Янукович обговорив з Онопенком подальші кроки реалізації судової реформи
Президент України Віктор Янукович обговорив у п'ятницю, 13 серпня, із головою Верховного суду України Василем Онопенком подальші кроки реалізації судової реформи в Україні та механізми впровадження нещодавно прийнятого закону про судоустрій та статус суддів. Про це повідомляє прес-служба голови держави.
Президент України Віктор Янукович обговорив у п'ятницю, 13 серпня, із головою Верховного суду України Василем Онопенком подальші кроки реалізації судової реформи в Україні та механізми впровадження нещодавно прийнятого закону про судоустрій та статус суддів. Про це повідомляє прес-служба голови держави.«Судді вважають, що судову реформу потрібно продовжувати, що це тільки перший крок. У цілому необхідно проводити реформу всієї юстиції», - зазначив, зокрема, Янукович, висловивши переконання, що зараз в Україні для цього є всі можливості.
Онопенко у свою чергу зазначив, що «діалог, який постійно відбувається між головою ВСУ і Президентом, - це вже позитивний результат». «Я вважаю, це тільки початок. Я поділяю вашу думку, що судову реформу можна робити тільки тоді, коли є політична стабільність, коли різні політичні сили згуртувалися навколо Президента. Я вважаю, що саме за таких умов можна проводити судову реформу, яка чекала 20 років», - підкреслив він.
За повідомленням прес-служби, Онопенко відзначив позитивні моменти нового закону. Перш за все - врегулювання питань суддівського самоврядування, питання роботи Вищої кваліфікаційної комісії суддів за єдиними критеріями підбору кадрів та відповідальності суддів, спеціалізацію судів тощо.
Під час бесіди Янукович наголосив на необхідності якісної організації та підготовки з'їзду суддів, «щоб відбулася змістовна розмова, були ухвалені усі необхідні рішення, які треба зробити згідно з судовою реформою – обрали Раду суддів, запропонували достойну кандидатуру на посаду голови кваліфікаційної комісії, голову спеціалізованого цивільно-кримінального суду. Це дуже важливо», - підкреслив президент.
Окремо голова держави акцентував увагу на необхідності посилення боротьби з корупцією в судовій системі. «Щоб всі нові органи, згідно із судовою реформою, запрацювали на повну потужність. Щоб вони підняли рівень професіоналізму і рівень відповідальності судів і суддів. Аби судова гілка влади була взірцем у країні в цих напрямках», - підкреслив він.
За словами голови держави, «треба, щоб люди відчули, що судова система почала працювати набагато ефективніше і стала ближчою до них».
Янукович також звернув увагу Онопенка на питання порушення прав людей, що знаходяться в тимчасових слідчих ізоляторах. «Ми повинні в найкоротші терміни зробити все, щоб людина не перебувала без рішення суду за гратами тривалий час. Треба виправити випадки, коли людина утримується безпідставно і не дочекається рішення суду. Адже це порушення прав людини. Я буду вимагати наведення порядку в цих питаннях», - підкреслив президент.
Зі свого боку голова ВСУ зауважив, що судді підтримують ініціативи президента щодо реформи кримінальної юстиції і вносять з цього питання свої пропозиції. «Нам потрібно напрацювати — де роль прокуратури, правоохоронних органів. Потрібно реформувати ті інститути, які теж десятки років не реформуються. Суд сам ефективно не спрацює, якщо погано працюють правоохоронні органи. Тому тут ми підтримуємо ваші зусилля однозначно. Я думаю, це тільки початок нашої ефективної співпраці», - резюмував він.
Коментуючи підсумки зустрічі з головою держави Онопенко відзначив, що «судову реформу можна було робити тільки тоді, коли ми маємо консолідовану владу — політики консолідувалися навколо глави держави, в парламенті є більшість, уряд працює ефективно». «Таким чином ми можемо реалізувати наші напрацювання», - сказав він.
Онопенко також відзначив, що підготовлені фахівцями ВСУ напрацювання вже певною мірою знайшли відображення в законі про судоустрій та статус суддів. «Ті позитивні речі, які там є, знаходять підтримку суддівського корпусу, мою і моїх колег з Верховного суду. Проблеми, що залишилися будемо виправляти разом», - зазначив він.
Керівник ВСУ висловив думку, що недавній лист президента голові парламенту Володимиру Литвину щодо необхідності якнайшвидшого обрання суддів на посади буде мати позитивний результат. «Думаю, цей процес буде прискорено», - сказав Онопенко.
За його словами, під час сьогоднішньої зустрічі мова йшла також про деякі питання, пов'язані з майбутніми конференціями суддів, де будуть обиратися їх органи самоврядування. «Не було ніякої вказівки типу «виберіть таку конкретну кандидатуру на посаду». Президент сказав: давайте будемо обирати людей чесних, порядних, відповідальних — фахівців — тих, хто користується великою повагою і серед суддів, і серед громадян. Я думаю, що судді сприймають таку пропозицію Голови держави абсолютно правильно, і ми будемо це підтримувати», - сказав голова ВСУ.
Нагадаємо, закон «Про судоустрій та статус суддів», внесений президентом Януковичем, був прийнятий Верховною Радою 7 липня.
Закон передбачає створення Вищого спеціалізованого суду України для розгляду цивільних і кримінальних справ, який буде діяти як суд касаційної інстанції; зменшення кількості суддів ВСУ; обмеження функцій ВСУ; ліквідацію військових судів; обов'язкове призначення членами Вищої ради юстиції суддів, обраних безстроково.
Законом встановлюється порядок, згідно з яким кожен суд загальної юрисдикції є окремим розпорядником бюджетних коштів.
Нагадаємо також, що в одній із публікацій «Дзеркала тижня» віце-президент Апеляційного суду (Базель-Ландшафт, Швейцарія) Штефан Гасс заявив, що цей закон може призвести до того, що Верховний суд в Україні буде майже «знищено».
«Хоча законопроект (« Про судоустрій та статус суддів України ».) містить багато суттєвих удосконалень, в плані відповідності європейським стандартам судовим є ще чимало положень, які не досягли цих стандартів, - відзначив Гасс. - Верховний суд буде майже «знищено», це є унікальним становищем у європейському конституційному праві».
При цьому швейцарський юрист піддав критиці законопроект через надмірно ускладнену процедури судочинства, яка може призвести до затягування судових процесів.
Пізніше до президента Януковичу звернувся і сам Онопенко з проханням застосувати право вето до закону про судоустрій та статус суддів.
Тоді у своєму листі на ім'я президента Онопенко пояснив, що закон «створює передумови і несе загрозу посягань на незалежність судової влади, а також гарантоване Конституцією України право громадян на судовий захист». Окрім того, на переконання голови ВСУ, закон є «істотним кроком назад у ствердженні України як демократичної і правової держави, що негативно відіб'ється на іміджі держави в очах міжнародного співтовариства».