UA / RU
Підтримати ZN.ua

Заступник глави ОПУ Кулеба пояснив, чому у державі не може бути двох регіональних стратегій

Люди, які відповідають за вироблення регіональної політики, виробляли її сьогодні окремо

Проблеми державної регіональної політики майбутнього відновлення України 17 серпня обговорювали одразу на двох високих державних майданчиках – уряду та Конгресу місцевих та регіональних влад при президенті України. Але є нюанси.

Так, Офіс Конгресу місцевих та регіональних влад при президенті України, яким керує ексзаступник міністра регіональної політики В'ячеслав Негода, анонсував виїзні слухання Конгресу ще минулого тижня. Проте, Міністерство розвитку громад, територій та інфраструктури (Мінінфраструктури), яке й відповідає за формування регіональної політики та комунікацію між усіма стейкхолдерами сфери, цього ж дня призначило свій окремий публічний захід. Де актуалізувало розробку державної стратегії регіонального розвитку до 2027 року.

Читайте також: Прозорість та підзвітність є вирішальними для залучення західної допомоги на відновлення України – посли G7

Йдеться про глобальні нові виклики, які принесла війна і у зв'язку з якими держава має розробляти нову регіональну стратегію з урахуванням зміненого закону про основи державної регіональної політики. А головне – з урахуванням потреб та ризиків різних типів територій, на які поділила нашу країну російська агресія. Державі потрібно створити збалансовану рамку (економіки, безпеки, соціальної сфери, екології, демографії та ін.), до якої впишуться всі етапи та проекти відновлення.

На презентації планів Мінінфраструктури, де були присутні профільний віце-прем'єр Олександр Кубраков, а також голова профільного комітету Верховної ради, авторка та лобіст скандального законопроекту 5655 Олена Шуляк, виступив і заступник глави ОПУ з регіональної політики Олексій Кулеба. А народні депутати профільного підкомітету з питань регіональної політики та місцевого самоврядування, представники органів місцевого самоврядування та Асоціації міст України (АМУ), а також експерти, які, по суті, проводили децентралізацію та писали закон про основи регіональної політики, ексклюзивно працювали у Збаражі Тернопільської області.

У той час, як логіка того, що відбувається з країною, вимагає максимального об'єднання зусиль та інституційних знань – у тому числі законодавчої та виконавчої гілок влади.

Читайте також: The Economist: ЄС не витратить державні активи Росії на відбудову України і ось чому

«Стратегія це завжди про єдність, – звернулася до Олексія Кулеби редактор відділу політики ZN.UA Інна Ведернікова, яка була присутня на презентації Мінінфраструктури. – Але сьогодні, будемо чесними, стара команда реформи об'єдналася під дахом Конгресу при президенті і працює в Збаражі, в той час як команда нового об'єднаного міністерства – тут. Скажіть, будь ласка, що потрібно зробити і хто це повинен зробити, щоб ці обидві команди, зберігаючи та примножуючи інституційну пам'ять, працювали в один день, в одному місці та в один час на користь державі? Як прийти до такої єдності?»

«По-перше, єдність насправді з нами вже трапилася, – заявив Олексій Кулеба. – Ми постійно виїжджаємо до регіонів, які перебувають у зоні активних бойових дій. Ми разом воюємо проти сильного і серйозного ворога. Ми маємо розуміти, що ворог там – на кордонах нашої країни, а ми тут – об'єднані між собою заради цієї високої мети. Безумовно, вже потім після перемоги ми, як демократичне суспільство, почнемо визначатися у своїх політичних, громадських та будь-яких інших уподобаннях. Обиратимемо собі владу, мерів та ін.

По-друге, саме тому сьогодні точно немає і не може бути жодних двох команд, двох регіональних стратегій чи двох тем для обговорення. Усі і кожен працюють виключно на загальний результат. І немає жодної суперечності між тим, що зараз відбувається на Тернопільщині та тим, що відбувається тут. Усі працюють над загальною стратегією. Буде лише так. А те, що є різні майданчики для обговорення, це лише посилення, а не роз'єднання. Більше того, мені здається, що нам усім зараз треба бути дуже обережними із формулюваннями. Для того, щоб усередині країни говорити, що ми один проти одного, протиставляючи якісь майданчики, прізвища чи ще щось. Ми зараз проти Путіна. Ми проти Росії. А потім ми розберемося», – наголосив заступник глави ОПУ. (Кулеба в цей же день звертався з об'єднуючими меседжами й до учасників слухань Конгресу через відеозв'язок).

Від редакції: Сподіваємося, що слова заступника глави ОПУ з регіональної політики мотивують команду Мінінфраструктури зробити міністерство, яке за Конституцією відповідає за формування державної політики у сфері (а віце-прем'єр Кубраков особисто відповідає за майбутнє відновлення країни) реальним інструментальним майданчиком для напрацювання подальших кроків децентралізації та формування нової державної регіональної стратегії на основі закону про основи регіональної політики. А не скандального не підписаного президентом 5655, на який зробило ставку міністерство, повністю зачистивши штат від носіїв інституційної пам'яті ліквідованого мінрегіону, а також вступивши до затяжної позиційної війни з місцевими владами.

Читайте також: Успішне відновлення України має передбачати співпрацю з місцевим самоврядуванням – посли G7

Нагадаємо, що голова профільного підкомітету парламентського комітету з питань організації державної влади, місцевого самоврядування, регіонального розвитку та містобудування Віталій Безгін в інтерв'ю Інні Ведерниковій для ZN.UA констатував, що регіональна політика не перебуває у пріоритеті об'єднаного Міністерства відновлення.

Об'єднання під дахом одного міністерства Мінрегіону та Мінінфраструктури є вельми ризикованим експериментом влади. Про те, чому поствоєнна Україна має розвивати, а не поховати регіональну політику, міркують Анатолій Ткачук, Юрій Третяк та Іван Лукеря у статті «Державна регіональна політика 2023: бути чи не бути?» на ZN.UA.