UA / RU
Підтримати ZN.ua

"Укроборонпром" зриває виконання оборонного замовлення

Сума недопоставки озброєнь і військової техніки вітчизняного виробництва підприємствами "Укроборонпрому" становить майже 600 млн грн.

Через проблеми в діяльності Держконцерну "Укроборонпром" існує реальна загроза невиконання оборонного замовлення (ОЗ), пов'язаного з постачаннями озброєнь і військової техніки для потреб Збройних сил.

Про це в статті для DT.UA пише Дмитро Менделєєв.

Автор зазначає, що мільярди чистого доходу і сотні мільйонів чистого прибутку, оголошені головою "Укроборонпрому" Р. Романовим як досягнення, тьмяніють, порівняно з недоотриманою Збройними силами кількістю озброєнь та бойової техніки.

У своїй статті Менделєєв посилається на інформацію, яка міститься в листі від 26.06.2015 за №247/4/1311 з Департаменту озброєнь і військової техніки Міноборони на ім'я першого заступника генерального директора ДК "Укроборонпром" С.Пінькаса, підписаний тимчасовим виконувачем обов'язків директора департаменту А.Артюшенком, який надійшов в концерн на цьому тижні.

Міноборони провело аналіз стану постачання зразків озброєнь і військової техніки в поточному році.

Читайте також: В "Укроборонпромі" не визнають відповідальності за браковану військову техніку

Наприклад, МО констатує, що перспективи закупівлі в рамках оборонного замовлення самохідних мінометів БТР-3М1 доволі проблематичні, оскільки для виробництва цих виробів немає робочої конструкторської документації, немає навіть дослідного зразка, жодного різновиду випробування цих виробів не проводилися. Мало того, Міноборони навіть не розпочало розробку тактико-технічного завдання, не кажучи про те, що зазначені вироби не взяті на озброєння армії. При цьому з бюджету на ці потреби виділено 51 млн грн.

"Цілком очевидно, що ще на стадії погодження проекту основних показників оборонного замовлення "Укроборонпром" мав надати Міноборони інформацію про стан розробки зазначеного зразка озброєнь. Про те, що немає робочої конструкторської документації. Про те, що перспективи проведення попередніх військових і державних випробувань у зв'язку з відсутністю виготовленого дослідного зразка в нинішньому році малоймовірні", - пише автор.

Ще 36 млн грн "економії" вийшло внаслідок відмови Міноборони від закупівлі за оборонним замовленням чотирьох танків Т-72А, планованих для експортної поставки. Як виявилося, тактико-технічні вимоги Міноборони трохи інші, ніж тактико-технічні вимоги іноземного замовника, для якого їх виготовляли.

Аналогічна доля двох танків Т-72UА, що їх Міноборони планувало закупити 2015 р. в одного з підприємств "Укроборонпрому". Виникла така ж проблема з невідповідністю тактико-технічних вимог. А тому ще 12 млн грн виявилися невикористаними.

Крім того, військове відомство вказує на серйозні ризики щодо виконання оборонного замовлення на виготовлення 70 одиниць БТР-3Е1. Підприємство "Київський бронетанковий завод" підтвердило можливість виготовлення до кінця 2015 р. не більше 40 виробів. При цьому автор зазначає, що цю техніку розробляли для застосування в умовах тропічного клімату, і її технічні характеристики також не відповідають вимогам МО. "Природно, що й на озброєння зазначені вироби у встановленому законодавством порядку не взяті. Хоча в умовах війни ці процедури мають бути дебюрократизовані. А ось відсутність робочої конструкторської документації може бути серйознішою проблемою для виконання цього замовлення. Загальна сума, "вивільнена" внаслідок того, що потужності підприємств "Укроборонпрому" не дозволяють виконати це замовлення в повному обсязі, становить близько 270 млн грн", -йдеться в статті.

Окремо автор виділяє історію з контрактом на закупівлю 40 одиниць тактичних бойових колісних машин "Дозор-Б".

"Про цю бойову техніку розповідали всі кому не лінь. Її демонстрували П.Порошенку, А.Яценюку й О.Турчинову. На її тлі піарилися практично всі силовики. На жаль, як з'ясувалося, підприємство-виконавець не має відповідних виробничих потужностей для організації випуску цих виробів. У результаті, замість 40 одиниць Міноборони закупить лише два зразки, і то тільки для проведення та завершення в поточному році державних випробувань! Звісно ж, можна дебатувати ще й про двигуни для цієї техніки. Та ось у результаті "ефективної" роботи менеджерської команди "Укроборонпрому" в армію не буде поставлено техніки ще на 118 млн грн бюджетних коштів", - пише Менделєєв.

Загалом же, сума недопоставки озброєнь і військової техніки вітчизняного виробництва підприємствами концерну "Укроборонпром" становить майже 600 млн грн. "Це навіть у рамках 4,5 млрд оборонного замовлення, що припадає на потреби ВСУ, - істотна цифра, яка яскраво демонструє нездатність топ-менеджменту державного концерну налагодити у стислі терміни (якщо рік війни вважати таким) виробництво потрібної для армії продукції", - робить висновок автор статті.

Читайте також: Порушено кримінальну справу щодо передачі "Укроборонпромом" небоєготовних танків ЗСУ

Менделєєв окремо підкреслює, що всі викладені ним матеріали не є державною і службовою таємницею, а доступ до цих документів не закритий ніякими грифами секретності.

Детальніше про зриви "Укроборонпромом" оборонного замовлення читайте у статті Дмитра Менделєєва Річниця "Укроборонпрому" у свіжому номері тижневика "Дзеркало тижня. Україна".

Як раніше писав Менделєєв у статті "Черга у спину" для DT.UA "Укроборонпром" поставляє армії несправну військову техніку після "ремонту", ВСУ закуповують комерційне обладнання замість військового і відмовляються від техніки з Канади, а дві третини з помпою переданих армії новеньких Бтрів зламалися через конструктивні недоробки.