UA / RU
Підтримати ZN.ua

Здати нас із потрохами: Кучма розкритикував формулу Штайнмаєра

Глава українських переговірників у ТКГ констатував, що запропонована "формула" не буде сприяти встановленню миру в Донбасі.

Другий президент України і голова української делегації в Тристоронньої контактної групи Леонід Кучма критично оцінює так звану "формулу Штайнмаєра". На думку Кучми, згадана "формула" не зможе стати ключем до врегулювання збройного конфлікту в Донбасі, так як не є "формулою світу", передає "Укрінформ".

"Формула Штайнмаєра до миру на Донбасі не приведе, тому що це не формула миру", - заявив експрезидент під час виступу у Чернігівському національному технологічному університеті в п'ятницю, 25 жовтня.

Він також вказав на небезпеку використання російською стороною згоди України на "формулу Штайнмаєра" для примусу Києва до подальших поступок на шкоду суверенітету і національній безпеці.

"А раптом ми дотиснемо українців, вони на нього погодяться, і ми повернемося...", - пояснив мотиви росіян Кучма.

"Це взагалі "здати нас з потрохами", так сказати", - констатував експрезидент.

Пізніше, спілкуючись із журналістами в Чернігові, Кучма заявив, що "формулу Штайнмаєра" обговорювати можна, але впровадження в українське законодавство її сьогоднішнього варіанту неприпустиме.

"Формула Штайнмаєра"... Ми п'ять років від неї відбивалися. Зараз погодилися", - зазначив колишній глава держави.

"Це не капітуляція. Це також шлях, ми повинні обговорювати, якщо є пропозиції. І ми не повинні відкидати все, що нам пропонують. Подумати над цим, але приймати чи не приймати - це вже інша справа. Звичайно, в тому вигляді, в якому нам пропонують, – ні", - підкреслив він.

Кучма в черговий раз вказав на неможливість реалізації будь-якої "формули" і проведення місцевих виборів в ОРДЛО без виведення російських військ, роззброєння бойовиків і відновлення контролю над кордоном.

Експрезидент також відкинув ідею "особливого статусу" для Донбасу, назвавши її шляхом до фактично конфедеративному устрою, що неприйнятно для України.

Кучма нагадав про збиток, який завдали регіону бойові дії й окупація. Підкресливши, що цей фактор необхідно враховувати, перш ніж погоджуватися на якісь варіанти врегулювання. За словами експрезидента, на відбудову Донбасу буде потрібно не менше 100 млрд євро, і рішення цієї проблеми залежатиме, зокрема, від волі і відповідальності світових лідерів.

Увечері 1 жовтня президент Володимир Зеленський повідомив, що в Тристороння контактна група погодила "формулу Штайнмаєра" і розведення сил і засобів в районі Петрівського і Золотого. Мешканцям "сірої зони" Зеленський особисто гарантував безпеку. Він також анонсував розробку нового законопроекту про "особливий статус" Донбасу з урахуванням "формули Штайнмаєра".

Заяви Зеленського спровокували масові протести в Києві й інших українських містах. Найчисленнішою стала акція "Ні капітуляції!" у День захисника України 14 жовтня. Проти "Формули Штайнмаєра" виступили низка обласних і міських рад.

Ще 12 вересня Володимир Зеленський висловив готовність обговорювати "формулу Штайнмайєра" на майбутньому саміті "Нормадской четвірки". Реалізації "формули Штайнмаєра" вимагає РФ. У Кремлі заявили, що наполягатимуть на "письмових гарантіях" напередодні та під час саміту "Нормандської четвірки".

Міністр закордонних справ Вадим Пристайко дав згоду на "формулу Штайнмаєра" на зустрічі політичних радників лідерів "Нормандської четвірки" 2 вересня. Про це голова МЗС повідомив більш ніж через два тижні після зустрічі в Берліні. Пристайко також запропонував провести місцеві вибори на всій території України, включаючи окупований Донбас. Пізніше Зеленський заявив про неможливість проведення виборів в ОРДЛО без виведення російських військ.

Детальніше про "формулу Штайнмаєра" і наслідки її можливої реалізації читайте у статтях Тетяни Сіліної "Формула вибору" і Костянтина Єлісєєва "Диявол – у формулі", а про перспективи виборів у ОРДЛО в статті Ольги Айвазовської "Негнучкі лінії і вибори на Донбасі" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна". у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".