Президент України Володимир Зеленський публічно вказав на необхідність позбавлення Служби безпеки України повноважень розслідувати економічні та корупційні злочини. Зазначимо, що ця заява глави держави суперечить позиції призначеного ним же голови СБУ Івана Баканова.
На засіданні Комісії з питань правової реформи, що відбулося в середу, 2 жовтня, Зеленський доручив їй розробити проект реформи СБУ, повідомляє прес-служба Офісу президента.
Зеленський підкреслив, що реформа має передбачати позбавлення СБУ повноважень розслідування економічних та корупційних злочинів.
"А саме – позбавлення СБУ компетенції щодо протидії кримінальним правопорушенням у сфері економіки, корупції і контрабанди, а також контррозвідувального захисту економічних інтересів держави", - уточнив президент.
За його словами, наявність у спецслужби таких функцій і повноважень "не відповідає європейським традиціям".
Економічні злочини розслідують Головне управління з боротьби з корупцією і організованою престпностью (Управління "К") і Головне управління контррозвідувального захисту інтересів держави у сфері економічної безпеки. Їхні колишні високопосадовці, такі як Павло Демчина і Сергій Семочко, ставали фігурантами резонансних розслідувань і корупційних скандалів.
Нагадаємо, виступаючи 29 серпня у Верховній Раді, Іван Баканов заявив, що виступає проти обмеження повноважень СБУ тільки захистом національної державності, контррозвідувальною й антитерористичною діяльністю. Він підкреслив, що вважає необхідним збереження за спецслужбою функцій правоохоронного органу. Баканов запевнив депутатів, що докладе зусиль для збереження Управління "К". Його слова не викликали протесту в Зеленського. Навпаки, президент підтримав свого друга дитинства вигуком "Молодець, Ваня!".
Тим часом, Кабінет міністрів підтримав ліквідацію департаменту захисту Національної економіки поліції, а його керівника Ігоря Купранця звільнили з поліції.
У той же час, уряд тимчасово продовжив повноваження податкової міліції, за ліквідацію якої Верховна Рада проголосувала ще у 2016 році.
Економічні підрозділи правоохоронних органів мають бути ліквідовані в рамках створення нового відомства – Бюро фінансових розслідувань. 2 жовтня Верховна Рада підтримала закон про БФР.
Докладніше про перспективи створення БФР читайте у статті Олександра Лємєнова "Хто розслідуватиме фінансові злочини в Україні?" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".