Керівник Офісу президента Андрій Єрмак заявив, що консультативна рада при Тристоронньій контактній групі, про яку він домовлявся із заступником гооови АП РФ Дмитро Козаком, може бути створена лише після консультацій з Німеччиною, Францією та ОБСЄ.
"Ідея створення такої ради розглядатиметься після консультацій з нашими партнерами з Франції, Німеччини та ОБСЄ. Ці консультації ще тривають", - заявив Єрмак на брифінгу у вівторок, 31 березня.
Він уточнив, що створення ради обговорювалося політичними радниками нормандського формату в телефонному режимі.
За словами Єрмака, на Банковій хочуть "припинити монополію" бойовиків угруповань "ДНР" і "ЛНР" на "представництво Донбасу".
"Українська сторона спочатку хотіла, щоб вона (консультативна рада, - ред.) була створена саме громадянським суспільством, там не передбачаються учасники, які були б призначені державою. І ми бачимо учасниками громадських діячів, представників церков тощо", - пояснив Єрмак.
При цьому він не уточнив, яким чином його слова узгоджуються з тим, що підписи під протоколом про створення ради у Мінську поставили так звані "голови МЗС" "ДНР" і "ЛНР" Наталія Ніконорова і Владислав Дейнего. У документі вони названі "повноважними представниками" окремих районів Донецької та Луганської областей. У протоколі також сказано, що порядок призначення представників у раду Україна та ОРДЛО "визначають самостійно".
Говорячи про консультативну раду, Єрмак кілька разів називав її "координаційною".
Між поняттями "консультація" і "координація" є суттєва різниця. Якщо перший означає "нараду з якогось питання", то другий - "узгодження й організацію дій".
Зазначимо, що описаний Єрмаком формат платформи з участю представників громадянського суспільства" і різних професій ідентичний "платформі примирення і єдності", яку просуває колишній радник секретаря РНБО Сергій Сивохо.
Як повідомлялося, на зустрічі ТКГ 11 березня за участю голови ОП України Андрія Єрмака і заступник глави АП РФ Дмитра Козака було підписано протокол про створення консультативної ради при ТКГ. Однак заплановану на 25 березня зустріч у Мінську скасували через коронавірус. Саме на цей день було заплановано підписання рішення ТКГ про створення консультативної ради.
ZN.UA опублікував фотокопію протоколу з рішенням про створення консульативного ради. До неї планують включити по 10 представників України і ОРДЛО. Створення цього органу фактично зафіксує суб'єктність ОРДЛО. При цьому Росія увійде до Ради не як країна-агресор, а у вигляді так званого "спостерігача-гаранта" нарівні з Францією, Німеччиною та ОБСЄ.
Оглядач ZN.UA Тетяна Силіна констатувала, що рівний статус України і представників незаконних збройних формувань – це "те, від чого Київ категорично відмовлявся всі шість років. І це та помилка, вчинена свого часу Кишиневом у врегулюванні придністровського конфлікту, яку експерти настійно закликали Київ не повторювати".
Проте за версією кернівника Офісу президента Андрія Єрмака, у цій нібито "не йдеть про правове визнання представників ОРДЛО і прямих переговорів з ними".
На неприпустимість прямих переговорів з бойовиками вказали чимало українських політиків, волонтерів, ветеранів, еспертів-міжнародників і представники громадянського суспільства.
Категорично проти висловилися парламентські фракції "Голосу" і "Європейської Солідарності". Звернення до президента підписали 60 членів фракції "Слуги народу", частина з них згодом відкликали свої підписи і видалили пости в Facebook.
Детальніше про процеси у фракції "Слуги народу" читайте в статті Інни Ведернікової "Холодний душ для президента".
Про катастрофічні для України наслідки, до яких призведе створення консультативної ради та легітимізація бойовиків, читайте в матеріалі "Технологія.ру для влади.Зе" Михайла Гончара, Володимира Горбача, Віталія Мартинюка і Сергія Савченка ув ZN.UA.