Новий український уряд, який Верховна Рада затвердила минулого тижня, не так цікавий людьми, які в нього увійшли, як навпаки. Український експеримент із залученням іноземних реформаторів і професіоналів з приватного сектора в Кабмін офіційно можна вважати завершеним і, схоже, він провалився.
Про це на сторінках Bloomberg View пише оглядач Леонід Бершидський, нагадуючи, що президент Петро Порошенко проштовхнув на посаду прем'єра свого протеже і спікера парламенту Володимира Гройсмана. Зрештою, весь уряд тепер складається здебільшого з лояльних до Порошенка чиновників. Все менш популярний президент-бізнесмен намагається консолідувати владу так, як безпорадний Генпрокурор Віктор Шокін колись.
Автор нагадує також, що Гройсман на етапі переговорів кілька разів відмовлявся обіймати посаду прем'єра, вимагаючи виконання його умов. Однак ці повідомлення варто розглядати як маневр, оскільки Порошенко хоче, щоб Гройсман мав вигляд незалежного у очах Вашингтона, який непокоїться, що український президент намагається монополізувати владу.
Бершидський нагадує, що Гройсман був популярним мером Вінниці, зробивши бюрократичні послуги більш зручними для містян, відремонтувавши дороги і оновивши громадський транспорт. Однак, поки він стояв на чолі міста, його родина збудувала великий торговельний центр на борги, які Гройсман так і не погасив. Тож новий український прем'єр – типовий для України політик: хитрий і здібний, але водночас сконцентрований на власних інтересах.
Також в новий Кабмін увійшли деякі чиновники з вінницької команди Гройсмана. Водночас, іноземні реформатори і інвестиційні банкіри, які працювали в уряді Яценюка, тепер пішли. Колишній прем'єр-міністр Словаччини Іван Міклош відмовився ставати міністром фінансів України через проблеми щодо громадянства і погодився зайняти роль радника.
"Період з 2014 до 2015 року був романтичним часом для людей із західною освітою і досвідом в Україні. Тоді професіонали погоджувалися перервати свою кар'єру в приватному секторі і працювали фактично безплатно, розраховуючи виграти більш важливу ставку – краще майбутнє для України і свою репутацію", - пише Бершидський.
Він додає, що все ж окремо і всі разом вони не змогли змінити гнилу українську пострадянську систему.
"Вони зрозуміли, що Україна –це країна, де політичний і бюрократичний істеблішмент знає, як змусити чужинця мати дивний вигляд і почуватися по-дурному: вони не хотіли чи не мали змоги продовжувати пливти проти течії", - коментує оглядач.
Він додає, що люди, які працюють в умовах пострадянських систем не менш розумні чи талановиті, ніж досвідчені менеджери з приватного сектору. Єдина різниця в тому, що чиновники зазвичай "ставлять свої інтереси вище громадських". Тому, на думку Бершидського, будь-які реформи не вдасться втілити, поки самовіддані романтики не будуть становити більшості в уряді, або ж поки більш сильні країни не почнуть більше змушувати Україну розвиватися, ніж вони роблять це зараз.
У свою чергу, видання Washington post у редакційній статті писало, що тепер успіх України залежить лише від Порошенка. Оскільки новий прем'єр і його команда - це політики, лояльні до президента. А видання Politico писало, що уряд Гройсмана не врятує Україну від нових потрясінь. Його призначення на короткий час стабілізуває українську політику. Однак хитка коаліція в парламенті спричинить нові проблеми.
На цьому ж засіданні Андрій Парубій, нинішній перший віце-спікер Верховної Ради, представник фракції "Народний фронт" обраний головою Верховної Ради України.
Більше про виклики для нового уряду читайте в статті Юлії Мостової "Тимчасовий уряд" в свіжому номері газети "Дзеркало тижня".