UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вперше в історії президентом Мексики стає жінка

Клаудія Шейнбаум приголомшливо перемагає на виборах.

61-річна Клаудія Шейнбаум стає першою жінкою-президентом Мексики за 200-річну історію країни, пишуть мексиканські та світові ЗМІ.

Шейнбаум набирає від 58,3% до 60,7% голосів, у той час як опозиційна кандидатка Хочітл Галвес отримує від 26,6% до 28,6%, а Хорхе Альварес Майнес — від 9,9% до 10,8% голосів. Правляча партія MORENA (фр. Mouvement de Redressement National), представницею якої є Шейнбаум, схоже, матиме більшість в обох палатах Конгресу.

Кліматолог і колишня мер Мехіко заявила, що двоє її конкурентів вже зателефонували їй і визнали її перемогу.

Низка світових лідерів, зокрема і президент США, вже привітали політикиню.

«Я вітаю Клаудію Шейнбаум з її історичним обранням першою жінкою-президентом Мексики. З нетерпінням чекаю на тісну співпрацю з новообраним президентом у дусі партнерства та дружби, що відображає міцні зв’язки між нашими двома країнами», – заявив  Джо Байден у прес-релізі в понеділок. 

Відрив Шейнбаум  від конкурентів є найбільшим за десятиліття, і навіть попри те, що у понеділок підрахунок голосів все ще тривав, вже зрозуміло, що ліва правляча партія Мексики  та її союзники можуть змінити політичний ландшафт країни.

Вони, схоже, на порозі того, щоб претендувати на достатню більшість у Конгресі та схвалити пропозиції щодо зміни Конституції, які викликають занепокоєння опозиції, включаючи просування суперечливого законодавства, яке потенційно може скасувати важливі обмеження президентської влади.

У своїй переможній промові в неділю ввечері Шейнбаум, фізик, яка входила до комісії кліматологів ООН, котра отримала Нобелівську премію миру в 2007 році, подякувала Лопесу Обрадору, назвавши його «винятковою, унікальною людиною, яка змінила Мексику для краще».

Вибори стали референдумом щодо майже шестирічного терміну повноважень чинного президента Андреса Мануеля Лопеса Обрадора, що свідчить про те, що значна більшість виборців схвалила його керівництво країною.

Шейнбаум – соратниця  та наступниця Лопеса Обрадора, пообіцяла продовжувати визначений популістським лівим лідером курс. Вона є не лише першою жінкою, але також і першою людиною єврейського походження, яка очолить переважно католицьку країну.

На посаді мера Мехіко її замінить інша жінка, Клара Марина Бругада Моліна, так само представниця  партії MORENA.

Водночас, у понеділок мексиканський песо впав більш ніж на 3 відсотки, що є рідкісним падінням для валюти, яка останнім часом залишалася сильною по відношенню до долара. На думку фінансових стратегів, хвилювання на фінансових ринках відображає занепокоєння з приводу потенційної ерозії системи стримувань і противаг, що може розширити роль уряду в економіці.

Зокрема, у лютому Лопес Обрадор запропонував низку конституційних реформ, включаючи підвищення пенсій, обов’язкове підвищення мінімальної заробітної плати та скасування деяких регуляторних органів, які інвестори вважають радикальними та нежиттєздатними.

Читайте також: На білбордах та в метро: у Мексиці посилився вплив російських ЗМІ – The HILL

Законодавці відхилили ці плани, але інвестори побоюються, що Шейнбаум може продовжити ці реформи.