UA / RU
Підтримати ZN.ua

Заявка України на підтримку Глобального Півдня на саміті у Швейцарії зазнала невдачі – Bloomberg

Країни зі складу БРІКС не підписували спільного комюніке Саміту миру

Президент України Володимир Зеленський «не зміг заручитися підтримкою низки ключових країн Глобального Півдня» на першому Саміті миру у Швейцарії і це «кидає тінь на його спроби розширити підтримку у війні проти російського вторгнення», пише агентство Bloomberg, аналізуючи результати саміту.

Індія, Індонезія, Південна Африка і Саудівська Аравія були серед країн, які не підписали спільне комюніке, підготовлене на зустрічі 15-16 червня. З понад 100 країн і організацій, які брали у Саміті миру, підсумковий документ підписали 83. 

Читайте також: Глобальний Південь пропонує домовлятися з Росією, Захід вважає, що слід тиснути на агресора: про які ризики попереджають експерти – Reuters

Китай ухилився від участі у зустрічі, а Бразилія, яка прислала лише спостерігача, також не поставила свій підпис. Названі вище країни – з блоку БРІКС – розглядалися як важливі гравці з Глобального Півдня, яких Україна хоче схилити на свій бік, нагадуючи принципи Статуту ООН. 

«Відмова [низки] світових лідерів від участі в конференції оголила проблему, з якою стикається Україна, намагаючись заручитися підтримкою країн, що не входять до складу Заходу, які або хочуть підтримувати зв'язки з Москвою, або по-іншому дивляться на війну. Конференція показала, що в той час, як Київ намагається стримати просування Росії на полі бою, його дипломатичні зусилля також зазнають невдач у спробах отримати підтримку на світовій арені», – пише Bloomberg.

Читайте також: США вважають, що Китай проігнорував Глобальний саміт миру на прохання Росії

Зеленський зазначив, що очікує, що деякі країни, які не підписали комюніке, підпишуть його після консультацій з урядами, і назвав проривом кількість делегатів, які підписали комюніке одразу після Саміту. 

«Але саміт показав, що прогрес, якщо він і є, то є повільним. Комюніке вже було звужене, щоб зосередитися на трьох питаннях: зобов'язаннях щодо ядерної та харчової безпеки, а також повернення викрадених дітей і ув'язнених», – нагадує Bloomberg.

У спільному комюніке не було формулювання, на яке багато хто очікував, щодо проведення наступної зустрічі та участі в ній Росії. Хоча серед делегатів був консенсус щодо того, що Росію необхідно врешті-решт посадити за стіл переговорів, пряме посилання на «просування вперед кроків зі зміцнення довіри для взаємодії з Москвою» було вилучено, зазначає агентство.

Читайте також: Зеленський розповів про наступні кроки щодо Росії в межах Саміту миру

Нагадаємо, президент України Володимир Зеленський заявив, що «війна це не розбіжності, а неповага до життя людей». Так він відповів на запитання журналістів щодо позиції Китаю та Бразилії, які не прийняли участь (Пекін) у Саміті миру чи не підписали (Бразиліа) комюніке. 

Раніше Бразилія та Китай представили так званий новий «мирний план Глобального Півдня». У ньому міститься заклик до проведення міжнародної конференції, визнаної як Росією, так і Україною – як альтернативи українському мирному плану. 

Читайте також: Росія завтра може розпочати з нами перемовини – Зеленський назвав умову

Напередодні Саміту миру російський диктатор Владімір Путін висунув ультиматум щодо проведення переговорів, заявивши, що Україна має відмовитися від вступу до НАТО, а також вивести свої війська з Луганської, Донецької, Запорізької та Херсонської областей. В той же день у ООН Китай заявив, що Україна та Росія мають «піти на зустріч один одному». 

Наприкінці Саміту миру Зеленський заявив, що «Україна ніколи не казала, що Китай наш ворог… І я б хотів, щоб Китай був другом для України».