UA / RU
Підтримати ZN.ua

Захід може пробачити Мадуро заради нафти, але є суттєві умови

Зі зникненням з ринку російської нафти венесуельська знову стає привабливою, але фактор Мадуро...

Якщо у червні президента Венесуели Ніколаса Мадуро не запросили на саміт лідерів країн Західної півкулі. Але в жовтні він уже вирушив до Єгипту для участі у кліматичному саміті COP27 ООН у Шарм-ель-Шейху. Там він жартував із президентом Франції Еммануелем Макроном тиснув руку Джону Керрі, посланцю уряду США з питань клімату, пише AP NEWS.

Зусилля Мадуро спрямовані також і на зміцнення його впливу всередині країни, оскільки він вступає у 2023 рік, а 2024 року вибори, які мають бути вільними та чесними.

Вирішальне значення для Мадуро має головний актив його країни – нафта та… війна в Україні. Південноамериканська країна має найбільші у світі доведені запаси нафти, але вона не постачає її на західний ринок з того часу, як США ввели руйнівні економічні санкції, оскільки після переобрання Мадуро у Венесуелі погіршилися демократія та права людини.

"Але міжнародне співтовариство хоче зробити якийсь внесок у глобальну енергетичну безпеку, а зі зникненням з ринку російської нафти венесуельська нафта знову стає привабливою", - сказав Райан Берг, директор програми з Америки в Центрі стратегічних та міжнародних досліджень, вашингтонському аналітичному центрі.

Читайте також: Чи замінить венесуельська нафта російську?

Спроба Мадуро очистити свій імідж відбувається в умовах, коли багато умов, що перетворили його на міжнародного ізгоя, залишаються незмінними.

Читайте також: Байден пом'якшує санкції проти Венесуели на тлі поновлення переговорів з опозицією

Незалежні експерти, які працюють із головним правозахисним органом ООН, зафіксували систематичні напади на опонентів уряду, журналістів та інших людей.

У їхній доповіді, опублікованій у вересні, стверджується, що Мадуро особисто віддавав накази про затримання противників уряду, які зазнавали ударів струмом, удушення та інших жорстоких дій під час утримання під вартою.

Економічна криза, що почалася в останні місяці правління Чавеса, лише посилилася за часів президентства Мадуро. Близько 7 мільйонів венесуельців залишили країну, місцева валюта знецінилася, і мільйони людей опинилися у злиднях.

За Мадуро, який змінив Чавеса у 2013 році, близько трьох чвертей населення живе менш ніж на $1,90 на день — міжнародний показник бідності. Перебої з електрикою є частиною повсякденного життя, а водопостачання дуже обмежене.

"Він намагається створити образ сили, але насправді він просто прагне міжнародної уваги", - сказав Джефф Ремсі, директор з досліджень Венесуели в американському аналітичному центрі Washington Office on Latin America. "Ми бачили це в Каїрі, де він влаштовував засідки на світових лідерів, а потім представляв ці зустрічі в коридорах так, начебто вони були офіційними".

У Мадуро серйозні проблеми з грошовими потоками, і він хоче отримати доступ до міжнародної фінансової системи та американського ринку нафти, сказав Ремсі. Але, додав він, єдиний спосіб, яким Мадуро, ймовірно, отримає доступ до доларів, — це переговори між опозицією, включаючи фракцію, яку підтримує уряд США.

Вони були припинені більш ніж на рік після того, як один із його ключових союзників був екстрадований до США з Африки.

Однак наприкінці листопада обидві сторони досягли важливої угоди щодо фінансування таких необхідних соціальних програм.

В результаті угоди буде створено фонд під управлінням ООН для фінансування програм охорони здоров'я, продовольства та освіти у Венесуелі.

Гроші будуть взяті з активів країни, заморожених за кордоном, і не очікується, що вони підуть безпосередньо уряду Мадуро. Однак це не завадило його адміністрації рекламувати угоду як повернення коштів, викрадених США.

Однак ще доведеться домовитися про умови проведення президентських виборів, які мають відбутися у 2024 році, про звільнення політичних в'язнів та припинення заборон на участь у виборах багатьох опозиційних політиків.