UA / RU
Підтримати ZN.ua

Важливим є те, як з приходом до влади Трампа розвиватимуться трансатлантичні відносини США з іншими країнами – експерт

Для України цей фактор також є важливим.

Республіканець Дональд Трамп за результатами президентських виборів у США повертається до Білого дому. Про те, якою швидше за все буде зовнішня політика Сполучених Штатів за нового президента, розповів експосол України у США Олег Шамшур у статті «Чому переміг Трамп і чим тепер ризикує Україна».

«Зовнішня політика США залишатиметься китаєцентричною. Порівняно з Байденом Трамп планує проводити більш жорстку лінію, спрямовану на роз’єднання американської та китайської економік, включно із можливим запровадженням 60% тарифу на китайські товари (тарифи розглядаються Трампом як ефективний засіб переговорного тиску) і посиленням експортного контролю», – пише автор.

Читайте також: Попри неодноразові обіцянки, Трамп фактично не вирішив жодного конфлікту – експерт

Попередні заяви республіканця, зазначає Шамшур, можна було трактувати як небажання брати на себе зобов’язання із захисту Тайваню. Однак останній радник з національної безпеки президента Трампа Роберт О’Браєн у статті Foreign Affairs пише про підтвердження зобов’язань, але пов’язує це із збільшенням тайванських витрат на оборону.

«Головним напрямом близькосхідної політики визначається максимальний тиск на Іран через посилення санкцій проти його нафтогазового сектору. Стримування Ірану — ключ до вирішення ізраїльсько-палестинського конфлікту. Підтримка Ізраїлю залишається незмінною», – пише Шамшур.

Водночас за його словами, надважливий, зокрема для України, сюжет полягає у тому, як розвиватимуться трансатлантичні відносини. З одного боку, наприкінці президентських виборів команда Трампа доклала певних зусиль, аби спростувати закиди у його прихильності до ізоляціонізму та недостатній увазі до союзницьких зв’язків. А кандидат у віцепрезиденти США Джеймс Венс був категоричним у тому, що адміністрація Трампа виконуватиме свої зобов’язання в рамках НАТО. Водночас нова адміністрація, додає автор, жорстко наполягає на тому, щоб союзники з НАТО збільшили свій внесок у зміцнення бойових спроможностей Альянсу. 

Читайте також: Питання корупції в Україні для Трампа не таке важливе, але він буде ним маніпулювати – Гетьманчук

«За О’Браєном, «американський захист Європи залежатиме від виконання Європою своєї частки роботи», включно із допомогою Україні. Він навіть закликав до негайного прийому нашої країни до ЄС, утім, нічого не сказавши про вступ до НАТО». Не менше, ніж згортання обсягів безпекового співробітництва та зменшення заангажованості США в НАТО, європейські партнери побоюються поновлення торгових конфліктів і нових тарифних війн, на можливість яких «прозоро» натякнув у низці своїх виступів сам Трамп», – пише Шамшур.

Автор переконаний, що повернення Трампа до Білого дому створює для України реальні ризики. Зокрема, республіканець не вірить у можливість перемоги України та не докладатиме надзусиль для її досягнення. Водночас за його словами, не можна виключати й можливості, що на республіканця вплинуть такі фактори, як небажання виглядати в очах американців і світу «слабаком» чи «посіпакою Путіна», а також китайський слід у війні Росії проти України. Однак враховуючи волатильність Трампа, його поведінку не можна передбачити.