UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зеленський поклав на РФ відповідальність за невиконання домовленостей паризького саміту нормандської четвірки

Президент констатував, що Україна зацікавлена в мирі, а Росія блокує виконання домовленостей.

Президент Володимир Зеленський через рік після паризького саміту нормандської четвірки констатував, що прогресу в реалізації домовленостей немає через неконструктивну позицію Кремля, повідомили в Офісі президента.

«Шлях до миру завжди тернистий. Але це шлях, яким повинні пройти обидві сторони. Активність України в процесі переговорів показала всьому світу і, головне, мешканцям на Донбасі, що саме ми зацікавлені в мирі, а Росія блокує виконання домовленостей», - заявив Зеленський у середу, 9 грудня.

За словами глави держави на саміті в Парижі, який відбувся рівно рік тому, лідерам нормандської четвірки вдалося суттєво просунутися вперед у переговорах. Україна неодноразово сигналізувала про готовність до подальшого розведення військ, розмінування нових ділянок і обміну утримуваними особами. Однак прогресу немає через небажання росіян йти назустріч.

«Україна здатна виграти битву за емоції мешканців тимчасово окупованої території. Ми робимо цілком конкретні речі, що наочно демонструють усім мешканцям Донецька і Луганська, котрі перетинають лінію розмежування, що Україна - це значно краще, ніж невизнані, нефункціональні, самопроголошені структури», - підкреслив Зеленський.

Партнери України по нормандському формату також відзначили зусилля Києва і прагнення української влади до миру в Донбасі.

Посол Німеччини в Україні Анка Фельдгаузен віднесла до досягнень режим повного і всеосяжного перемир'я, два обміни утримуваними особами, відкриття двох нових українських КПВВ в Щастя і Золотому. Дипломат висловила співчуття у зв'язку з тим, що росіяни відмовляються відкривати КПВВ на окупованій території.

Французький посол Етьєн де Понсен також відзначив домовленість про перемир'я і обмін, що відбувся невдовзі після паризького саміту. За словами дипломата, Париж зберігає віру в ефективність нормандського формату для досягнення миру в Донбасі.

«Президент Франції Еммануель Макрона і команди, що працюють в Парижі і в посольстві в Києві, залишаються мобілізованими на досягнення цієї мети», - підкреслив посол.

Читайте також: Кравчук закликав росіян визначитися з позицією щодо домовленостей нормандської четвірки

9 грудня 2019 року у Парижі відбувся перший з 2016 року саміт у нормандському форматі.

Учасники зустрічі підтримали припинення вогню, обмін у форматі "всіх на всіх" до 31 грудня, допуск Червоного Хреста до всіх утримуваних осіб, розведення військ на трьох ділянках, розширення мандата СММ ОБСЄ та продовження розмінування.

Наступна зустріч лідерів України, Франції, Німеччини і Росії була запланована на квітень 2020 року, однак вона так і не відбулася.

11 вересня в Берліні зустрілися політичні радники лідерів нормандської четвірки.

За словами керівника ОП Андрія Єрмака, головним досягненням зустрічі стало узгодження продовження дотримання перемир'я в Донбасі.

Редакторка відділу міжнародної політики ZN.UA Тетяна Сіліна констатує, що за рік після паризького саміту нормандської четвірки серйозних зрушень у вирішенні проблеми Донбасу не сталося. Про те, що робить в цьому напрямку українська влада, і чи є у президента Зеленського план «Б», читайте в її матеріалі «Подорож з Парижа до Берліна з зупинкою в Мінську завдовжки в рік» у ZN.UA.