UA / RU
Підтримати ZN.ua

Законопроект Порошенка про незаконне збагачення скерували до профільного комітету Ради

Президент зареєстрував проект закону про поправки до Кримінального кодексу як невідкладний.

Президентський законопроект про введення кримінальної відповідальності за незаконне збагачення передали на розгляд комітету Верховної Ради з питань запобігання і протидії корупції.

"Направлено на розгляд комітету", - йдеться в статусі законопроекту №10110, опублікованому на офіційному сайті парламенту увечері в четвер, 28 лютого.

Законопроект президента Петра Порошенка про криміналізацію незаконного збагачення було зареєстровано у Верховній Раді як невідкладний 28 лютого. Глава держави пропонує закріпити в КК наступне визначення незаконного збагачення - "придбання особою, уповноваженою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, у власність активів у значному розмірі без законних на те підстав за відсутності ознак зловживання владою або службовим становищем або ознак прийняття пропозиції, обіцянки або одержання неправомірної вигоди посадовою особою, а так само передача їм таких активів будь-якій іншій особі".

На думку юристів "Центру протидії корупції", нове формулювання не дозволить притягти до відповідальності винних у цьому злочині.

Читайте також: Голова Конституційного суду чекає новий закон про відповідальність за незаконне збагачення

Конституційний суд скасував кримінальну відповідальність за незаконне збагачення 26 лютого, визнавши статтю 368-2 Кримінального кодексу неконституційною і такою, що суперечить принципу презумпції невинності. Рішення було винесено на закритому засіданні Великої палати КСУ.

Подання до КСУ щодо конституційності статті про незаконне збагачення 12 грудня 2017 року подали 59 народних депутатів – членів фракцій "Народного фронту", "Блоку Петра Порошенка", "Радикальної партії Олега Ляшка". "Опозиційного блоку" та груп "Відродження" і "Воля народу". Їх інтереси в суді представляв депутат від "Народного фронту" Павло Пинзеник.

Кримінальну відповідальність за незаконне збагачення в Україні запровадили в 2015 році в рамках виконання Плану дій з візової лібералізації ЄС. Ця вимога також було включено в меморандум співпраці з Міжнародним валютним фондом.

У ЄС висловили стурбованість, у зв'язку зі скасуванням кримінальної відповідальності за незаконне збагачення, а експерти антикорупційної ініціативи EUACI розкритикували рішення КСУ та його мотиваційну частину.

Ст. 368-2 передбачала максимальне покарання у вигляді позбавлення волі до 10 років з конфіскацією майна та забороною обіймати певні посади на строк до трьох років.

У НАБУ констатували, що змушені закрити 65 кримінальних проваджень за статтею про незаконне збагачення. Повідомлення про підозру за ст. 368-2 вручені екс-керівнику ДФС Мирославу Продану першому заступнику голови СБУ Павлу Демчині, міністру інфраструктури Володимиру Омеляну, екс-співробітнику ГПУ Дмитру Сусу, екс-прокурору сил АТО Костянтину Кулику, голові Держаудиту Лідії Гавриловій. Також зареєстровано кримінальні провадження щодо народних депутатів Вадима Рабіновича, Олега Ляшка, Євгена Дейдея, Максима Полякова та інших парламентарів і посадовців.