Президент України Володимир Зеленський запевнив, що місцеві вибори в окупованих районах Донецької та Луганської областей можуть бути проведені лише за українським законодавством і після виведення російських військ.
Він також підкреслив, що обговорення виборів почнеться після звільнення українських заручників і розведення сил і засобів вздовж всієї лінії розмежування.
"Це питання спочатку обміну людей, потім розведення військ. Зараз ми говоримо про розведення в Золотому і Петровському. Потім ми говоритимемо про розведення військ по всій території, це 400 км. Тільки після цього ми можемо говорити про формат виборів на окупованих територіях", - заявив Зеленський у ході спільної з президентом Естонії Керсті Кальюлайд брифінгу в Києві в п'ятницю, 12 вересня.
На уточнююче питання, чи передуватиме виборам виведення російських військ з ОРДЛО Зеленський відповів питанням: "А що, може бути по-іншому?".
"Вибори там мають бути, але тільки за українським законодавством. Інші подробиці і терміни я не можу з вами обговорювати", - підсумував глава держави.
Нагадаємо, 12 вересня Володимир Зеленський висловив готовність обговорювати "формулу Штайнмайєра" на майбутньому саміті "Нормадской четвірки". Він також повідомив про наміри домагатися його проведення у поточному місяці. Реалізації "формули Штайнмаєра" вимагає РФ. У Кремлі заявили, що наполягатимуть на "письмових гарантіях" напередодні та під час саміту "Нормандської четвірки".
Другий президент України Леонід Кучма, який очолює українську делегацію в ТКГ, висловив упевненість, "формулу Штайнмаєра" на зустрічі "Нормандської четвірки" затверджено не буде, і Зеленський не погодиться на "особливий статус" і вибори на окупованій території до виведення російських військ.
У той же час, міністр закордонних справ україни Вадим Пристайко запропонував провести місцеві вибори на всій території України, включаючи окупований Донбас. При цьому він заявив, що "формулу Штайнмаєра" в 2016 році нібито погодив п'ятий президент України Петро Порошенкоо. Проте Порошенко категорично відкидав цей підхід, наполягаючи на тому, що вибори в ОРДЛО можна проводити лише після виведення російських військ і передачі контролю над кордоном Україні або ж миротворцям ООН.
13 вересня Верховна Рада голосами фракцій "Слуги народу", "Опозиційної платформи – За життя", "Батьківщини" і групи "За майбутнє" достроково розпустила Центральну виборчу комісію. Найближчим часом парламент має затвердити новий склад ЦВК.