У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, яким пропонується внести зміни до низки законів України у питанні щодо контролю та дотримання дисципліни і норм депутатської етики.
Законопроектом №8327 “Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо правил етичної поведінки народних депутатів України (Етичного кодексу)” пропонують визначити:
- принципи та правила депутатської етики;
- відповідальність за порушення норм депутатської етики;
- діяльність та повноваження комітету, який контролюватиме дотримання дисципліни та норм депутатської етики;
- підстави та процедуру розгляду скарг про порушення норм депутатської етики та можливість оскарження депутатом рішення щодо його порушень.
У пояснювальній записці до законопроєкту депутати зазначають, що чинне законодавство щодо етичної поведінки народних депутатів було ухвалене ще у 1992 році та є недосконалим через застарілі та абстрактні норми депутатської етики, які не мають ефективних засобів реагування на своє порушення.
«Правила етичної поведінки народних депутатів (Етичний кодекс) є інструментом, що зробить внесок у підвищення суспільної довіри до Верховної Ради шляхом осучаснення правил етичної поведінки народних депутатів та створення ефективних механізмів реагування на порушення стандартів етичної поведінки», - зазначають автори документу.
При цьому етичний кодекс не є примусом до гарної поведінки, а рамкою, в якій створюється середовище розвитку моральних якостей та професіоналізму народних депутатів.
Згідно із законопроєктом норми депутатської етики поширюватимуться на поведінку народного депутата у публічному просторі, включно з публічними виступами, висловами у засобах масової інформації, мережі Інтернет.
Народний депутат підписуватиме зобовʼязання дотримуватись принципів та правил депутатської етики після прийняття присяги на вірність Україні.
Основні принципи депутатської етики, зазначені в законопроєкті:
- доброчесність;
- гідність;
- відповідальність;
- відкритість для суспільства;
- лідерство;
- повага до права;
- повага до Верховної Ради України;
- інклюзивність;
- патріотизм;
- професіоналізм.
У законі також передбачена відповідальність за порушення норм депутатської етики, зокрема, такі види санкцій:
- винесення попередження;
- попередження, яке оголошується головуючим під час засідання ВР;
- покладення обовʼязку на народного депутата прослухати навчальний курс з дотримання норм депутатської етики, на час якого народний депутат позбавляється права брати участь у пленарних засіданнях ВР (до п’яти пленарних засідань);
- позбавлення права народного депутата брати участь у засіданнях ВР, засіданнях комітетів, тимчасових слідчих комісій і тимчасових спеціальних комісій на строк до одного місяця, або позбавлення виплат, повʼязаних з виконанням депутатських повноважень, за період від одного до двох календарних місяців.
Для регулювання цих питань передбаченно створення окремого комітету, на підставі рішення якого народні депутати притягатимуться до відповідальності за порушення норм депутатської етики.
Зазначимо, що ухвалення такого законопроекту передбачено Антикорупційною стратегією на 2023–2025 роки та є однією з рекомендацій Україні з боку Групи держав проти корупції (GRECO) Ради Європи.