Віктор Янукович на посаді президента України не затвердив стратегічний план військових заходів, що пізніше завадило ввести воєнний стан для захисту Криму від окупації, заявив в.о. міністра оборони в 2014 році, заступник секретаря РНБО Михайло Коваль на допиті в Оболонському райсуді Києва.
"Операція спонтанно не проводиться. Попередньо готуються війська, засоби, боєприпаси, санітарне забезпечення для евакуації людей. Це великий комплекс заходів, а не аля-улю, ми перемогли", - сказав він.
За словами Коваля, комплекс таких заходів розробляється ще в мирний час.
"Цього стратегічного планування не було взагалі, верховний головнокомандувач не затвердив його. На підставі чого армія могла раптом підготуватися і ввести воєнний стан? До чого б воно призвело?" - сказав свідок.
Екс-міністр оборони зазначив, що підрозділи на той час не могли провести спецоперацію із звільнення Криму - не вистачало ні сил, ні коштів, а також була боязнь за життя дорослих і дітей, якими прикривалися "зелені чоловічки" під час захоплення військових частин ЗСУ.
Коваль також розповів про те, що обговорювалося питання евакуації родин військових та інших цивільних, проте вивести вдалося дуже мало військових, оскільки більша частина з них змінила присязі й вирішила залишитися в Криму.
"Більшість з них хотіли залишитися зі своїми сім'ями на півострові, не хотіли їх кидати, у когось були свої інтереси там", - зазначив свідок.
За його даними, на материкову Україну повернулися близько 6 тисяч військових з 20 тисяч.
Під час допиту Коваль також зазначив, що Збройні сили України перед анексією Криму "наповнили зрадниками", які потім перейшли на бік Росії, а до анексії вони передавали росіянам інформацію про стан справ у ЗСУ.
Нагадаємо, що 29 червня 2017 року Оболонський суд Києва дозволив заочне засудження екс-президента Віктора Януковича, обвинуваченого у державній зраді.
Пізніше Янукович повідомив про відмову брати участь у судовому процесі у справі про державну зраду та відкликав своїх адвокатів. Однак 11 грудня вони відновили участь у процесі.
Перебуваючи в Росії, Янукович з 28 листопада 2016 року є підозрюваним у кримінальному провадженні за ч. 1 статті 111 (державна зрада), ч. 5 статті 27, ч. 3 статті 110 (пособництво в умисних діях, вчинених з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України) та ч. 5 статті 27, ч. 2 статті 437 (пособництво у веденні агресивної війни) Кримінального кодексу України.