У Росії створили людиноподібного робота-космонавта, здатного працювати на орбіті. Апарат SAR-400 став першим російським космічним роботом за останні 20 років.
У листопаді 2011 року робота тестували у Зоряному містечку у Центрі підготовки космонавтів, а у найближчі два роки направлять на Міжнародну космічну станцію (МКС), а потім, можливо, на Місяць і Марс. Тим часом розробники вже зараз визнають, що новинка недосконала і поступається західним аналогам.
SAR-400 повністю копіює рухи оператора і може автономно виконувати дрібну механічну роботу - закручувати шурупи, грати у шахи, обстежувати обшивку на виявлення тріщин. На думку космонавтів, робот буде дуже корисний, хоч і не зможе повністю замінити людину.
Спочатку розробками апарату займалося НВО "Андроїдна техніка". Зараз роботи проходять під керівництвом ФДУП ЦНДІМАШ (головний офіс Роскосмоса).
За словами розробників, від західних аналогів російський робот відрізняється здатністю передати людині-оператору не тільки картинку і звук, але весь спектр відчуттів, включаючи тактильні. При цьому використовується спеціальна технологія, яка передає тиск від поверхні на рукавички маніпулятора. Таким чином оператор за допомогою робота може буквально помацати поверхню.
У листопаді 2011 року у Центрі підготовки космонавтів було проведено тестування робота на повнорозмірному макеті станції "Мир" і тренажері "Вихід-2". Фахівці визнають, що результати робіт не можна назвати успішними. У виконанні роботом поставлених завдань були виявлені недоліки. Окрім того, аналогічні розробки, зроблені в США, Японії, Канаді та Німеччині, дещо досконаліші.
Нагадаємо, першого людиноподібного робота - Robonaut-2 - доставили на МКС американці. Це відбулося у лютому 2011 року. Зараз робот "живе" в їхньому модулі і практично не використовується - після кількох виходів у відкритий космос у нього забарахлила система управління.
Окрім того, японці збираються відправити на МКС робота Asimo, який буде призначений для спілкування та психологічного розвантаження екіпажу. Також робота для космосу - Justin - роблять німці. ! zn
Читайте також:
У NASA вкрали коди управління Міжнародною космічною станцією
Україна увійшла до п'ятірки країн-лідерів за кількістю космічних запусків
У Росії стати космонавтами захотіли 43 людини, в Європі та Америці - по шість тисяч охочих
Масове падіння російських супутників пояснили «недбалістю»