UA / RU
Підтримати ZN.ua

Венеціанська комісія опублікувала другий терміновий висновок щодо реформи КСУ

ВК дала низку рекомендацій Конституційному суду і українській владі.

Венеціанська комісія опублікувала другий терміновий висновок щодо реформи Конституційного суду після скасування ним низки антикорупційних норм законодавства.

Так, в цьому висновку ВК, посилаючись на свої висновки щодо конституційної реформи від 2016 року, рекомендує наступне:

Крім того, Венеціанська комісія рекомендує заповнити поточні вакансії в Конституційному Суді Верховною Радою і Радою суддів тільки після поліпшення системи призначень, як зазначено вище (перевіряючий орган).

З метою деполітизації складу Конституційного суду депутатська квота повинна обиратися кваліфікованою більшістю. Для цього конституційна поправка буде потрібна на більш пізньому етапі.

Корисною практичною мірою було б те, що новопризначені судді Конституційного суду слід пройти спеціальну, зокрема міжнародну, підготовку з конституційних питань.

В процесі реформування Конституційного суду з ним слід належним чином проводити консультації з усіх аспектів реформи. У світлі конкретної ситуації в Україні Конституційному суду слід проявляти деяку стриманість, якщо змінені положення будуть оскаржені в суді.

«Венеціанська комісія готова допомогти в цьому питанні. Венеціанська комісія залишається в розпорядженні української влади для подальшої допомоги в цьому питанні, зокрема для глибшого вивчення Закону про Конституційний суд», - резюмується у висновку.

Напередодні Венеціанська комісія опублікувала терміновий, спільний з Генеральним директоратом з прав людини та дотримання законності Ради Європи висновок про законодавчу ситуацію щодо механізмів протидії корупції відповідно до рішення Конституційного суду України. Зокрема, Венеціанська комісія наголошує, що боротьба з корупцією є важливим елементом держави, яка послуговується верховенством закону, але також важливим залишається і повага до Конституції та конституційна справедливість.

На думку ВК, Верховна Рада і виконавча влада повинні поважати роль Конституційного суду як зберігача Конституції і повинні виконувати його рішення.

Нагадаємо, 27 жовтня Конституційний суд ухвалив рішення за конституційним поданням членів парламентської фракції проросійської «Опозиційною платформи - За життя» щодо відповідності Основному Закону низки положень антикорупційної реформи. КСУ скасував кримінальну відповідальність за недостовірне декларування суддів, чиновників і депутатів, а також позбавив НАЗК багатьох повноважень.

Якщо влада та всі її гілки не продемонструють достатньої політичної зрілості й відповідальності та не зможуть спільно виробити і прийняти рішення, що дадуть змогу Україні гідно вийти з нинішньої кризи, спричиненої рішенням КСУ, наслідки для країни на зовнішній арені будуть вельми сумними. Докладніше у матеріалі Тетяни Силіної "У правовій прострації" у ZN.UA.