UA / RU
Підтримати ZN.ua

В Раді збираються виправити норму про обов’язкову утилізацію репродуктивних клітин загиблих військових

Відповідну поправку вже зареєстрували у парламенті. Її треба ухвалити до 23 березня.

У Верховній Раді України зареєстрували проєкт закону «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо збереження генофонду українського народу» №10448, який має вирішити питання про використання заморожених репродуктивних матеріалів українських військових у випадку їхньої смерті.

Підставою для внесення таких змін стала історія, яку минулого тижня оприлюднила адвокатка Олена Бабич. Молодій вдові у приватній клініці відмовили у використанні репродуктивних клітин чоловіка, на які він оформив усі довіреності, оскільки він загинув, а згідно із законодавством «у разі загибелі або визнання померлою в установленому порядку особи, репродуктивні клітини якої зберігаються, їх зберігання припиняється з подальшою утилізацією».

Закон із відповідними нормами має вступити в дію 23 березня. Йдеться про закон №8011, згідно з яким усі, хто виконують службові завдання в районах воєнних дій, отримали право здійснити  безкоштовний забір, консервацію та зберігання репродуктивних клітин за державний кошт.

В Раді заявили, що ця норма не мала б стосуватись осіб, які до набрання чинності закону за рахунок власних коштів оплачували послугу із зберігання своїх репродуктивних клітин.

Як зазначається у пояснювальній записці до зареєстрованого  законопроєкту, він має врегулювати питання соціального захисту військовослужбовців у питанні забезпечення їх прав на біологічне батьківство.

Зокрема документ передбачає, щоб у разі загибелі чи визнання мертвим військового, його репродуктивний матеріал безплатно зберігали протягом трьох років від дня смерті.

Після закінчення цього терміну зберігання можна буде продовжити за рахунок особи, на яку оформлена довіреність загиблого.

Також військові зможуть укласти розпорядження щодо свого репродуктивного матеріалу на випадок смерті.

Від початку війни деякі приватні клініки безкоштовно зберігають репродуктивні клітини тих, хто вирушив захищати Батьківщину. Як уже існуючий законопроєкт мав забезпечити права учасників війни на біологічне посттравматичне батьківство/материнство читайте у статті Юлії Мельничук «Українські воїни зможуть безкоштовно зберігати свої репродуктивні клітини у кріобанках».