Касаційний адміністративний суд Верховного суду України скасував рішення Вищої ради правосуддя про звільнення екс-голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів Ігоря Самсіна з посади судді Верховного суду у рамках люстрації, визнавши незаконним рішення ВСП.
"Суд задовольнив позовні вимоги позивача визнав незаконним та скасував рішення Вищої ради правосуддя від 25 квітня 2017 року №988/0 / 15-17 про визнання порушення суддею Верховного суду України вимог щодо несумісності та звільнення його з посади. Також суд скасував рішення Вищої ради правосуддя від 23 травня 2017 року №1223/0/ 15-17 про залишення без розгляду заяви позивача про звільнення з посади судді Верховного суду", - повідомила прес-служба суду ввечері у вівторок, 18 вересня.
Згідно з інформацією, опублікованою на сайті ВРП, рішення №988/0 / 15-17 про визнання порушення суддею Верховного суду вимог щодо несумісності та звільнення стосується Ігоря Самсіна.
У рішенні щодо Самсіна Верховний суд вказав, що люстрація може бути використана лише для "усунення або істотного зменшення загрози, яку представляє суб'єкт люстрації".
"Колегія суддів виявила порушення принципу пропорційності, оскільки в цьому випадку втручання у права особи (звільнення позивача на підставі порушення вимог щодо несумісності) не виправдовують мету люстрационного процесу", - йдеться в повідомленні.
У суді зазначили, що позивач 11 липня 2016 року подав заяву про відставку. Таким чином, його звільнення за власною ініціативою "вже було б результатом, на який спрямована люстраційна процедура".
Верховний суд оцінив пропорційність санкцій, застосованих до позивача з урахуванням поданої ним заяви про відставку, і прийшов до висновку, що вони - непропорційні і невиправдані.
Рішення Касаційного адмінсуду може бути оскаржено у Великій палаті Верховного Суду.
У 2017 році Вища рада правосуддя в рамках люстрації звільнила Ігоря Самсіна з посади судді Верховного суду. Звернення Міністерства юстиції про звільнення Самсіна у зв'язку з порушенням вимог щодо сумісності надійшло до ВРП у 2015 році.
Самсін став суддею Верховного суду в 1995 році. У 2003 році Верховна Рада призначила його суддею безстроково. З 16 вересня 2010 року по 11 квітня 2014 року він обіймав посаду голови Вищої кваліфікаційної комісії суддів і, за даними Мін'юсту, не подав заяву, передбачену законом "Про очищее влади".
Закон про люстрацію ("Про очищення влади") набув чинності 16 жовтня 2014 року. Закон забороняє для високопоставлених чиновників режиму екс-президента України Віктора Януковича займати посади в органах державної влади протягом 5 або 10 років.
26 жовтня 2016 року директор департаменту з питань люстрації Мін'юсту Тетяна Козаченко повідомила, що закон про люстрацію виконаний на 98%.
У червні 2016 року міністр юстиції Павло Петренко заявив, що Конституційний суд України в будь-який момент може скасувати або призупинити дію основних положень закону про очищення влади.
Детальніше про проблеми з проведенням люстрації в СБУ читайте в статті Олега Кухаренко "Особливо цінні кадри" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".