UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зеленський затвердив стратегію з деокупації Криму

Указ набрав чинності з дня його опублікування.

Президент Володимир Зеленський підписав указ, яким ввів у дію рішення РНБО від 11 березня 2021 року “Про Стратегію деокупації та реінтеграції тимчасово окупованої території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя”. Указ датований 24 березня.

Контролювати виконання рішення буде секретар Ради національної безпеки та оборони. Указ набирає чинності з дня його опублікування.

“Цей документ визначає комплекс заходів дипломатичного, військового, економічного, інформаційного, гуманітарного та іншого характеру, спрямованих на відновлення територіальної цілісності, державного суверенітету України у міжнародно визнаних кордонах шляхом деокупації та реінтеграції Криму”, - зазначили в Офісі президента.

Стратегія визначає пріоритети щодо захисту прав і свобод людини, порушених у результаті окупації Росією Кримського півострова. Також документ визначає головні напрямки відповідної економічної, соціальної, гуманітарної, екологічної, інформаційної, оборонної та безпекової політики.

“Також Стратегія дає чіткий сигнал міжнародній спільноті, що Україна послідовна у своїх діях з відновлення територіальної цілісності, порушеної внаслідок нехтування Російською Федерацією своїми міжнародними зобов'язаннями”, - додали в ОПУ.

У стратегії йдеться про те, що у межах держполітики щодо забезпечення деокупації Криму Україна ініціює міжнародний переговорний процес. Він стосується визначення модальностей звільнення тимчасово окупованої території та відновлення на Кримському півострові конституційного ладу України. Цей процес має ґрунтуватися, зокрема, на положеннях Меморандуму про гарантії безпеки, а також на результатах діяльності Кримської платформи.

“Україна засновує та розвиває Кримську платформу як ключовий зовнішньополітичний інструмент консолідації міжнародних зусиль, спрямованих на деокупацію та відновлення територіальної цілісності України, подолання наслідків, спричинених тимчасовою окупацією Російською Федерацією АР Крим та міста Севастополя, а також захисту прав та інтересів громадян України”, – йдеться у стратегії

В ОПУ додали, що документ також є закликом до об'єднання міжнародних зусиль у захисті норм міжнародного права та розбудові миру й безпеки у Європі.

Своєю чергою уряд має розробити план реалізації Стратегії деокупації та реінтеграції тимчасово окупованого Криму, на основі якого відповідні державні органи підготують і реалізовуватимуть заходи щодо забезпечення деокупації та реінтеграції півострова.

Читайте також: У ПА НАТО створять групу підтримки "Кримської платформи"

11 березня РНБО затвердила стратегію деокупацію Криму, а також доручила Службі безпеки України вивчити обставини укладення «Харківських угод» 2010 року, згідно з якими тодішнє керівництво України на чолі з Віктором Януковичем в обмін на знижку на газ на 25 років продовжила термін продовжило термін перебування російського флоту в Криму. У рішенні РНБО основний акцент зроблено на 236 депутатах, котрі голосували за ратифікацію документа. Однак чомусь його розробники і промоутери з виконавчої влади опинилися поза полем зору РНБО.

У вересні 2020 року президент Володимир Зеленський закликав світову спільноту взяти участь у створенні міжнародної платформи по деокупацію Криму. Перший самыт платформи заплановано на травень.

Крім консолідації міжнародних зусиль, спрямованих на протидію анексії Криму Росією, серед завдань платформи також протидію загрозам РФ в Чорному і Азовському морях.

Детальніше про окупованій кримської реальності, вивчені уроки і подальші дії, читайте в статті першого заступника міністра закордонних справ Еміне Джапарової "Медова пахлава" стала "хворостом в мєду" для ZN.UA.