Президент України Володимир Зеленський на підсумковій пресконференції 19 грудня намагався відповісти на запитання журналіста польського видання Gazeta Wyborcza про те, яким є його бачення подальших відносин з Польщею та які зміни потрібні.
Зеленський почав відповідь з подяк Польщі, польському президентові Анджею Дуді та польському суспільстві, яке з початку війни приймає українців.
«Ми маємо бути відвертими. Президент Анджей говорив, що українці своїм життям захищають Польщу. Я вважаю, що ми брати з вами. І ви нам допомагали, як ви могли, а ми стояли за вас і вашу незалежність. І стоїмо, як можемо… Потім була блокада наших кордонів. Зрозумійте, це не бізнес під час війни. Це виживання. У нас не було тоді коридору вільного чорноморського, яким можна було вивозити зерно… Що нам залишається, якщо немає моря?» – сказав Зеленський, згадуючи однобічні заборони польського уряду щодо ввезення української агропродукції у 2023 році.
«В чому компроміс? Ми готові! Скажіть в чому? Компроміс не всім нам вижити? Не вивезти це зерно?» – питав президент, зауважуючи, що у цьому конфлікті багато хто з українців став на бік Польщі.
«І ми почали втрачати політичні відносини. Зрозумійте, я не тряпка якась, я захищаю інтереси своєї держави в час війни. Я сказав – дайте нам вивезти. Нам не дали вивезти. Це було неправильно. Просто неправильно. Так не може бути… Всі у польському суспільстві знають, що це була політика. Політичні вибори урядовців, які програли», – сказав Зеленський зауваживши, що Україні допомогли вивезти зерно Румунія та Молдова.
«Я буду вірити, що новий уряд розблокує цю блокаду. Вона штучна. Ми готові, щоб у Польщі люди нічого не втрачали. Не можна політизувати питання зерна, коли у нас все заблоковано… У мене була розмова із Дональдом Туском, я йому вдячний за міцну позицію… Я вірю, що ми все вирівняємо. Хочу в це вірити», – сказав Зеленський.
Нагадаємо, український та польський бізнес напрацювали низку компромісних рішень, але їх виконання залежить від позицій урядів Польщі та України. Блокування кордону може припинитися до 1 лютого 2024 року.