UA / RU
Підтримати ZN.ua

Верховна Рада посилила відповідальності за воєнні злочини та злочини проти людяності 

За словами заступника генпрокурора Гюндуза Мамедова, ухвалення закону, серед іншого, дасть можливість вести діалог з міжнародною спільнотою однією правовою мовою.

Верховна Рада схвалила закон №2689, який передбачає імплементацію норм міжнародного гуманітарного та кримінального права в національне законодавство. У другому читанні та в цілому його підтримали 248 депутатів. 

Таким чином, парламент передбачив в Кримінальному кодексі України відповідальність за найтяжчі злочини – агресію, геноцид, воєнні злочини та злочини проти людяності.  

Деталізація в національному законодавстві серйозних порушень міжнародного гуманітарного права дасть можливість органам прокуратури та слідства давати належну кримінальну правову кваліфікацію злочинам, вчиненим на тимчасово окупованих територіях України та в умовах збройного конфлікту.  

Крім того, щодо злочинів, які до прийняття цих норм розслідувалися за загальнокримінальними статтями може бути зміна кваліфікації на відповідні види злочинів проти людяності з більш жорсткими правовими наслідками.  

Також передбачена універсальна юрисдикція притягнення до відповідальності воєнних злочинців, тобто правосуддя може здійснюватися в будь-якій країні незалежно від місця вчинення злочину та громадянства злочинця. 

 Участь у розробці законопроєкту брали представники Офісу генерального прокурора і неурядових громадських організацій. 

Нагадаємо, що наразі відповідальність за кримінальні правопорушення, які згідно з міжнародним гуманітарним правом кваліфікуються як воєнні злочини, регламентує ст. 438 КК України (порушення законів та звичаїв війни).  

«Вже понад сім років на території України триває збройний конфлікт, а правоохоронні та судові органи не можуть повною мірою оцінювати події у Криму та на Донбасі, як воєнні злочини та злочини проти людяності. Наприклад, такі злочини, як незаконне та насильницьке переміщення осіб, примушування до служби в збройних силах країни-окупанта, віроломні вбивства, використання «живих щитів», що мало місце під час захоплення Криму та інші будуть детально регламентовані кримінальним законодавством. Прийняття цього законопроєкту – це можливість вести діалог з міжнародною спільнотою однією правовою мовою та важливий крок для зміни ситуації, прояв поваги до постраждалих від жорстоких дій держави-окупанта», - зазначив заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов у коментарі ZN.UA. 

Читайте також: "Маємо реалізувати запит на справедливість", - Мамедов про процедуру заочного розслідування воєнних злочинців

Раніше Гюндуз Мамедов повідомляв про те, що українські правоохоронці розслідують понад 20 тисяч кримінальних правопорушень у більш ніж п'яти тисячах проваджень - це все злочини, пов'язані зі збройним конфліктом. За його словами, у них фігурує майже дев'ять з половиною тисяч осіб. З них - сотні громадян РФ, зокрема вище політичне і військове керівництво країни-агресора.

Як покарати країну-агресора? Хто судитиме вище керівництво РФ за порушення міжнародного гуманітарного і кримінального права? Чи будуть покарані ті, хто став на бік агресора й окупанта? Що робить Україна для того, щоб покарання стало невідворотним? Читайте в інтерв'ю, яке взяла Тетяна Силіна у заступника генерального прокурора України Гюндуза Мамедова.