UA / RU
Підтримати ZN.ua

Верховна Рада ухвалила закон про реформування “Укроборонпрому”

Документ передбачає реорганізацію державного концерну.

Верховна Рада ухвалила закон №3822 “Про особливості реформування підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності”. За документ в цілому проголосували 256 депутатів.

“Метою цього Закону є запровадження моделі корпоративного управління об’єктами державної власності в оборонно-промисловому комплексі України (ОПК) відповідно до рекомендацій з корпоративного управління суб’єктами господарювання Організації економічного співробітництва та розвитку, формування передумов для підвищення конкурентоспроможності підприємств оборонно-промислового комплексу державної форми власності, створення умов для залучення інвестицій в оборонно-промисловий комплекс”, - йдеться у тексті документу.

Закон передбачає реорганізацію Держконцерну “Укроборонпром” в порядку перетворення державного унітарного комерційного підприємства в акціонерне товариство з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.

Передбачається, що до складу комісії з припинення "Укроборонпрому" мають входити не менше одного представника суб’єкта управління та не менше одного представника Фонду державного майна України. Головою комісії має бути гендиректор "Укроборонпрому".

На час процедури припинення органи управління держконцерну продовжать здійснювати свої повноваження в обсязі та порядку, визначених статутом "Укроборонпрому".

Серед іншого, акціонерне товариство:

Водночас в ОПК планується створити господарське товариство, яке:

У законі вказано, що товариство створюється як акціонерне або як товариство з обмеженою власністю шляхом перетворення підприємства. При цьому єдиним засновником товариства є держава в особі уповноваженого суб’єкта управління. Акціонером (учасником) товариства є уповноважений суб’єкт управління та/або господарське товариство в ОПК, до статутного капіталу якого у встановленому порядку передані акції (частка у статутному капіталі) товариства. 

Згідно із законом, рішення про визначення акціонером товариства іншого господарського товариства в ОПК приймає уряд за пропозицією уповноваженого суб’єкта управління.

У разі визначення акціонером товариства іншого господарського товариства в ОПК пакет його акцій набувається таким учасником у власність та вноситься до його статутного капіталу. 

Крім того, перетворити підприємство в товариство можна за рішенням уповноваженого суб’єкта управління про припинення відповідно до законодавства, з урахуванням особливостей, визначених цим Законом. При цьому рішення про припинення підприємств державного сектору економіки, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, приймаються уповноваженим суб’єктом управління за погодженням з урядом.

Статутний капітал товариства, згідно з документом, формуватиметься на підставі передавального акта та акта оцінки майна та за рахунок:

“З метою забезпечення виконання державних контрактів з оборонних закупівель та зовнішньоекономічних договорів (контрактів, проектів), забезпечення безперервності повноважень підприємства як розробника, виробника, суб’єкта, що здійснює технічне обслуговування товарів військового призначення та подвійного використання, комітента, комісіонера, посередника комісія з реорганізації має право делегувати окремі повноваження щодо управління господарською діяльністю підприємства його керівнику”, - йдеться у законі. 

Крім того, згідно з ухваленим документом, товариство, створене у результаті реорганізації підприємства, вважається створеним, а підприємство - таким, що припинилося, з дня внесення відповідного запису до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.

Закон передбачає, що товариство є правонаступником усіх прав і обов'язків підприємства з дня внесення відповідного запису до держреєстру. Це стосується і частини статусу підприємства як суб’єкта здійснення міжнародних передач товарів, його повноважень на право здійснення експорту, імпорту товарів військового призначення та товарів, які містять відомості, що становлять державну таємницю. Крім того, правонаступництво стосується виконання: 

Читайте також: Наглядову раду «Укроборонпрому» очолив ексміністр економіки

Раніше повідомлялося про те, що у результаті реформування концерну "Укроборонпром" з'являться два самостійних холдинги

Також зазначалося, що в рамках корпоратизації концерн буде розділений на різні бізнес-одиниці. 65 найбільш перспективних підприємств увійдуть в новостворений оборонний холдинг. Очікується, що процес створення холдингу і нових бізнес-одиниць повинен бути завершений в 2021 році.

Фонду держмайна для подальшої приватизації буде передано 18 об'єктів "Укроборонпрому", ще один об'єкт ("Українська авіаційна транспортна компанія") - передадуть в Міноборони.