Український інститут національної пам'яті (УІНП) не прийматиме участь у роботі українсько-польського форуму істориків на території Польщі, повідомляє прес-служба УІНП.
"Прийняття нового закону про інститут національної пам'яті в Польщі, що передбачає, в тому числі кримінальну відповідальність за заперечення "злочинів українських націоналістів 1925-1950 рр." суттєво звужує простір для дискусій і діалогу", - йдеться в заяві.
Наголошується, що УІНП, який забезпечував функціонування української частини форуму, не бачить можливостей для його продовження в попередньому форматі.
"Ми не можемо гарантувати збереження свободи слова українським дослідникам на польській території або навіть безпеку їх перебування там. Тому, слідуючи цінностям відкритого діалогу та вільного доступу до джерел, звертаємося до польських колег з пропозицією про продовження історичних дискусій на території України, де немає ніяких обмежень чи політичного диктату щодо оцінок минулого", - заявили в УІНП.
Зазначено, що цей форум з 2015 року провів п'ять засідань (двічі на рік, по черзі в Україні та Польщі) за участю істориків обох країн.
Як повідомлялося, 6 лютого президент Польщі Анджей Дуда підписав закон про Інститут національної пам'яті, яким, зокрема, запроваджується кримінальна відповідальність за "заперечення злочинів українських націоналістів". Він також повідомив, що відправив його для оцінки в Конституційний суд.
Незадовго до цього Верховна Рада прийняла заяву у зв'язку з польським законом, у якій засудила зміни до закону про Інститут національної пам'яті, наголошуючи, що це суперечить змісту і духу стратегічного партнерства між Україною і Республікою Польща.
Також ініціативу польських законотворців розкритикував Ізраїль, розцінивши його як можливість покарання тих, хто вижив під час Голокосту, за їхні свідчення. У зв'язку з цим, у парламенті Ізраїлю запропонували законопроект, згідно з яким польський закон про Інститут національної пам'яті, що забороняє говорити про причетність поляків до злочинів Третього рейху, прирівнюється до заперечення Голокосту.
Законопроект також розкритикували в ОБСЄ та Держдепартаменті США, заявивши, що він може підірвати свободу слова та академічного дискурсу в країні.
Докладніше читайте в матеріалі Олександра Шевченка "Польська війна з історією" в тижневику "Дзеркало тижня. Україна".