UA / RU
Підтримати ZN.ua

Волкер назвав "ідеальну дату" звільнення українських моряків з російського полону

США і ЄС закликають Кремль зробити "жест доброї волі".

Спецпредставник Держдепартаменту США Курт Волкер вважає цілком імовірним, що українських моряків звільнять з російського полону на початку наступного року. За словами дипломата, представники США і ЄС активно намагаються переконати політичне керівництво РФ в необхідності зробити "жест доброї волі".

"Я думаю, це ймовірно. Всі ми закликаємо Росію зробити це... І, я сподіваюся, вони стурбовані тим, щоб не погіршити ситуацію. Тому ми можемо отримати певний імпульс", - розповів Волкер в інтерв'ю ТСН, опублікованому в неділю, 23 грудня.

Спецпредставник американського зовнішньополітичного відомства згадав телефонну розмову федерального канцлера Німеччини Ангели Меркель із президентом РФ Володимиром Путіним, у ході якого останній, говорячи про моряків, послався на якийсь "законний процес всередині Росії". При цьому Волкер підкреслив, що суди над українськими військовослужбовцями та їхні арешти є незаконними.

"Втім, навіть якщо він послався на "законний процес", через який повинні пройти моряки, ми сподіваємося, що це буде зроблено якомога швидше, якщо докладати зусилля. Але найголовніше – звільнити моряків швидше. В ідеалі – до Різдва", - підсумував дипломат.

Він також висловив готовність відвідати Москву після звільнення українських моряків.

Нагадаємо, 25 листопада російські прикордонники атакували і захопили два катери та рейдовий буксир Військово-морських сил Збройних сил України, що прямували з Одеси до Маріуполя. Поранення отримали кілька моряків, в полон потрапили 24 українських військовослужбовці.

Росія в порушення норм міжнародного права не визнає захоплених українців військовополоненими, підконтрольні окупантові "суди" Сімферополя та Керчі на два місяці заарештували їх за звинуваченням у нібито "незаконному перетині кордону групою осіб".

Пізніше українських моряків вивезли до Москву зараз більшість з них тримають у СІЗО "Лефортово". Поранених українських полонених перевезли до лікарні "Матроської тиші".

Україна вказала на незаконність захоплення кораблів і "судів" над моряками, підкресливши, що перехід у Маріуполь здійснювався згідно з нормами міжнародного права. Позицію країни поділяють західні партнери, включаючи держави "Великої сімки".

17 грудня Генасамблея ООН прийняла резолюцію, яка засуджує мілітаризацію окупованого Криму і дії РФ в акваторії Чорного і Азовського морів.

У зв'язку з ескалацією на Азові, увечері 26 листопада Верховна Рада проголосувала за введення воєнного стану терміном на 30 днів у 10 областях, а також у внутрішніх водах України в акваторії Азовського моря. Закон про введення воєнного стану набув чинності, 28 листопада. На посилений режим несення служби перейшли прикордонники, армія, поліція та СБУ.

Докладніше читайте в матеріалі Олександра Чалого й Олександра Малиновського "Визволення українських військових моряків: окремі міжнародно-правові аспекти" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".