UA / RU
Підтримати ZN.ua

«Ураган Путін»: чому анексія українських територій небезпечна для всього світу

Анексія викристалізовує причини, чому Сполучені Штати та їхні союзники так непохитно допомагали Україні в її військових зусиллях.

Нове захоплення території України Росією є актом геополітичного піратства, який зробить війну більш небезпечною, принесе нові ризики  стратегічним розрахункам Заходу та кине тривалий виклик міжнародному верховенству права. Про це пише політичний оглядач Стівен Колінсон в аналітичному матеріалі для CNN.

У п’ятницю Владімір Путін очолив кремлівську церемонію, під час якої було офіційно оформлено процес анексії чотирьох окупованих Росією українських регіонів, що позбавляє Україну значних обсягів важкої промисловості та її сільськогосподарського багатства.

По суті, цей крок означає викрадення території у суверенної держави та оголошення її частиною Росії після неспровокованого вторгнення — явне порушення міжнародного права та одна з причин, чому переважна більшість країн світу не сприймуть цього.

Російський лідер зробив заяву, в якій піддав черговій риторичній критиці Сполучені Штати та їхніх союзників, підкресливши, що він розглядає війну в Україні як частину більш широкого проєкту, спрямованого на те, щоб змінити те, що він вважає приниженням, спричиненим розпадом Радянського Союзу.

«Захід шукав і продовжує шукати новий шанс послабити і знищити Росію, вони завжди мріяли розколоти нашу державу, налаштувати народи один проти одного, — сказав Путін. — Їм просто муляє те, що існує така велика країна, як Росія».

Поглинання українських регіонів, яке подібне до анексії Криму в 2014 році, не змінить реальності війни, яка вже обернулася проти Путіна, завдала кривавих жертв його військам і розпалює незвичні бунти всередині Росії.

Читайте також: Анексія Путіним українських територій стане точкою неповернення — The Guardian

Але ця хитрість, фіктивні референдуми, до яких він вдався, створює альтернативну реальність конфлікту і матиме кілька важливих наслідків для американців, майбутньої влади США та для демократії в цілому, навіть якщо війна, яка триває вже сім місяців, здається багатьом з них якимось далеким конфліктом на краю Європи.

Саме на цьому під час свого виступу на Генеральній Асамблеї Організації Об’єднаних Націй цього місяця наголосив президент Джо Байден, коли стверджував, що не можна безкарно дозволяти націям мати імперські амбіції.

«Ця війна пов’язана зі знищенням права України на існування як держави і права України на існування як народу, — сказав Байден. — Ким би ви не були, де б ви не жили, у що б ви не вірили — від цього у вас має холонути кров».

План Путіна

Анексія охопила чотири області — Донецьку та Луганську, які є самопроголошеними республіками, а також Херсонську та Запорізьку області, які контролюються російськими військами практично з початку вторгнення, з кінця лютого.

Український уряд, Сполучені Штати та їхні європейські союзники рішуче відкинули ідею, що ці території відтепер буде частиною Росії.

«Сполучені Штати ніколи, ніколи, ніколи не визнають претензій Росії на суверенну територію України, — попередив Байден на саміті тихоокеанських островів у Вашингтоні в четвер. — Ці так звані «референдуми» були фікцією — абсолютною фікцією — і результати були сфабриковані в Москві», – сказав президент, пообіцявши низку нових суворих санкцій для Росії.

Державний секретар Ентоні Блінкен чітко дав зрозуміти, що США не встановлюватимуть обмежень щодо того, де українські сили можуть використовувати зброю, виготовлену в США, фактично назвавши блефом заяви Москви щодо наслідків нападу на те, що вона зараз вважає частиною великої Росії.

«Україна має абсолютне право захищатися на всій своїй території, в тому числі повернути територію, яка була тим чи іншим чином незаконно захоплена Росією», — сказав Блінкен на прес-конференції у вівторок.

«Щодо приналежності анексованих територій, немає жодних змін ані для нас, ні для українців. Українці продовжуватимуть робити те, що їм потрібно робити, щоб повернути землю, яку у них відібрали. Ми продовжуватимемо підтримувати їх у цих зусиллях», — підкреслив він.

Оголошуючи минулого тижня про часткову мобілізацію, яка змусила тисячі майбутніх призовників покинути країну, Путін попередив, що для захисту територіальної цілісності його країни він використає всі наявні засоби. Багато хто розцінює це як загрозу застосування тактичної ядерної зброї у випадку, якщо нещодавно анексовані регіони зазнають нападу. Такий сценарій може стати перевіркою встановлених Путіним червоних ліній. Але загроза втрати будь-яких нещодавно анексованих територій також може посилити його власну паніку через війну, яку він має виграти, щоб продовжити своє політичне життя.

Читайте також: Путін розуміє, що програє, тому оголосив мобілізацію — Держдеп США

Сполучені Штати заявляють, що наразі не виявили жодних переміщень російської ядерної зброї. Це включає в себе тактичні бойові пристрої , які можуть мати меншу площу, ніж більш потужні стратегічні боєголовки великої дальності. Тим не менш, представники розвідки США заявили CNN , що хоча потенційне використання Росією ядерної зброї все ще вважається малоймовірним, його не можна остаточно виключати.

Читайте також: «Путін божеволіє і блефує, розігруючи ядерну карту» — американський експерт оцінив погрози президента РФ

«Ураган Путін»

З-за кордону наспіх організовані референдуми на окупованих територіях України виглядають по-смішному дилетантськими та квапливими. У певному сенсі вони є прикладом того, як Путін «тролить» Захід, вчергове демонструючи зневагу до міжнародного права та ідеї демократії. У четвер Путін не залишив жодних сумнівів у тому, що він вважає війну в Україні частиною ширшої спроби стримати могутність і вплив Заходу. Оплакуючи розпад колишнього СРСР, він заявив керівникам розвідок колишніх радянських республік, що вони є свідками складного процесу формування більш справедливого світового порядку.

Але очевидно нелегітимний характер референдумів також вказує на їхню справжню мету: створити враження прогресу у війні для росіян, а також виправдання для мобілізації тисяч резервістів, яким тепер можна сказати, що їх відправляють в Україну воювати, аби захистити російські території.

За інших обставин анексія Путіна могла б розглядатися як потенційний вихід із конфлікту, який збереже йому обличчя і дозволить оголосити певну перемогу. Але Україна заявила, що такі кроки означають лише відсутність підстав для переговорів з Москвою. А нещодавні успіхи на полі бою та потік західної зброї — США оголосили про ще один пакет на 1 мільярд доларів у середу —означають, що наразі немає стратегічних причин припиняти бойові дії.

Ці кроки Росії, ймовірно, зміцнять підтримку України в Конгресі США в той час, коли є певні ознаки того, що потенційна республіканська більшість у Палаті після проміжних виборів цієї осені може бути менш зацікавленою в надсиланні мільярдів доларів допомоги Києву —це фактор, який може вплинути на довгострокову стратегію Путіна.

Сенатор-республіканець Ліндсі Грем від Південної Кароліни та сенатор-демократ від Коннектикуту Річард Блюменталь у четвер оприлюднили проект резолюції, яка вимагає від Байдена негайного припинення економічної та військової допомоги будь-якій країні, яка визнає анексію українських територій.

Грем зазначив, що анексія відбувалася в той час, коли значна частина Сполучених Штатів була зосереджена на руйнуванні Флориди після урагану Ян . Ймовірно, найближчими днями Конгресу буде запропоновано профінансувати масштабні зусилля з усунення його наслідків та відновлення зруйнованого. Але Грем, зазначивши, що шторм зараз обрушується на його штат, наголосив, що законодавці повинні «робити дві речі одночасно».

«Ми повинні допомагати нашим друзям і сусідам тут, удома, але ми також повинні відстоювати те, що є правильним, за кордоном. Тож ми маємо справу з ураганом Путін, за браком кращого слова, — сказав Грем. — Він намагається переписати карту Європи, він намагається силою зброї зробити те, що він не здатен зробити політичним шляхом».