Президент України Володимир Зеленський у День працівників суду 15 грудня взяв участь в урочистому засіданні пленуму Верховного суду, повідомляє Офіс президента.
Зеленський наголосив, що війна за незалежність України ставить стратегічне завдання – притягнути до відповідальності всіх росіян, які скоїли злочини проти українців та України.
«Справедливий і здатний працювати в розумні строки український суд – це ключовий елемент виконання цього завдання. Наші героїчні захисники й захисниці, політичне керівництво, наші дипломати, наші слідчі й прокурори, які розслідують усе те, що наробили окупанти, колаборанти на нашій українській землі, – виконають свою частину роботи. Я впевнений у цьому. Але головним результатом буде саме ваша робота. Я вірю, що вона буде ефективною», – сказав він.
Президент також відзначив українських суддів державними нагородами: орден «За мужність» ІІІ ступеня передав дружині судді Красноградського районного суду Харківської області Дмитра Константинова, який загинув на Харківщині під час допомоги силам оборони у розмінуванні; орден «За мужність» ІІІ ступеня вручив судді Іллічівського районного суду міста Маріуполя Юлії Матвєєвій, якій довелося пройти через російський полон.
Привітати суддів з їхнім професійним святом до Кловського палацу, де розташований Верховний суд, також прийшли, зокрема, голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, прем’єр-міністр Денис Шмигаль, голова Верховного Суду Всеволод Князєв, керівник Офісу президента Андрій Єрмак, генпрокурор Андрій Костін, урядовці та представники дипломатичного корпусу.
У своєму виступі Зеленський підкреслив важливість забезпечення в Україні «стабільної судової практики, зрозумілої для суспільства й для використання судами нижчих інстанцій» і наголосив, що попри війну та будь-який спротив реформування державних органів України, зокрема суду, триває.
«Я ініціював ухвалення закону про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва й хочу, щоб це рішення було дуже зрозумілим сигналом для всіх суддів про те, що суспільство очікує тільки одного – справедливості», – сказав глава держави.
Закон про ліквідацію ОАСК Зеленський підписав лише позавчора. Хоча відповідний законопроєкт зареєстрували у парламенті «як невідкладний» ще у 2021 році. Документ оперативно привели в життя після того, як 9 грудня цього року США наклали санкції на скандального главу ОАСК Павла Вовка. При цьому, на думку голови Верховного суду Всеволода Князєва, ліквідація судів, які виносять погані рішення, «є відкриттям скриньки Пандори» – про це він заявив у коментарі ZN.UA.
Президент також висловив сподівання на ефективну й прозору роботу Вищої ради правосуддя та Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, які наразі не здатні повноцінно виконувати свої функції через недоукомплектування.
«Сподіваюся, що вже наступного року вдасться заповнити дефіцит суддівських кадрів, який існує в системі сьогодні», – наголосив Зеленський.
Детальніше про безчинство у судовій системі, у влаштуванні якого підозрюють зокрема суддю Павла Вовка, читайте у статті Інни Ведернікової «Вовки. По сліду НАБУ».