги планують продовжити вивчення скам'янілостей, зібраних в околицях міста Формоста. Цілком можливо, що в цих маловивчених «слідах» мезозойської ери ховаються й інші, невідомі нам види рогатих динозаврів.

«Xenoceratops foremostensis дає нам нові дані про те, як еволюціонували перші цератопсіди. Ми володіємо досить мізерним запасом скам'янілостей, які належать до раннього періоду їхньої еволюції, і це відкриття підкреслює, наскільки багато нам ще належить дізнатися про появу цієї строкатої групи динозаврів», - підсумовує Дейвід Еванс з університету Торонто. !zn

Читайте також:

Вчені знайшли найдавнішого крилатого динозавра

Російські вчені розвінчали «знахідку століття»: «яйця чеченських динозаврів» виявилися звичайними каменями

У Китаї виявлені останки найбільшого пернатого хижого динозавра (фото)