UA / RU
Підтримати ZN.ua

Завод Медведчука продає нафтопродукти в США в обхід санкцій - «Схеми»

Посередником при укладанні контрактів виступила фірма з орбіти російського депутата.

Російський нафтопереробний завод, який контролює родина Віктора Медведчука, продає продукцію у США, незважаючи на американські санкції проти кума президента РФ Володимира Путіна. Цьому присвячено журналістське розслідування проекту «Схеми».

«Новошахтинський завод нафтопродуктів» розташовується в Ростовській області РФ. Більшою часткою підприємства володіє Оксана Марченко, дружина лідера проросійської «Опозиційною платформи - За життя».

Продукцію цього заводу купує американська корпорація ExxonMobil через швейцарську фірму-посередника депутата російської Держдуми. Доставка здійснюється танкерами з нейтральних вод Чорного моря до порту Х'юстона, штат Техас.

За даними міжнародної митної бази ImportGenius ExxonMobil не менше шести разів у 2020 році купувала продукцію «Новошахтинського заводу нафтопродуктів». А саме, прямогонний бензин - напівфабрикат, який нерідко беруть американські компанії, щоб заощадити на нафти.

У січні 2020 року 87 тонн нафтопродуктів з Росії у порт Х'юстона доставив танкер Kalahari. Нааступного місяця танкер Ionic Artemis доставив у цей же порт 85 тисяч тонн нафтопродуктів. На суднах NS Captain і Patmos Warrior до Х'юстона прибутли партії нафтопродуктів по 82 тисячі тонн кожна 22 лютого і 12 березня відповідно.

У квітні танкери Clio і Nordorchid доставили в США ще 84 і 29 тисяч тонн нафтопродуктів для ExxonMobil.

Суми контрактів компанії тримають у секреті. Однак відомо, що ринкова вартість аналогічного прямогонного бензину в першій половині 2020 року коливалася в межах 30-40 доларів за барель. Тому середня вартість поставленої заводом Медведчука до США продукції, за підрахунками авторів сюжету, становить близько 150 млн доларів.

Усі згадані танкери потрапили до США з нейтральних вод Чорного моря через Керченську протоку. У цій же зоні вже тривалий час майже без руху знаходяться великі танкери-накопичувачі Sanar-7, Sanar-8 и Borey. Вони належать Оксані Марченко через російську компанію «Роузвуд Шиппінг».

У компанії повідомили журналістам, що великі танкери отримують нафтопродукти з менших суден Sanar-1, Sanar-2, Sanar-3, Sanar-4, Sanar-5. Потім здійснюється перевантаження на інші танкери, що доставляють продукцію в порти призначення.

Автори матеріали відзначають, що Exxon Mobil купувала бензин не в компанії Марченко-Медведчука безпосередньо, а через посередника - швейцарську фірму NewCoal Trading. За даними журналістів, вона пов'язана з депутатом Державної Думи РФ Глібом Хором.

Віктор Медведчук відмовився відповідати «Схемам» на питання, пов'язані з бізнесом.

У Exxon Mobil запевнили, що дотримуються американське списку санкцій законодавство.

«Політика ExxonMobil і її дочірніх компаній полягає в дотриманні всіх урядових законів, норм і правил, що застосовуються до діяльності компанії в межах і за межами США, і проведенні цієї діяльності відповідно до найвищих етичних стандартів. ExxonMobil також очікує, що постачальники, підрядники та виконавці дотримуватися законів, правил і норм, що застосовуються до їх бізнесу», - підкреслили в компанії.

США ввели санкції проти Віктора Медведчука в 2014 році. Він не може відкрити банківський рахунок в США, а його американські активи мають бути заморожені.

За даними S & P Global, частка російського прямогонного бензину на російському ринку зросла після припинення поставок з Венесуели в 2019 році. До літа 2020 року поставки з РФ покривали 58% ринку. Восьма частина поставок припадає на «Новошахтинський завод нафтопродуктів».

З 2019 року цей завод користується податковими пільгами в РФ. Відповідно до угоди з урядом, підприємство вкладає гроші в модернізацію і отримує взамін зворотний акциз на нафту.

У 2019 завод Оксани Марченко показав рекордний прибуток - 3,6 млрд рублів.

У 2018 році  "Схеми" оприлюднили розслідування "Нафта для куми Путіна", в якому повідомили про факти причетності дружини Віктора Медведчука Оксани Марченко до освоєння нафтових родовищ у Росії. Зокрема, компанія, яка належить Марченко, виграла конкурс на освоєння одного з трьох найбільших нафтових родовищ Ханти-Мансійського автономного округу Росії.