UA / RU
Підтримати ZN.ua

Заступник генпрокурора, який закрив справу Калєтніка, втручався в провадження ще в липні — Bihus.info

При цьому жвавий інтерес Сергій Кізь виявляв лише до підозрюваного Калєтніка, хоча в справі було багато фігурантів.

Заступник генерального прокурора Сергій Кізь, який минулого тижня закрив справу колишнього віце-спікера Ігоря Калєтніка, почав цікавитися цим провадженням майже одразу після призначення на свою посаду, йдеться у розслідуванні Данила Мокрика для програми "Наші Гроші з Денисом Бігусом". Ігор Калєтнік керував засіданням Верховної Ради 16 січня 2014 року, коли депутати ухвалили пакет диктаторських законів.

Сергія Кізя 30 липня 2019 року призначили старшим групи прокурорів у справі "Диктаторських законів 16 січня". Відповідну постанову видав тимчасово виконуючий обов'язки генпрокурора Дмитро Сторожук, адже тодішній голова ГПУ Юрій Луценко був у відпустці. Одним із багатьох підозрюваних у справі є Ігор Калєтнік, який керував засіданням Ради 16 січня 2014 року.

Кізь особисто дав вказівку Олексію Донському призначити його старшим групи. Тоді Донський був очільником відділу прокурорів, який вів справу Калєтніка.

"Кізем була поставлена незаконна вказівка підготувати постанову про зміну групи прокурорів. Мною і моїм прокурором було відмовлено йому у виконанні цієї вказівки. Але невдовзі ця постанова - я не знаю, ким вона підготовлена - з'явилась", - розповів Донський.

До закриття справи Калєтніка Донський розповідав про те, що під час наради в липні Сергій Кізь був особливо зацікавлений лише одним підозрюваним у справі "Диктаторських законів 16 січня".

"В цьому провадженні - багато підозрюваних. Але, з урахуванням змісту цієї наради і подій навколо неї, я розумію, що найбільше цікавить особа Калєтніка", - зазначив Олексій Донський в інтерв'ю, записаному на початку серпня.

Перед закриттям справи, про зацікавленість Сергія Кізя саме Калєтніком також розповідав Андрій Радіонов - начальник слідчого відділу Генпрокуратури, який розслідує цю справу.

"Коли звідти (від прокурорів - ред.) телефонували сюди, то питали: "А де Калєтнік?". Не питали про інших фігурантів, а питали саме про одного з фігурантів, саме Калєтніка", - розповів Радіонов.

Він вважає, що Кізя незаконно включили у це кримінальне провадження і призначили старшим прокурором. Він наголошує, що є лише кілька підстав, для зміни групи прокурорів: звільнення або хвороба прокурора і неефективне розслідування. Але висновку про неефективність розслідування не було.

"Якщо при винесенні рішення заступник Генерального прокурора порушує закон, який чітко виписує певні межі його дій, то чи буде така людина об'єктивною і в ході подальшого розслідування у провадженні?" - риторично запитував Радіонов.

Журналісти також запитали у самого Сергія Кізя, навіщо йому потрібно було ставати старшим прокурором у справі Ігоря Калєтніка. Він зазначив, що "для того, щоб ознайомитися із матеріалами кримінального провадження. Сам факт того, що я став старшим у групі прокурорів - це для того, щоб ознайомитися з матеріалами".

У Кізя запитали про його призначення до того, як він закрив провадження поти Калєтніка нібито через відсутність складу злочину. Однак Донський і Родіонов стверджують, що Кізь закрив справу без ознайомлення із матеріалами.

При цьому цікавитися справою Калєтніка Кізь почав майже одразу після 3 липня - дня, коли Луценко зробив його своїм заступником.

При цьому ще в квітні, перед другим туром президентських виборів, журналісти розповідали про зв'язки Ігора Калєтніка із командою Володимира Зеленського. Тоді в одному із розслідувань йшлося про серйозний вплив на "Зе команду" бізнесмена Іллі Павлюка, який колись був помічником Калєтніка.

У результаті позачергових парламентських виборів до Ради за списком "Слуги народу" пройшов племінник бізнесмена Максим Павлюк. До цього він був прокурором у військовій прокуратурі.

"Для мене зовсім буде не дивно, якщо Калєтнік невдовзі з'явиться в Україні, і, можливо, знову проявиться в українській політиці", - зазначив Олексій Донський.

31 липня ГПУ закрила справу проти колишнього віце-спікера Верховної Ради Ігоря Калєтніка. В Управлінні спеціальних розслідувань також наголосили, що Кізь закрив справу без вивчення її матеріалів. Окрім того, в управлінні зазначили, що Генпрокуратура закрила слідчим доступ до Єдиного державного реєстру юридичних осіб через те, що колишній генпрокурор Юрій Луценко вніс зміни до 20 кримінальних проваджень