UA / RU
Підтримати ZN.ua

Віктор Орбан гальмує вступ Фінляндії та Швеції до НАТО — POLITICO

Парламент Угорщини розпочав відкриті дебати щодо заявок скандинавських країн на приєднання до НАТО.

У середу репутація Угорщини як порушника спокою в Європі буде вчергове підтверджена: її парламент почне обговорювати питання ратифікації вступу Фінляндії та Швеції до НАТО, пише POLITICO.

Через вісім місяців після того, як на саміті у Мадриді було підписано заявки на членство, Угорщина, так само, як і Туреччина, досі не ратифікувала заявки Фінляндії та Швеції на приєднання до трансатлантичного оборонного альянсу.

Туреччина перешкоджає вступу північних країн через те, що Стокгольм нібито переховує курдських бойовиків. Уряд Віктора Орбана неодноразово обіцяв ратифікувати заявки, проте раз за разом відкладав ухвалення рішення.

Процес ратифікації в Угорщині нарешті розпочнеться в середу. В парламенті стартують дебати перед голосуванням, яке очікується у другій половині березня.

Але вже помітними є тривожні дзвіночки.

Мате Кочіш, голова фракції націоналістичної партії Орбана «Фідес» у парламенті, заявив минулого тижня, що виникли «серйозні дебати» щодо вступу двох країн. Тепер Угорщина планує направити делегацію до Швеції та Фінляндії для вивчення «політичних суперечок», які виникли.

Сам Орбан, який тримає залізну хватку над своєю партією «Фідес», заявив, що хоча Угорщина в принципі підтримує вступ Швеції та Фінляндії до НАТО, «спершу потрібно провести серйозні дискусії».

Він вказав на попередню критику Фінляндією та Швецією ситуації в Угорщини з питаннями верховенства права, стверджуючи, що деякі представники його партії ставлять під сумнів доцільність погодження вступу країн, які «поширюють відверту брехню про Угорщину, про верховенство права в Угорщині, про демократію, про життя тут».

«Як хтось може хотіти бути нашим союзником у військовій системі, якщо вони безсоромно поширюють брехню про Угорщину?», — заявляють у «Фідес».

Коментарі Орбана підтвердили побоювання Брюсселя щодо того, що угорський лідер може спробувати використати свій вплив на розширення НАТО, щоб домогтися поступок у питаннях верховенства права

Читайте також: Угорська проблема Європи

Фінляндія та Швеція були одними з найбільших критиків Угорщини в ЄС через проблеми з верховенством права в країні, а Будапешт досі конфліктує з Європейським Союзом щодо виплати коштів через протести Брюсселя проти його демократичних стандартів. 

Раніше цього місяця віце-президентка Європейської комісії Вера Йоурова заявила, що якщо Угорщина хоче отримати 5,8 мільярда євро грантів із фонду ЄС для відновлення після COVID-19, вона мусить «максимально швидко» вирішити питання незалежності своєї судової системи. 

Глава НАТО Йенс Столтенберг у понеділок відвідав Гельсінкі. Головним питанням порядку денного було прагнення Фінляндії приєднатися до Альянсу. Він закликав Туреччину та Угорщину підтвердити заявки на членство в максимально стислі терміни 

На запитання, чи контактував він з Угорщиною з цього питання, він відповів, що рішення мають ухвалювати суверенні національні парламенти.

«Час настав. Фінляндія відповідає всім критеріям, як і Швеція. Тож ми наполегливо працюємо, і наша мета полягає в тому, щоб це було запроваджено якнайшвидше», — додав він.