Європейський союз може ухвалити кілька способів для управління замороженими російськими активами, щоб посилити тиск на Москву, вважає віцепрем'єр-міністр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції України Ольга Стефанішина, про що вона сказала в інтерв’ю редакторці міжнародного відділу ZN.UA Тетяні Силіній під назвою «Від рішень по Україні залежить увесь процес розширення ЄС».
«Наслідком санкцій було замороження активів. І тепер ми маємо виробити наступний крок, який дозволить створювати додатковий тиск на Росію: і не лише перспективою, що в разі припинення війни будуть зняті санкції, а й перспективою того, що чим довше буде тривати війна, тим більший ризик для РФ втратити ці активи назавжди, що вони будуть не просто заморожені, а конфісковані», – сказала Стефанішина.
Рішення ЄС щодо заморожених російських активів, яке мають ухвалити в грудні, юридично доволі складне, оскільки має бути, з одного боку, загальним, а з іншого – чітким для банківського, фінансового сектору, пояснює віцепрем’єр. Його має реалізувати кожна із 27 країн ЄС, воно має бути прийнятним для всіх держав «Групи семи».
«Є дві основні позиції. Перша – це політична воля, особливо США, консенсус «Групи семи», всіх країн ЄС стосовно того, що заморожені російські активи мають бути використані, має здійснюватися таке управління ними, щоб отриманий дохід ішов на потреби відновлення України, можливо, на тимчасові репарації до того, як буде відновлена справедливість. І тут немає жодних розбіжностей між країнами. З іншого боку, це надскладна юридична конструкція. «Велика сімка» вже працює над нею на рівні радників. Від нашого уряду працює команда Мін’юсту, генерального прокурора», – розповіла Стефанішина.
У інтерв’ю ZN.UA віцепрем’єр також висловила впевненість, що звіт Європейської комісії щодо прогресу України на шляху до ЄС, який оприлюднять 8 листопада, матиме для нас позитивні новини.