UA / RU
Підтримати ZN.ua

Зеленський: «Питання про завершення судової реформи звучить як питання до наших міжнародних партнерів»

Президент заявив, що саме міжнародні партнери мають «затверджувати списки очищення влади».

Президент Володимир Зеленський під час свого пресмарафону заявив, про те, що питання про завершення судової реформи – це питання до міжнародних партнерів. Відповідаючи на це питання, Зеленський похвалив «слуг народу» та Офіс президента.

«Щодо судової реформи. Ви знаєте прекрасно, що проголосовані головні, фундаментальні закони про Вищу кваліфікаційну комісію суддів та Вищу раду правосуддя. І ви прекрасно знаєте, що це моя ініціатива і що голосувала за них саме партія «Слуга народу» та ще деякі депутати інших груп. Тому монобільшість відповіла на питання щодо голосування», – заявив Зеленський.

Далі, за словами президента, судову реформу потрібно впроваджувати в життя.

«Ви знаєте прекрасно зміст цих законів, що там є міжнародники. І що вони мають майже виключне право формулювати та констатувати список очищення судової влади. Тому ваше запитання щодо закінчення судової реформи звучить, як запитання до наших міжнародних партнерів. Я дав повністю незалежну можливість відношення до судової реформи, судоустрою в нашій державі», – додав президент.

За його словами, є ще кілька судових законів, наприклад про суд онлайн, про світових суддів, і «вони важливі, але найскладніші закони, що стосуються держави і реформи, це про ВРП та ВККС, вони проголосовані в тому форматі, про який ми домовлялися і з українським суспільством і з нашими суддями, які не всі були готові, та з міжнародними партнерами».

Зеленський не забув похвалити й Офіс президента і заявив, що впровадження судової реформи відбувалося нібито за підтримки ОПУ. Зокрема, за словами президента, цим займався одіозний заступник голови Офісу президента Олег Татаров, який сам вже довгий час уникає правосуддя. Також Зеленський заявив, нібито зі «слуг народу» відповідальними за цей напрямок були Сергій Іонушас та Андрій Костін.

«Що стосується ОАСК. Я вам сказав, що це дуже не просто. Якби був проголосований ОАСК в тому чи іншому вигляді дуже швидко, була б поламана Верховна Рада і не було б закону про ВРП та ВККС. От така шахова гра… Є багато кроків, які залежать не від мене. Те, що залежало від мене, я подав цей закон, а далі є різні важливі й неважливі інструменти й можливості. Все це буде зроблено. Якщо я сказав, що судову реформу, всі закони, які були спрямовані від нас до парламенту, ми все це доведемо до кінця», – заявив Зеленський.

Читайте також: Судова реформа в Україні під загрозою – Держдеп

Нагадаємо, на початку місяця запрацювала Етична рада для очищення ВРП. Її склад був сформований за так званим «варіантом Б», коли ніхто з посадових осіб Вищої ради правосуддя не підписав запропонований список кандидатів. Як наслідок Етична рада утворилася автоматично у складі перших трьох прізвищ зі списку міжнародників та перших трьох зі списку Ради суддів.

Зазначимо, що з одного боку Етична рада вважається створеною, однак через відсутність голови ВРП (є в.о. голови ВРП), комісія починає працювати в умовах продовження конфлікту та відсутності комунікації між Вищою радою правосуддя, Радою суддів та міжнародними партнерами й донорськими проєктами.

Рада суддів майже два місяці блокувала судову реформу, відмовляючись призначати своїх кандидатів до Етичної ради. Згодом Конституційний Суд України відкрив провадження за поданням Верховного Суду про конституційність реформування Вищої ради правосуддя.