UA / RU
Підтримати ZN.ua

Вибори-2020: мандати отримали майже 50 кандидатів у віці 18-21 років, більшість з них мають родичів політиків

Найбільше молодих депутатів є у міських та районних радах.

За результатами минулорічних місцевих виборів до районних, міських та обласних рад потрапили майже півсотні депутатів у віці 18-21 років, повідомили у Громадському русі “Чесно”. При цьому третину з цих депутатів завела у ради партія “Слуга народу”. Ще щонайменше дві третини з цієї півсотні “юніорів” –  є родичами політиків або місцевих чиновників.

Загалом, депутатів, молодших 21 року, обирали майже у всіх областях України. Однак, близько третини “юніорів” отримали мандат у місцевих радах Львівської та Київської областей.

Вказано, що більшість із відповідної групи кандидатів балотувалися в тих самих округах, що й їхні родичі-політики. Вони також представляли ту саму партію, що й родичі. Ця умова значною мірою гарантувала молодим політикам перемогу.

При цьому, половина наймолодших депутатів у власних біографіях вказували про те, що мають вищу освіту. Однак, як зазначили в громадському русі, ймовірно, таку графу часто заповнювали студенти, які лише навчаються у вишах. Така інформація могла ввести виборців  в оману, оскільки студенти не можуть вказувати, що вже мають вищу освіту.

Так, єдиним депутатом обласної ради у наймолодшій категорії став 21-річний Нікіта Касьянов, який є директором ТОВ “Затишне” і ТОВ “Стронг капітал”. Він став депутатом Дніпропетровської облради від “Слуги народу”. У його декларації йдеться про 9 млн грн готівкою, а активи перевищують доходи. У позаминулому році Касьянов став депутатом Підгородненської міської громади (Дніпропетровщина).

Він є сином Сергія Касьянова, який у 2002-2006 роках був народним депутатом. Також Касьянов-старший у 2005 році обіймав посаду голови Дніпропетровської обласної держадмінстрації. У 2012 році батько молодого депутата потрапив до сотні найбагатших людей України за версією журналу “Форбс” із капіталом понад 100 млн доларів. У 2006 році Сергія Касьяна заарештували за співучасть в організації притягнення невинного до кримінальної відповідальності і незаконного арешту. Також Сергій Касьянов володіє благодійною організацією “Фонд соціального розвитку "Майбутнє", за допомогою якої активно гречкосіяв як у 2020 році, так і після місцевих виборів. До деяких заходів, організованих фондом, долучався і Нікіта Касьянов.

Більше того, у 2019 році фонд Касьяна гречкосіяв на користь майбутнього депутата від “Слуги народу”, фігуранта антикорупційного розслідування Олександра Трухіна, якого також називали членом наглядової ради фонду.

Якщо говорити про місцеві ради, то туди потрапили четверо молодих депутатів. При чому троє з них мали родичів серед політиків або чиновників.

Зокрема, депутаткою Тячівської міської ради від “Слуги народу” стала студентка Євгенія Бобрушко. В окрузі за неї віддали свої голоси лише шестеро виборців (3% квоти). Однак Бобрушко отримала четверте прохідне місце у єдиному списку партії. Також у раді вона зайняла посаду секретаря комісії з питань прав людини, законності, депутатської діяльності і етики. Бобрушко є донькою директора місцевого комунального підприємства “Землі Тячева”. Він також є членом виконкому міської ради.

Ще одним наймолодшим депутатом став Ігор Шиба, який пройшов до Червоноградської райради від “Української галицької партії”. Він став єдиним молодим політиком, який очолив єдиний список своєї партії на місцевих виборах до районної ради. За даними “Чесно”, батько “юніора” Олег Шиба є бізнесменом, гречкосієм, ексдепутатом Радехівської райради на Львівщині, кандидатом у народні депутати. Також він балотувався до Львівської обласної ради від “Української галицької партії”. Однак Шиба-старший не зміг отримати мандат за результатами місцевих виборів.

Студент Григорій Ярема пройшов до Переяславської міської ради від партії “Європейська солідарність”. Його дядьком є Віталій Ярема – колишній депутат Верховної Ради, ексгенпрокурор та фігурант антикорупційних розслідувань. Водночас батьком молодого депутата є власник агропідприємства, депутат Переяслав-Хмельницької райради минулого скликання від Аграрної партії України Олександр Ярема.

Всього, за даними “Чесно”, щонайменше 30 із 49 молодих депутатів є родичами політиків, місцевих чиновників або суддів. При чому у випадку з 22 “юніорами” кар’єрі своєї дитини сприяв впливовий батько. Шість разів кандидатам допомагали політичні зв’язки матері. В інших випадках впливовим родичем був дядько. У 24 із 30 молодих депутатів родичі були парламентаріями; депутатами місцевих рад, або балотувалися до неї хоча б раз; були сільськими або селищними головами чи кандидатами на цю посаду. Родичі ще шістьох молодих депутатів жодного разу не балотувалися до місцевих рад, але вони є чи були місцевими чиновниками.

Також у “Чесно” повідомили про те, що із цих 30 депутатів-родичів 24 отримали перше, друге чи третє місця в окружних списках своїх партій. Ще один кандидат очолив єдиний список своєї партії. Серед інших депутатів троє не мали прохідного місця в округах, але змогли потрапити до ради завдяки тому, що були у перших п’ятірках єдиного списку своїх партій. Тобто, лише двоє із 30 молодих депутатів, які мають серед родичів політиків і чиновників, перемогли на виборах завдяки конкурентній боротьбі у своєму окрузі. 

Також на користь багатьох із вказаних 30 депутатів зіграло впізнаване в окрузі прізвище. Крім того, 16 із 23 кандидатів-”юніорів” балотувалися від тих самих партій, які на останніх виборах представляли їхні впливові родичі.

Ще 13 молодих кандидатів та їхніх впливових родичів разом брали участь у виборчій кампанії 2020 року. Водночас у ради вищого рівня частіше балотувалися старші родичі, ніж їхні молоді наступники. Однак було п’ять випадків, коли кандидат і його молодший родич ставали колегами по фракції у місцевій раді нового скликання.

Крім того, четверо “юніорів” є дітьми народних депутатів Верховної Ради чинного скликання. Зокрема, 19-річний молодий депутат Краматорської міськради Ростислав Солод є сином Наталії Королевської та Ростислава Солода, які входять до фракції ОПЗЖ. Молодий депутат вказав у декларації доходи від криптовалюти на суму 24,5 млн доларів. 

Також до Київської міськради пройшла 20-річна Ярина Ар’єва, яка є донькою народного депутата від “Європейської солідарності” Володимира Ар’єва. Вона стала однією з двох депутаток, які мають родичів серед політиків та пройшли у раду попри непрохідне місце у списку партії.

Депутатом Рудьківської міськради на Львівщині став 20-річний Дмитро Копанчук. Його матір’ю є чинна народна депутатка Олена Копанчук, яка фігурувала в антикорупційних розслідуваннях та була помічена за кнопкодавством. У “Чесно” зазначили, що у своєму окрузі Дмитро Копанчук набрав нуль голосів. Тобто він навіть не скористався можливістю проголосувати за себе. Він потрапив у раду завдяки другому місцю у єдиному списку партії.

Депутатом Сєвєродонецької районної ради від партії “Наш край” став 21-річний Ярослав Вельможний. Вказано, що він є сином народного депутата-гречкосія Сергія Вельможного, який пройшов до Верховної Ради як самовисуванець, а пізніше увійшов до групи “Довіра” та став членом партії “Наш край”. За результатами виборів, Вельможний-молодший отримав 229,8% виборчої квоти, що є найвищим результатом за квотою серед кандидатів-”юніорів”.

При цьому родина Солодів не єдина серед тих, у яких одразу кілька осіб є депутатами у радах різних рівнів або ж кандидатами у ради. Зокрема, ексголова Тернопільської ОДА Ігор Сопель пройшов до обласної Ради від “Слуги народу”. У той же час його дружина та 19-річна донька стали депутатками Хоростківської міської ради. Вони отримали два із чотирьох мандатів “Слуги народу” у раді.

Також 20-річна депутатка Луцької районної ради від “Свободи” Катерина Шевченко є донькою кандидатки у Волинську обласну раду, очільниці списку партії у Ківерцівську міську раду та голови міської організації партії Тетяни Шевченко. Батько молодої депутатки Ігор Шевченко також був кандидатом у Ківерцівську міську раду. 

Політиком у третьому поколінні можна вважати 21-річного депутата Чернівецької райради від ОПЗЖ Сергія Кедя. Його бабуся Марія Іванюк була кандидаткою до Чернівецької міської ради тричі, від різних партій. Батько “юніора” Володимир Кедь загалом брав участь у восьми виборчих кампаніях (у міські ради, обласну раду та Верховну Раду) і ставав депутатом Чернівецької міської ради у 2010 році від “Батьківщини”. Зараз він є головою чернівецької обласної організації ОПЗЖ.

При цьому під час минулорічних місцевих виборів за мандати боролися відразу чотири представники сімейства. Володимир Кедь, його мати Марія Іванюк і молодший син, 18-річний Володимир, балотувалися до Чернівецької міської ради, але їхня партія не змогла подолати виборчий бар’єр. Проте старший син Сергій і його бабуся Марія Іванюк балотувалися до Чернівецької районної ради і змогли здобути мандати. Всі кандидати представляли партію ОПЗЖ.

Читайте також: Вибори-2020: У ЧЕСНО опублікували результати кандидування партій до місцевих рад

Детальніше про те, для кого місцеві вибори в 2020 році стали успішними, читайте в матеріалі "Місцеві вибори 2020: хто з кандидатів зібрав найбільше голосів" на сайті ZN.UA.