UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Україні проведуть конкурс на суддю в ЄСПЛ

Зеленський доручив конкурсній комісії в двотижневий термін розмістити оголошення про проведення конкурсу.

Президент Володимир Зеленський підписав указ про проведення конкурсу на кандидата в судді Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ), а також створив спеціальну конкурсну комісію. Про це в четвер, 19 лютого, повідомила прес-служба Офісу президента.

Зеленський доручив конкурсній комісії в двотижневий термін розмістити оголошення про проведення конкурсу та забезпечити його проведення. Комісія буде сформована з фахівців в галузі міжнародного права.

Міністерство закордонних справ, згідно з указом президента, має забезпечити тестування учасників конкурсу з визначення рівня володіння офіційними мовами Ради Європи.

Конкурс передбачає тестування для визначення рівня володіння офіційними мовами Ради Європи, проведення співбесіди та відбір кандидатів. За результатами співбесіди та тестування конкурсна комісія шляхом відкритого голосування простою більшістю голосів визначить трьох кандидатів для обрання суддею ЄСПЛ.

Кандидатом для обрання суддею ЄСПЛ може бути громадянин України з високими моральними якостями, який має вищу юридичну освіту не нижче ступеня магістра або спеціаліста.

Кандидат повинен мати досвід роботи в сфері права та/або стаж наукової або науково-педагогічної діяльності в цій сфері або в сфері захисту прав людини і основних свобод не менше 10 років.

Також кандидату необхідно грунтовно знати положення Конвенції про захист прав людини і основних свобод, протоколи до неї і практику ЄСПЛ, а також вільно володіти однією з офіційних мов Ради Європи (англійською або французькою).

Є також ряд обмежень, зокрема вікові, пов'язані зі станом здоров'я і судимостями.

Читайте також: Суддя Конституційного суду Сліденко хоче емігрувати через тиск з Офісу президента

Відзначимо, в квітні 2019 року закінчився термін повноважень судді від України в Страсбурзі Анни Юдківської.

Окружний адміністративний суд міста Києва призупинив проведення конкурсу з обрання судді Європейського суду з прав людини від України. Зокрема, суд взяв до уваги, що визначені комісією терміни для проведення конкурсу порушують рекомендації Парламентської асамблеї Ради Європи. В ЄСПЛ працюють 47 суддів - по одному від кожного члена Ради Європи. У квітні 2019 року закінчився термін повноважень судді від України в Страсбурзі Анни Юдківської. За правилами Ради Європи, Україна повинна подати до Страсбурга три кандидатури, з яких ПАРЄ робить вибір того, хто стане суддею.

Читайте також: Суддя Конституційного суду Сліденко хоче емігрувати через тиск з Офісу президента

Раніше повідомлялося про те, що Верховна Рада призначила суддею Конституційного суду кандидата від фракції "Слуга народу" Віктора Кічуна.

Відзначимо, що судді Конституційного суду призначаються на дев'ять років без права бути призначеним повторно. При цьому власну квоту на призначення того чи іншого кандидата мають президент України, Верховна Рада і з'їзд суддів. Як зазначав у своїй статті для ZN.UA Геннадій Друзенко, в сьогоднішньому КСУ є троє суддів «епохи Януковича» (правда, всі троє призначені на посаду 2013 року, а значить, не брали участі в ганебному «конституційному путчі» 2010-го), двоє - часів Турчинова, вісім призначено по каденції Порошенко і ще двох - у жовтні 2019 го. Причому повністю заповнена саме президентська квота (двох суддів призначив на посаду Янукович і чотирьох - Порошенко), Верховна Рада VII скликання призначила двох суддів в 2014-му, Верховна Рада VIIІ скликання - двох в 2018-м, Верховна Рада IX скликання невідомо чого чекає, щоб вибрати ще двох. З'їзд суддів поки не закрив одну вакансію.