Генеральний секретар Ради Європи Турбйорн Ягланд вчергове розкритикував можливий вихід або виключення Росії із Парламентської асамблеї Ради Європи (ПАРЄ), назвавши його "драматичною подією".
Відповідну заяву Ягланд зробив в інтерв'ю AFP. Водночас генсек РЄ переконаний у тому, що "існують добрі шанси для вирішення конфлікту з Москвою", що дозволить уникнути можливого виходу Росії із ПАРЄ, пише російська служба DW.
За словами Ягланда, зараз між Комітетом міністрів РЄ та Парламентською асамблеєю Ради Європи тривають "предметні дискусії", що "обнадіює". Він також бачить зацікавленість Кремля в тому, щоб залишитися в організації.
Росія дійсно зацікавлена в тому, щоб залишитися членом ПАРЄ, але на своїх умовах – скасування санкцій, накладених за окупацію українських Криму і Донбасу. Російські лобі неодноразово намагалися домогтися повернення країни-агресора до Парламентської асамблеї РЄ, спроби вдавалося блокувати.
"Вихід або виключення Росії стане драматичною подією, яка може призвести до виникнення нових кордонів у Європі", - цитує Ягланда "Європейська правда".
Генсек Ради Європи використав свою улюблену тезу про нібито необхідність захисту прав людини, адже вийшовши з ПАРЄ, Росія не зможе забезпечити своїм громадянам право звертатися до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) у Страсбурзі.
"По один бік цієї межі житимуть ті, хто зможе звертатися до Європейського суду з прав людини, по іншу - близько 140 млн громадян Росії, для яких ця інстанція виявиться недоступною", - заявив він.
Турбйорн Ягланд, який цьгоріч повинен залишити посаду, висловив надію на те, що знайти вихід із ситуації вдасться ще до літньої сесії ПАРЄ 24-28 червня.
Нагадаємо, у зимовій сесії ПАРЄ в січні російська делегація не брала участі і відмовилася платити членські внески в 2019 році. Тоді ж Бюро ПАРЄ внесло зміни до правил формування комітетів, позбавивши Україну місця в регламентному комітеті, який розглядає можливість зняття санкцій із Росії.
У грудні 2017 року делегації 20 країн-членів Парламентської асамблеї Ради Європи підписали декларацію, в якій закликали припинити спроби повернути Росію у ПАРЄ.
Проте в червні 2018 року Бюро ПАРЄ ініціювало внесення змін до правил процедури асамблеї на осінній сесії органу, які дадуть російській делегації можливість повернутися на тих умовах, в яких вона зацікавлена.
Докладніше про ситуацію з поверненням Росії у ПАРЄ читайте в матеріалі Дмитра Кулеби "Рада Європи і "божевільний" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".