Спеціальний представник Державного департаменту США Курт Волкер висловив упевненість, що Україна має продовжити дії закону про так званий "особливий статус" Донбасу, щоб не давати Росії приводу звинуватити Київ у невиконанні Мінських домовленостей. При цьому дипломат констатував, що сама Росія ці домовленості ігнорує.
"Росія використовуватиме зупинення дії закону в якості причини скаржитися на Україну. Там скажуть, що Україна не хоче виконувати Мінські угоди. Тому просто не давайте Росії цього аргументу. Продовження дії закону нічого насправді не змінить", - заявив Волкер в інтерв'ю "Голосу Америки", опублікованому у вівторок, 24 липня.
Спецпредставник Держдепартаменту додав, що фактично закон не діє, і його продовження не може змінити ситуацію в гіршу сторону.
"Я не вбачаю жодної шкоди в продовження дії закону. Нічого не зміниться з сьогоднішнього дня і до того дня, коли дію закону вже буде продовжено. Думаю, в цьому немає шкоди", - пояснив дипломат.
Волкер підкреслив, що умови для дії закону з'являться лише після виведення російських окупаційних формувань з Донецької та Луганської областей.
"На сьогодні немає особливого статусу. Він запрацює тільки в тих умовах, коли буде домовленість, коли Росія виведе війська, і будуть проведені місцеві вибори", - підсумував він.
Нагадаємо, 6 жовтня минулого року Верховна Рада продовжила на рік термін дії закону про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей. Наступного дня закон підписав президент Петро Порошенко.
Закон про особливий порядок місцевого самоврядування на тимчасово окупованих територіях був прийнятий у вересні 2014 року і вступив у силу 18 жовтня 2014 року терміном на три роки. Його стаття 10 передбачає, що особливий порядок місцевого самоврядування реалізується виключно органами місцевого самоврядування, які будуть обрані на позачергових виборах.
Проте особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донбасу вступить в силу тільки після "виведення всіх незаконних збройних формувань, їх військової техніки, а також бойовиків і найманців з території України".
Детальніше про особливість закону про деокупацію Донбасу читайте у статті Сергія Рахманіна "Особливий порядок законотворчості" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".