UA / RU
Підтримати ZN.ua

Науковці сумніваються, що стародавні люди мали навички отримувати вогонь

Група науковців взяля під сумнів загальноприйняту гіпотезу про те, що пращури сучасних людей навчилися отримувати вогонь більше 1,5 мільйона років тому - до виходу з Африки.

Автори роботи посилаються на припущення, що знайдені на стародавніх стоянках обвуглені кістки або знаряддя могли бути наслідком випадкової «зустрічі» людей з вогнем - наприклад, під час лісової пожежі. Для того, щоб довести або спростувати власне твердження, науковці ретельно проаналізували близько 100 європейських стоянок Homo, на яких намагалися знайти ознаки регулярного і контрольованого використання вогню. Такими ознаками були, наприклад, залишки вогнищ у печерах та наявність смол, які можна виготовити лише при нагріванні.

Підсумком нової праці стало твердження, що регулярне використання вогню з боку представників роду Homo було освоєно не раніше 400 тисяч років тому. Це означає, що H.ergaster, H.erectus і H.heidelbergensis, які вийшли з Африки близько 1,9 мільйона років тому, багато тисячоліть жили в холодному кліматі, не маючи регулярного обігріву. Крім того, автори зробили висновок, що головними «користувачами» вогню були неандертальці - на їхніх стоянках характерні ознаки траплялися частіше, ніж на стоянках пращурів H. sapiens.

Загальноприйнято вважати, що регулярне використання вогню сприяло виживанню і багато в чому стимулювало еволюцію роду Homo - термічно оброблена їжа краще засвоюється і надовго забезпечує організм теплом. Науковці визначають, що стародавні люди використовували вогонь, за останками обвуглених кісток або знарядь праці. Згідно з деякими даними, найбільш ранні приклади використання вогню датовано часом 1,6 мільйонів років тому.

З революційними висновками нової праці згодні не всі колеги авторів. Скептики вказують, що поза Європою існують більш ранні приклади використання вогню з боку пращурів сучасних людей - наприклад, осередки на ізраїльській стоянці Гешер Бнот Яаков датовано часом 780 тисяч років.

Сучасні люди виду H. sapiens, як прийнято вважати, залишили Африку й почали розселятися на інших регіонах Землі близько 60 тисяч років тому.

За матеріалами New Scientist, Nature News