UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вибори на Прикарпатті: як політсили реагують на перемогу Вірастюка і поразку Шевченка

Дехто бачить у подіях на Франківщині модель майбутніх парламентських і президентських виборів.

На 87-му виборчому окрузі в Івано-Франківській області завершили підрахунок голосів на довиборах до Верховної Ради. За даними, оприлюдненими на сайті Центральної виборчої комісії, на них переміг висуванець «Слуги народу», спортсмен і актор Василь Вірастюк.

Вірастюк отримав 31,25%, висуванець «За майбутнє» Олександр Шевченко – 29,69%. Розрив між кандидатами – 750 голосів. На третьому місці «свободівець» Руслан Кошулинський (28,86%).

З огляду на невеликий розрив і численні порушення, що супроводжували процес підрахунку голосів, тут цілком можливі перевибори. Поки юристи готують позови до суду, кандидати та політсили коментують вибори у 87 окрузі.

«Слуга народу»

Партія влади прокоментувала перемогу свого кандидата досить стримано, порівняно зі значною кількістю дописів, присвячених «фальсифікації» виборів та боротьби з нею.

31 березня на Франківщину була відправлена група депутатів «Слуги народу» під керівництвом Миколи Тищенка. Очільник групи влаштував вдалу провокацію на ОВК, внаслідок якої кандидата Шевченка вилучили з дільниці.

«За результатами 100% опрацьованих протоколів з ДВК, Василь Вірастюк переміг на довиборах до Верховної Ради на 87-му окрузі в Івано-Франківській області. (…) За кандидата від «Слуги Народу» Василя Вірастюка проголосували 15 076 виборців (31,25%). Таким чином він випередив найближчого суперника на 1,56%», - йдеться у повідомленні.

«Друзі, ОВК завершило підрахунок голосів. За результатами внесених протоколів з усіх дільниць, ми з вами отримали перший результат. 15 076 прикарпатців віддали свій голос за мене. Мені прикро, що ви були свідками махінацій та бруду, який виливався на мене та нашу команду. Проте підтримка земляків надавала сили. Дякую! Тепер чекаємо на встановлення результатів Центральною виборчою комісією», - написав у Facebook Василь Вірастюк.

Друзі, ОВК завершило підрахунок голосів. За результатами внесених протоколів з усіх дільниць, ми з вами отримали перший...

Опубликовано Василь Вірастюк Воскресенье, 4 апреля 2021 г.

«За майбутнє»

Більш красномовною є партія «За майбутнє», кандидат якої зупинився за крок до перемоги. У політсилі послались на дані екзитполу та паралельних підрахунків власних штабів, що засвідчували перемогу Шевченка.

«Проте такі підсумки голосування не влаштували провладну політичну силу, кандидат від якої вочевидь ці вибори програв. Наразі партія влади відмовляється визнавати свою поразку та за допомогою різних брудних засобів намагається спотворити результати народного волевиявлення», - заявили у «За майбутнє».

В офіційній заяві партії наголошується на тому, що на декількох дільницях, де за даними спостерігачів перемагав Олександр Шевченко, вибори визнано незаконними, а на дільниці №261030, де було скасовано результати голосування, зникло 100 бюлетенів з голосами за кандидата.

Не залишилися без уваги партії і порушення на ОВК– у партії стверджують, що мішки з протоколами від ДВК могли переміщувати та розпломбовувати (попри те, що комісія має засідати без перерв, у Надвірній цю вимогу порушували). Про імовірне переміщення протоколів також повідомляли спостерігачі Руху ЧЕСНО.

Особливе обурення у представників політсили викликала поведінка Миколи Тищенка («Слуга народу») та очолюваних ним депутатів під час засідання окружного виборчкому. Наслідком провокації стало вилучення з дільниці Олександра Шевченка, хоча він як суб’єкт виборчого процесу мав право бути там і стежити за підрахунком голосів.

«Партія «За майбутнє» наголошує на тому, що такі дії – це пряме порушення виборчого законодавства! Вважаємо, що ситуація, яка склалася на виборчому окрузі № 87, потребує негайного втручання президента України, міністра внутрішніх справ та генерального прокурора України», - додається у заяві.

Політсила закликала президента Володимира Зеленського забезпечити проведення чесного та прозорого підрахунку голосів, а Центральну виборчу комісію – розпустити ОВК № 87 та неупереджено встановити результати виборів у цьому виборчому окрузі.

Сам  Шевченко вважає, що протоколи могли підмінити під час пошуку у приміщенні вибухівки – під час підрахунку невідомі декілька разів повідомляли про замінування будівлі. Тож звинуватив у «крадіжці своєї перемоги» окружну виборчу комісію за сприяння СБУ. Юристи кандидата в депутати вже оскаржують підрахунок голосів на низці дільниць і мають намір домогтися перерахунку загалом.

«Свобода»

У «Свободі» заявили, що вважають оголошені результати виборів у 87-му окрузі сфальшованими. Лідер партії Олег Тягнибок назвав виборчу кампанію брудною, кандидатів Шевченка та Вірастюка – «ставлениками олігархів», а події на Прикарпатті – «поверненням у часи режиму Януковича».

На його думку, вибори на Прикарпатті є відпрацювання сценарію проведення наступних парламентських виборів з метою закріплення «Слуги народу» у владі.

«Результати довиборів до Верховної Ради України на 87-му окрузі не визнаємо і вимагаємо провести перевибори, а винних у фальсифікації та зриві волевиявлення громади Прикарпаття – притягнути до відповідальності згідно з чинним законодавством. Українці не повинні бути ошуканими. Суспільство має побачити справедливість щодо брудних спроб олігархів купити довіру українців і привласнити волевиявлення громадян», - підсумовується у заяві.

Всеукраїнське об'єднання «Свобода» вважає оголошені результати проміжних виборів до Верховної Ради України у...

Опубликовано Олег Тягнибок Воскресенье, 4 апреля 2021 г.

Висуванець «Свободи» Руслан Кошулинський 31 березня закликав провести на окрузі перевибори.

«Зважаючи на численні порушення і на ситуацію, що зараз відбувається, вимагаємо визнати результати виборів недійсними і оголосити перевибори. Громада не повинна бути ошуканою. Ці вибори показали, що українці можуть об'єднатися і тепер потрібно скоординувати свої сили і перемогти у цій боротьбі за справедливість», - наголосив він.

Думка експертів

Дехто зі спостерігачів, які слідкували за перебігом подій на Прикарпатті, висловили стурбованість діями центральної влади. Зокрема, агресивним «захистом» Вірастюка депутатським «десантом» з Києва.

«Отже, на кількох виборчих дільницях 87 округу голосування визнано недійсним. Тепер ОВК передала ЦВК усі протоколи в електронному вигляді. З іншим переможцем. З таким «як треба». Нам показали, як відбуватимуться усі наступні вибори в Україні. Точніше, як планують, щоб вони відбувалися», - написав у Facebook колишній заступник голови ЦВК Андрій Магера.

Отже, на кількох виборчих дільницях 87 округу голосування визнано недійсним. Тепер ОВК передала ЦВК усі протоколи в...

Опубликовано Andriy Magera Суббота, 3 апреля 2021 г.

Читайте також: На довиборах у 87 окрузі «клони» забрали майже півтисячі голосів – ЧЕСНО

Підрахунок голосів на окрузі тривав вісім днів і був багатий на складнощі та перепони. Склад комісії неодноразово змінювали, а її голова зник у перші дні підрахунку, невідомі декілька разів «мінували» будинок культури, де розташовується ОВК.

Кандидати звинувачували один одного у спробі фальсифікувати вибори, 31 березня на Франківщину прибула група депутатів «Слуги народу» під керівництвом Миколи Тищенка. Очільник групи влаштував вдалу провокацію на ОВК, внаслідок якої кандидата Шевченка вилучили з дільниці.

28 березня відбулися довибори у Верховну Раду в окрузі №50 у Донецькій і окрузі №87 в Івано-Франківській областях. Більшість виборців голосування проігнорували: явка склала 20,99% і 35,05% відповідно.

За результатами підрахунку 100% бюлетенів на окрузі №50 переміг міський голова Добропілля  Андрій Аксьонов («Порядок»). Переможець виборів у 2014 році організовував сепаратистський «референдум», має громадянство РФ, а в Україні проти нього було порушено декілька кримінальних справ, зокрема за корупцію.

Підставою для проведення проміжних виборів стала відмова від мандатів обраних у цих округах народних депутатів Руслана Требушкіна та Зіновія Андрійовича. За результатами місцевих виборів Требушкін став міським головою Покровська (Донецька область), Андрійович – міста Надвірна (Івано-Франківська).