UA / RU
Підтримати ZN.ua

Варфоломій запросив Онуфрія на об'єднавчий Собор і нагадав про наслідки відмови

Вселенський патріарх підкреслив, що Московська патріархія порушила канони, підпорядкувавши собі Київську митрополію. І Вселенський престол відновлює статус-кво.

Після обрання предстоятеля Української помісної автокефальної церкви на об'єднавчому Соборі, що відбудеться у Києві 15 грудня, голова Української православної церкви Московського патріархату Онуфрій втратить право називатися митрополитом Київським. Про це йдеться в листі Вселенського патріарха Варфоломія, адресованому Онуфрієві. Фотокопію документа Митрополит Переяслав-Хмельницький і Вишневський Олександр (Драбинко) опублікував на своїй сторінці у Facebook ввечері в четвер, 6 грудня.

"Ми повідомляємо Вам, що після виборів предстоятеля української церкви органом, який складатииеться з кліриків і мирян, Ви не зможете еклізіологічно і канонічно носити титул митрополита Київського, який Ви носите зараз в порушення умов офіційних документів 1686 року", - сказано в листі.

Варфоломій висловив жаль, що Онуфрій та ієрархи УПЦ МП відмовилися спілкуватися з экзархами Вселенського престолу, брати участь в об'єднавчому Соборі і жорстко розкритикували кроки Константинополя, спрямовані на подолання церковного розколу в Україні. Тим не менш, Вселенський патріарх нагадав голові УПЦ МП, що він нарівні з іншими єпископами може брати участь у Соборі, а його кандидатура також може бути висунута посаду предстоятеля помісної церкви.

"Ми просимо Вас негайно і в дусі згоди й єдності взяти участь разом з ієрархією в майбутньому установчому Соборі об'єднаної Української православної церкви та виборчих процесах для визначення її предстоятеля. Вашому Високопреосвященству, звичайно, дозволяється бути кандидатом на цю позицію", - звернувся Варфоломій до Онуфрія.

Вселенський патріарх також закликав УПЦ МП відновити спілкування з єпископами Української православної церкви Київського патріархату та Української автокефальної православної церкви, включаючи патріарха Філарета та митрополита Макарія.

Варфоломій нагадав, що Московська патріархія наприкінці 17-го століття порушила церковні канони й анексувала Київську митрополію Вселенського патріархату. І сьогодні, скасувавши дію Синодального листа 1686 року, положення якого Москва порушувала протягом більш ніж 300 років, Вселенський престол відновлює статус-кво своєї Київської митрополії.

"Будучи впевненим, що Ваше Високопреосвященство також прийме ці канонічні рішення Матері-Церкви і слідуватиме шляху єдності на благо українського народу і підтримає автокефалію, яку буде надано. Оскільки, як Ваше Високопреосвященство знає, незважаючи на те, що неправильно вимовляється привселюдно, вона є єдиним рішенням для лікування церковної проблеми України. Ми закликаємо на Вас Благодать і незмірну милість Бога батьків наших, які правильно відокремили ороси і канони віри в істині від мирських мотивів і нав'язувань", - підсумував Вселенський патріарх.

Лист написано на грецькій мові, і Драбинко підкреслив, що переклад тексту є неофіційним.

29 листопада завершився триденний Синод Вселенського патріархату, одним з рішень якого стало затвердження проекту Статуту Православної церкви України.

Президент Петро Порошенко запевнив, що текст Томоса вже затверджено, а пізніше назвав дату об'єднавчого Собору – 15 грудня. На Соборі затвердять Устав помісної церкви, а також оберуть її предстоятеля. Саме йому Вселенський патріарх Врафоломій передасть Томос.

Як повідомлялося, 11 жовтня Синод Вселенського патріархату підтримав надання автокефалії Українській помісній церкві. На Фанарі заявили про те, що процес надання Томосу триватиме. Синод Вселенського патріархату визнав канонічними ієрархів і таїнства УПЦ КП і УАПЦ, визнав недійсною накладену Москвою на патріарха Філарета анафему і скасував надане у 1686 році московському патріарху право висвячувати київського митрополита.

13 листопада УПЦ МП ухвалила постанову про відмову підтримати автокефалію та припинення євхаристичного спілкування з Константинополем.

Про демарш представників УПЦ МП читайте в матеріалі Катерини Щоткіної "Прозасідалися" у тижневику "Дзеркало тижня. Україна".